Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 16-07-2018

  NİKOS KAZANCAKİS’İN (1883-1957) ve ROMANI ZORBA
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İnsan zaman olunca kitap da okumalı ve dünya klasiklerinden de haberdar olmalı diye düşünürüm. Bu arada Akyaka’da zamanım oluyor. Yemyeşil bahçemde oturup okumaya çalışıyorum. Son olarak oğlum Prof. Dr. Öztuğ Bildirici’nin seçip kargo ile gönderdiği ve okuduğum Zorba romanından söz edeceğim.
  Önce yazarından başlayalım. Girit’in Heraklion kentinde doğdu. Atina’da hukuk okudu ve Hukuk doktorası yaptı. Kazancakis ilginç bir yazar. En başta ünlü Fransız düşünür Henry Bergson’dan (1859-1941) çok etkilendi. Diğer etkilendiği kişiler BUDHA (M.Ö 563-483),, Homeros (M.Ö 8 yüzyıl), onun Odysseia destanına eklemeler yaptı, Geothe (!749-1832) ve Dante (1265-1321) onu etkileyen diğer ünlü kişiler, incelenirse çok geniş bir zaman diliminde çok geniş coğrafyalarda yaşayan dâhiler. Tabii bir de yaşam kılavuzum dediği ALEXI ZORBA. Ölünce Heraklion'a gömüldü ve mezar taşına “ Hiç bir şey ummuyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm” yazıldı
  Zorba romanını İkinci Dünya Savaşı sırasında yazdı ve uluslararası üne kavuştu.
  Kitabın ilk baskısı 1982, okuduğum bu kitap 26 basımı, çeviren Ahmet Angın. O da Giritli kitabı ana dili olan Yunancadan çevirmiş, 348 sayfa
  Kitapta Girit Adasında Yazar (Patron) ve Zorba bir linyit ocağı işletir. Alexi Zorba aslen Makedonyalıdır. Pek çok olaylara katılmış, pek çok kadınla birlikte olmuştur. Patronun hem işçisi, aşçısı ve hep akıl verenidir. Girit’te birlikte yaşarlar. Ortodoks din adamlarının olumsuz hallerini ortaya dökerler. Zorba onun için bir yol göstericidir.
  Patronunu Kâğıt Faresi olarak niteler, başını kaldır hayatı gör der. Zorba yazmaz, okumuş biri de değildir, kendini anlatmak için gerektiği yerde kalkar oynar oynar, santur çalar, çocukken bir Türk ustadan santur çalmayı öğrenmiştir.
  Ben çok merak etmeme karşı Girit adasını görmedim, çok eski uygarlık tarihi M.Ö 2000’e iner. Romanda Girit’te ki hayat anlatılır. İkinci dünya savaşı sonrası Girit Alman işgalinden kurtarılmıştır. Ama ulaşım katır ve at sırtındadır. Köy yaşamı tarihi çağlardakinin aynı gibidir.
  Kökeni Giritli olan İzmir ve Bodrum’da yaşayan pek çok aile vardır. Benim Akyaka’da bir Zorba’ya benzer bir dostum vardı. Ali Dayı, Ali Günyel, Radyodan Yunanca programları dinlerdi. YARIM CAVUR olarak Akyaka’da bilinirdi. Hiç tahsili yoktu, ama hayat okulunu bitirmişti. Girit hakkında çok şeyler anlatırdı, kendisi İstanköy (Kos) adasında doğmuş, ailesi ile Mübadele de Türkiye’ye gelmişti. Nenesini çok seviyordu, çok dindar bir kadındı, çok Kuran okur açıklardı derdi. Sordum hangi dilde açıklardı. Cevabı Rumca, Müslüman olsun, Hıristiyan olsun Rumca konuşulurdu. Düğünlerde okunan türküler hep Rumcaydı derdi. Dualar da aynı dilden
  Kışları Akyaka’daki evime bakar beni çok severdi. Bir Konya dönüşü beni İzmir’de annesine götürdü, çok yaşlıydı. Türkiye’ye göçeli 50 yıl vardı. Ana oğul benim yanımda şakır şakır Rumca konuştular.
  Girit mutfağı ot ağırlıklı yemek ve mezeleri ile bilinir. Konya’da ki bağ evime Çineli bir misafirim gelmişti, Hanımı Giritli idi. Yapılacak yemeklerde yaprak az gelmişti, biz şaşırmıştık, ne yapacağız diye, Giritli Hanım bahçeye çıktı, bizim ot, yenmez diye bildiğimiz bir takım otları topladı, onların eklenmesi ile nefis bir dolma ortaya çıkmıştı.
  Yazıya Zorba Romanının kapağı konulmuştur.
  (Muğla devrim 16.07.2018 yayınlandı)

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 16-07-2018

  KONYA LİSESİNDEN SINIF ARKADAŞLARIM I
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Sizlere son yazımı 23.06.2018 tarihinde yazmış acı ve tatlı haberler sunmuştum. Bu defa ki yazımda gene bir acı haber vereceğim. Geçen yazımda (23.06.2018) ağır hasta olarak yazdığım YALÇIN KAYAARASI’NI 02.07.Temmuz 2018 de kaybettik.

  YALÇIN KAYAARASI (1940 2018)
  1940 yılında Edirne’de doğdu, Babası Öğretmen Ahmet Kayaarası, annesi yakından tanıdığım Azize Hanımdır.
  Konya Lisesi’nden 1957 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim aldı ve Yüksek Mimar oldu.
  Bir süre Bayındırlık Bakanlığı’nda daha sonra İzocam gibi firmalarda ve serbest olarak çalıştı.
  Bir boşanma ile biten evlilik yaptı, bu evlilikten Bora isimli oğlunu genç yaşta trafik kazasında kaybetti. Petek isimli bir kızı var
  Son zamanlarda rahatsızdı ve uzun zamandır kız kardeşi ŞENAY ile yaşıyordu. Topkapı Koç Üniversitesi hastanesinde 02.07.2018 günü hayata gözlerini yumdu, 04.07.2018 günü Karaca Ahmet Mezarlığında toprağa verildi. Sınıf arkadaşlarımızdan İsmail Uğurlu ve Çetin Kılcı cenazesine katıldı.
  Yalçın’a tanrıdan rahmet, ailesine özellikle kardeşi Şenay’a baş sağlığı dilerim.

  BİRAZ DA İÇ AÇICI HABERLER
  Son yazdığım yazı çok ses getirdi bu da beni memnun etti.
  Sema ve Gürsel Karaca aradı, Yalçın benim sıra arkadaşımdı. Nasıl ulaşabilirim diye sordu.
  Cengiz Özkara telefon etti uzun uzun konuştuk, arkadaşlar hakkında bilgilendiriyorsun, Çok çok teşekkürler dedi.
  Saim Sakaoğlu aradı, biz kendisi ile Lise Orta’da birlikteydik. Çok memnun oldu.
  Ali Akkaya, arkadaşlar hakkında bir kitap çıkarsak dedi, memnuniyetini ve ticari faaliyetini devam ettirdiğini söyledi.
  Tayyar Çimen ile konuştuk, Tayyar her hafta Yeni Meram’da yazı yazıyor. Ben de ondan Cevdet Önal’ın telefon numarasını istedim, gönderdi.
  Cevdet Önal’ı telefonla aradım, sağlık sebeplerinden İzmir’de yaşadığını söyledi, 1934 doğumluyum yaşım 84 dedi. Telefonu bir sonraki mail de

  İsmail Uğurlu şu nazik maili gönderdi.

  Mehmetciğim,
  Konya Lisesi ve dönem arkadaşlarımızla ilgili çalışmaların her türlü takdirin üstündedir. Ben ve eminim bütün arkadaşlarımız bu ilgi ve gayretlerinden dolayı sana minnettarız. Aramızdan ayrılan arkadaşlarımıza rahmetler diliyoruz.
  Hayatta olanlarımızda, yaşlarımız icabı sağlık sorunları ile uğraşıyoruz.
  Uzun zamandır konuştuğumuz fakat gerçekleştiremediğimiz Altmışıncı mezuniyet yılı buluşmasını geçte olsa yapmayı arzu ediyoruz.
  Sağlık gerekçesi ile bu toplantı diğer toplantılarımızdan farklı olduğundan, daha dikkatli ve özel bir organizasyona ihtiyaç gösteriyor.
  Bu buluşmayı nasip olursa, birlikte görüşerek organize etmek halen programımızdadır.
  Bu arada senin bizleri bilgilendirme ve bizi birlikte tutma gayretlerinin devamını, bütün arkadaşlarımızı temsilen ben özellikle rica ediyorum.
  Selam ve sevgilerimi sunuyorum.
  İsmail Hakkı Uğurlu

  Burada aktif olarak ticari hayatını sürdüren mangal yürekli cesur ileriyi bizlerden daha iyi okuyan arkadaşıma teşekkür ediyor iyi ki böyle bir sınıf arkadaşım var diyorum. Ve şunları eklemek istiyorum
  1957 yılda Konya Lisesi’nden mezuniyetimizden bu yana birlikteliği sağlamamızda İSMAİL UĞURLU ve ben MEHMET BİLDİRİCİ’NİN çok katkıları olmuş ve olmaya devam etmektedir.
  NEREYE KADAR ???????
  Konya Lisesi mezunları olarak pek çok birlikteliklerimiz oldu, bunların hep içinde ve başında hep İsmail vardı.
  1994 KONYA MERAM TOPLANTISI
  1995 İSTANBUL KUMKAPI TOPLANTISI
  1995 İSTANBUL FLORYA KAŞIBEYAZ DA TOPLANTI
  2005 KARAKÖY OFİSTE
  İSTANBUL SARIYER BÜYÜKDERE VİLLASINDA YAPILAN TOPLANTI
  Bunlar unutulur mu? Ben toplantılarda herkes cebinden ödesin tezini savundum. Ama Patron İsmail Hakkı Uğurlu buna hiç müsaade etmedi. Kendisine 57’liler olarak müteşekkiriz. Düşünüyorum da kendisine bir plâket bile sunamadık.
  Bu ve diğer etkinliklerde ben de boş durmadım. YAZMANDIM, FOTOĞRAFÇIYDIM.
  BU GÜZELLİKLERİ HEP KALEME ALDIM, FOTOĞRAFLADIM,
  Arkadaşım İsmail geçen yıldan bu yana Konya Lisesi’nden.mezuniyetimizin Altmışıncı kutlamak arzu eder. Ben Kasım’da Akyaka’dan İstanbul’a döneceğim, bu konuda bana düşenleri yapmaya hazırım. İNŞALLAH GERÇEKLEŞTİRİRİZ.

  SON OLARAK BİR KONUYA DEĞİNECEĞİM
  Maalesef İNTERNET çağını geç yakaladık, bazılarımız öğrendi, bazılarımız internet özürlü bunu kabul edelim.
  Ben 1994 yılında başladığım Konya Lisesi çalışmalarımı 2009 yılında kurduğum Web siteme yerleştirdim. Buna girmek şöyle
  www.mehmetbildirici.com Türkçe 3. Bölümde
  Konya Lisesi çalışmalarım bol fotoğraflarla yer almaktadır. Bir genç yakınınızla dijital bir fotokopiciye gidip tümünü veya bir kısmını bastırabilirsiniz. Bu bir çay içme zamanını alacaktır. Bu sürede cilt de yaptırabilirsiniz.
  İNANIN ÇOK ŞEY VE KENDİNİZİ BULACAKSINIZ.

  En son olarak İsmail Uğurlu’ya doğduğu köy olan Dülgerler’e kuş uçuşu 15-20 km uzaklıkta bulunan şahane bir Roma Köprüsü (Selavat Köprü) kendisine sunuyorum

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 16-07-2018

  MUĞLA’YA BÜYÜK HİZMETLERİ GEÇMİŞ MUĞLA SENATÖRÜ İLYAS KARAÖZ’Ü (1922-2018) KAYBETTİK.
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İlyas Karaöz Ankara ve Muğla ve özellikle Akyaka’da yaşadı, Akyaka’da Kermetur tatil sitesinde evi vardı. 96 yaşında Muğla’da hayatını kaybetti.
  Karaöz 1922 yılında Muğla’nın Yatağan İlçesine bağlı Hisarardı (Turgut) köyünde doğmuş. İlkokulu Turgut Bucağında, Ortaokulu Muğla’da, Liseyi İstanbul’da Haydarpaşa Lisesinde okumuş. İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulunun Bankacılık ve İç Ticaret bölümünden 1949 yılında mezun olmuş.
  Sivas, Zonguldak, Aydın, Gaziantep bölgelerinde müfettiş olarak çalışmış.
  1958 yılında bakanlıkça Amerika Birleşik Devletlerine gönderilmiş.
  1966 yılı Haziran ayında yapılan kısmı senato seçimlerinde Adalet Partisinden, 1966- 1975 yılları arasında Muğla Senatörü olarak görev yapmıştır..
  1971 yılında Cumhuriyet Senatosu Adalet Partisi Grup Başkan Vekili oldu. Ardından kurulan hükümette Devlet Bakanı ve sonra da Tarım Bakanı oldu. Görev yaptığı dönemlerde Muğla’da bir Yüksek Okulun açılması büyük çabaları oldu.
  İlyas Karaöz’ün , “Muğla Tarihi ve Cumhuriyetin 50. yılında Muğla Milli Eğitiminde Gelişmeler ve Yüksek Öğretim Çalışmaları” isimli 2015 tarihli bir kitabı bulunmaktadır.
  Bu bilgiler internetten ve arkadaşım, dostum Selahattin Şaşmaz’ın Yenigün gazetesinde çıkmış yazısından özetlenmiştir.
  İlyas Karaöz’ün Akyaka Kermetur sitesinde bir dairesi vardı, Akşamları bahçede toplanır orada kimi site sakinleri oyun oynar, kimileri onun etrafını sarar sohbet ederdik. Bu toplantılara diğer bir katılan ise eski Muğla Valisi Yücel Bölgen idi. Güzel sohbetler olur, günlük olaylar, politikalar, tarihi olaylar konuşulur, genellikle anılar tekrarlanırdı
  Bu arada pek çok ikili konuşmalarımız da olmuştur. Benim araştırmacı olarak bazı sorularımdan etkilenmiş gençlik yıllarına ait pek çok şeyi bana anlatmıştır.
  Bunlardan bir tanesini buraya alacağım.
  Turgut (Lagina-Leyne) kasabasında ilkokulu bitirince, Muğla’da Orta Okula yazılmak için gider, nasıl gider, o zaman hiçbir ulaşım imkânları yoktur. 45 km’lik yolu yaya olarak yürür, kayıt yaptıracak Okul Müdürü oğlum bu diplomada senin ismin yazılı değildir der, bir tanıdık bulur iki gün içinde çözer ve ortaokullu olur.
  Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde uzun uzun kanun teklifi verdiğini, bunları takip ettiğini ve Muğla’da ilk yüksekokul olan Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu (MİYA) açılışını sağladığını anlatmıştı. Bu toplantılardan güzel fotoğraf kareleri de almıştım. Ama ben Fotoğraf makinemi Rodos gezisi sırasında kaybettim,
  Bir gün Devrim Gazetesi’nde bir haber, İlyas Karaöz toprağa verildi. Cenazesine katılmak isterdim.
  Tanrıdan rahmet, ailesine baş sağlığı dilerim. Işıklar içinde uyusun.
  Yazıma onun bir fotoğrafı eklenmiştir.
  (Muğla Devrim 14.07.2018 yayınlandı

 4. INTERNET-MB 10-07-2018

  ASTRA ANTİK KENTİ
  Astra antik kenti, Konya İli, Hadim İlçesi, Bolat Beldesi Temaşalık Tepesi mevkiinde yer alır. Hadim'in kuş uçumu 7 km. kuzeybatısında, Bolat Beldesi'nin 5 km. güneybatısındadır. Büyük çapta kaçak kazılara maruz kalması üzerine 1966'da bir bekçi ile koruma altına alınmış, Konya Müzesi Müdürlüğü'ne bağlı bir ören yeri haline getirilmiştir. Ancak 1955'de bekçisi emekli olmuştur.

  Konya-Hadim karayolu üzerinde Hadim'e 17 km. mesafedeki kavşaktan batıya dönen asfalt yolla Bolat Beldesi'ne, oradan 6 km’lik stabilize yolla At Mevkii'ne ulaşılır. Sonra, dik ve engebeli bir keçi yolunda yaklaşık 4 km. yürüyerek Astra'nın yer aldığı Temaşalık Tepesi'ne ulaşılır.

  Astra antik kenti ilk defa 1885'te Amerikalı Sterret tarafından keşfedilmiştir. Sterret sadece yazıtlar üzerinde çalışmış, 7 yazıt bulmuştur. Bu yazıtlardan kentin adının Astra olduğunu tespit etmiştir. Daha sonra bayan Hereward 2 yazıt, 1966'da ise Mitford 16 yeni yazıt bulmuştur. 1992 yılında, birkaç yazıtın okunmasından başka hiçbir bir bilimsel çalışma yapılmayan Astra kentinde Arkeolog Osman Ermişler başkanlığında bir heyet tarafından temizlik ve sondaj çalışmalarına başlanmıştır. Çalışmalar 1993 ve 1994 yılında da devam etmiştir. Kentin planı çıkartılmış, talan edilmiş görünümü kısmen de olsa ortadan kaldırılmış, yapıları tanımlanmıştır; kilise ve auditorium da yapılan kazılar sonucu açığa çıkarılmış; bunların plan ve rölöveleri hazırlanmıştır. Nekropolde iki tipik Isaura karakterli mezar açılmıştır. Kentin kendine özgü bir yönetimi olduğu, Isaura'ya bağlı bir kasaba olduğu yazıtların okunması sonucu kanıtlanmıştır. Açılan seramik fırınından Astra'da Roma Devrinde seramik üretildiği saptanmıştır.

  Astra antik kenti, Toroslar'ın kuzey kesiminde, Isaura bölgesinde yer almaktadır. Isaura eyaletinin diğer önemli kentleri Isaura ve Astanada ile bir üçgen oluşturmakta bu kentler Astra'dan çıplak gözle görülebilmektedir. Bir Isauralı zenginin tapınağa yaptığı bağışla ilgili bir yazıt Isaura ile ilişkisini kanıtlamıştır. Burasının Pisidiae Antiocheiası ile ticari ilişkileri olduğu Roma Döneminden kalma iki Antiocheia sikkesinden anlaşılmıştır.

  Kent, denizden yüksekliği 1760 m. olan Temaşalık Tepesi'nin doğu-batı yönünde uzanan düz zirvesinde yer alır. Zirvenin ortasında doğu-batı yönünde geniş bir alan şeklinde uzanan agoranın iki kenarında önemli yapılar sıralanmıştır. Etrafı harçsız moloz taşlarla örülü, surla çevrili tepenin doğu, güney ve kuzey eteklerinde Roma devrine ait çok sayıda sivil yapılar ve evler kümelenmiştir. Biri doğuda, diğeri batıda olmak üzere iki nekropolü vardır. Nekropollerde çok sayıda kül kutusu, stel ve mezar aslanı görülür. Batı nekropolünün batısında ve güneybatıdaki Kuralan Tepesi'nin doğu yamaçlarında Bolat Köyü'nün yayla evleri vardır. Harçsız, sıvasız, basit yığma moloz taştan yapılmış toprak örtülü, tek odalı bu yayla evleri 80-100 yıl önce yapılmaya başlanmış, evler yıkılmaya yüz tutmuştur.

  Batı nekropolünün yer aldığı Devler Gediği Düzlüğünden başlayan yol, Temaşalık Tepesi'nin güney yamacından surun orta kesimine ulaşır. Meyilli ve dar bir yoldur. Kentin giriş kapısının papuçları yerinde kalmış, üst kemeri ve diğer parçaları yerdedir. Kapıdan agoraya girilir. Agoranın güney kenarında çarşı yapısı uzanır, daha sonra doğuya doğru Zeus Astragos tapınağının kalıntıları görülür. Agoranın batı kısmında kapı karşısında iki Heroon kalıntısı vardır. Agoranın batı bitişinde yüksekçe ve etrafı duvarla çevrili kale yer alır. Kaleye doğudan kemerli bir kapı ile geçilir. Kalenin kuzey kesiminde ikinci bir tapınak kalıntısı görülür. Bunun bir tapınak olduğu, içinde ele geçen yazıttan anlaşılmıştır.

  Agoranın kuzey kenarında, batıda Roma Devrinden kalma bir auditorium yer alır. Dokuz basamaklı, sekiz metre çapında, 2/3 daire planlı auditoriumun doğusuna M.S. 5-6. yüzyılda bir kilise yapılmıştır. Kilise üç nefli bazilika planlıdır. Temizlik sonucu ortaya çıkartılmıştır. Auditorium bu dönemde de kilisenin toplantı yeri olarak kullanılmış olmalıdır. Kentin doğu kapısından doğu nekropolüne geçilir. Doğu Nekropolünün doğu kenarında girişi batıdan etrafı avlu duvarı ile çevrili anıtsal bir mezar vardır. İçinde iki lahit teknesi görülmektedir. Anıtsal mezarın kuzeybatı yanında bir Heroon görülür. Anıtsal mezarın kuzeybatısında açılan seramik fırını, M.S. 2.-3. yüzyılda Roma Devrinde, burada seramik üretildiğini kanıtlamıştır. Sadece ızgara ve yanma odası ele geçmiştir. Fırında bulunan kap baskıları ve baskılı kap parçaları ilginçtir.

 5. GILBERT WIPLINGER & BİLDİRİCİ 10-07-2018

  Sevgili meslektaşlarım, sevgili dostlar,
  Muhtemelen bildiğiniz gibi, 1 Temmuz 2018de, yanı birkaç gün içinde 65 yaşında olacağım ve bu yüzden emekli olacak. Bu gerçek başlangıçta işimde çok az etkiye sahipti, fakat Avusturya Arkeoloji Enstitüde işten ayrılmam gerekiyor ve 1 Temmuzdan itibaren ÖAIdeki e-posta adresim çıkarılmış olabilir.
  Bu nedenle, gelecekte sadece özel adresimle iletişime geçmenizi rica ediyorum:
  Güzel bir yaz için en iyi dileklerimle
  Gilbert Wiplinger

  Sevgili Gilbert
  Emeklilik hayatının mutlu ve sağlıklı geçmesini dilerim. Ben de 80’e merdiven dayadım. Seyahat edemiyorum. Artık yeni toplantılarında görüşmemiz mümkün değil.
  Ama geride çok güzel günlerimiz oldu. Tabii ki tarihi su yapıları çalışmamı bırakmadım, ama sadece internet ortamında yavaşlayarak oluyor. Son projem ise Göksu havzasından su aktaran Konya Ovası Sulaması oluyor.
  Ben seni hiç unutmuyorum. Sen de beni unutma
  Yeni hayatın mutlu, sağlıklı ve başarılı olsun.
  Muğla-Akyaka 20.06.2018

 6. MARTIN SCHWARZ & BİLDİRİCİ 10-07-2018

  20.06.2018
  MARTIN SCHWARZ 3151
  Dear Martin
  For a long time, I could not get news from you. I hope you and Maria are well.
  Now I am at Akyaka, living alone. My last journey was Samos last October. I cannot travel any more, but in internet I visit whole world.
  We are going to General ELECTİON, but I don’t like politics and I am unhappy from dictator ERDOGAN
  I have a little garden at the back of the house. In every week two times EMİNE comes clean my hose and works on the garden.
  I hope to hear you soon


  Dear Mehmet,
  I am lucky to get mail from you from Akyaka.
  Back am I from a week in Germany, were we celebrated Marias birthday.
  As well we made a nostalgic travel on Rhine River, where I am grown up 80 years ago and to the place, were my ancestors are buried.
  Maria is now for a few days with me in Möriken.
  Own peas, salads, onions .... from garden on table make us happy.
  Yesterday we harvested first potatoes, deep yellow in color, fine in taste, tender in surface.
  In May and first time in June we had for many weeks good weather for garden: every day sunshine and in the evening or night rain.
  All has grown extremely - as well the weeds!
  Now it is dry, garden needs to be watered.
  Raspberry and currant are getting ripe, as well apricots.
  Appels, pears, plums increase their volume every day.

  Last week I grafted a lot of roses and it seems, most of them will grow. Many were frozen in winters 2016 and 2017.

  Still I have pains in back. But it is better than last year. Perhaps because of my "garden sports" is.. Nevertheless the garden is to large.

  We feel as well: under Erdogan your country is moving away from a peaceful Europe.
  Next year I will be 90. Traveling is more and more difficult. Recently we remembered together the nice days we had with you in Akyaka.
  Best wishes from
  Maria and Martin

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 04-07-2018

  23.06.2018
  KONYA LİSESİ 1957 MEZUNU ARKADAŞLARIM II
  MEHMET BİLDİRİCİ
  (Önceki yazının Devamı

  ŞİMDİ DE RAHATSIZ OLANLARA ACİL ŞİFA DİLEYELİM. TELEFONLA ARAMAK ONLARI MEMNUN EDECEKTİR.

  YALÇIN KAYAARASI
  Yalçın kız kardeşi Şenay ile birlikte yaşıyor. Bayram öncesi aradığımda uzun uzun ağladı, yalçın ağabeyim hasta dedi. Bayramda ev telefonu cevap vermedi. Yalçın Hastaneye kaldırılmış, İsmail Uğurlu onu orada ziyaret etmiş.
  Topkapı Koç Üniversitesi Hastanesi 2O -2511 nolu odada yatıyor. Kendisine şifalar diliyor, eski günlerine dönmesini diliyorum.
  Ev telefonu 0 216 359 6627

  ASLAN ARI
  Değerli arkadaşımın sesini duymak için telefonla aradım. Rahatsız olduğunu evin içinde yardımla dolaşabildiğini söyledi. Telefonumdan çok mutlu olduğunu söyledi.
  Kendisine acil şifalar diliyorum. Aslan Ankara’da yaşıyor. Aslen Karamanlı
  Ev telefonu 0 312 467 0761

  BURHAN SEMEN
  Değerli arkadaşım Sümer Uğur ile ara ara konuşuruz, Burhan Semen’in rahatsız olduğunu öğrendim. Kendisine acil şifalar diliyorum. Burhan İzmir’de yaşıyor, aslen Konya Ereğlili 0 532 454 9425


  MUSTAFA BAHÇIVAN
  Değerli arkadaşımla ara ara konuşuruz. Görme konusunda güçlükler yaşadığını biliyorum. Tek başına çıkamıyor. Kendisine acil şifalar diliyorum.
  Konya ile ilgili yazdığım yazılarda her zaman bana yardımcı olmuş ve Yeni Meram gazetesinin sütunlarını açmıştır. Onun desteği bana güç ve moral vermiştir.
  Telefon 0 532 500 0005


  OSMAN BIYIKOĞLU
  Osman Bıyıkoğlu ile telefonda eşi ile görüştüm. Rahatsız olduğunu anlattı. Acil şifalar diliyorum. Osman çok şanslı, üzerinde titreyen Ziraat Yüksek Mühendisi eşi Melahat Hanım var. Osman diyor başka bir şey demiyor. Acil şifalar diliyorum.
  Melahat Hanım Cep: 0 544 433 0030


  BİRAZ DA İÇ AÇICI HABERLER
  İSMAİL UĞURLU
  Arkadaşımız İsmail Uğurlu İstanbul’da yoğun ticari yaşamına devam etmektedir.

  FEHMİ ERSOY
  Halen Bozyazı’da eşi Yaşar Hanım ile yaşamını sürdürmekte, her gün yüzmekte, bisiklet kullanmakta, 2038 yılı için gezi planları düzenlemektedir.

  SÜMER UĞUR
  İzmir’de yaşamakta, ara ara telefonla görüşmekteyiz. Hayatından memnun. Evlatlarını seviyor

  ÖMER ALPTEKİN
  Hocamla sık sık telefonda görüşür, hepimizde olan sağlık problemleri olsa da eşi Meral Hanım’la mutlu yaşamlarını sürdürmektedir.
  Biz Ömer ile ta ilkokuldan beri sınıf arkadaşıyız.


  AHMET AKTAŞ
  Bu defa telefonla aradım. Ahmet Konya’da yaşamakta, halen iyi olduğunu öğrendim. Tüm arkadaşlara selamlarını gönderdi.

  HAKKI KAFALI
  İstanbul Etiler’de yaşamakta ara ara telefonda görüşürüz.

  ÇETİN KILCI
  İstanbul’da yaşamını sürdürmekte, ara ara telefonla görüşürüz. Sağlığı iyi

  TUNCAY TOROS
  İstanbul’da yaşıyor, Boyner Holding’den tam emekli olmuş, Sağlığı yerinde, görüştüm. Kopmayalım dedim.

  AHMET TÜRKER
  Konya Seydişehir’de Türker Oteli var, Oteli başkası işletiyor, onlardan beni aramasını istedim.

  CİHAN CETER
  Telefon ettim, telefon uzun uzun çaldı, cevap alamadım


  ERŞAN ERDEM
  Telefon ettim, telefon uzun uzun çaldı, cevap alamadım

  ALİ İHSAN BUĞDAYCI
  Konya’da adına kayıtlı telefon yok, ulaşamadım.

  AHMET HABİP SANDIKÇI
  Rahatsız olduğunu biliyorum, evinden aradım, telefon uzun uzun çaldı, cevap alamadım.

  BEN MEHMET BİLDİRİCİ
  Arkadaşların çoğunda olduğu gibi, yaşlılık nedeni sağlık sorunlarım, Şeker, kalbimde sten takılı, ayaklarımda dolaşım bozukluğu var ilaçlarımı alıyorum. Dışarıda pek fazla dolaşamıyorum, ama internet ve telefonla dünyayı dolaşıyorum.
  2011 yılında kızım Özlem’in kaybından bu yana yaşamımı yalnız başına sürdürüyorum. KONYA LİSESİNDEN HOCALARIMI VE ARKADAŞLARIMI HEP SEVDİM, ENERJİMİ KAYBEDENE KADAR BU ETKİNLİKLERİMİ SÜRDÜRECEĞİM.

  ÖĞRETMENLERİMİZLE İYİ HABERLER
  Konya Lisesi’nde Matematik öğretmenimiz ŞÜKRAN GÖZEN (1927) yaşayan tek öğretmenimiz. Hiç evlenmemiş olan Şükran Hanım İzmir Karşıyaka’da bir bakıcı kadın ile yaşamını sürdürmektedir.

  Ben Ortaokulu da Konya Lisesi Orta kısmına devam ettim. Burada 1954 son sınıfta Tabiiye dersimize gelen NERMİN ERTÜRK (1924) Ankara’da yaşamaktadır.
  (23.06.2018 Arkadaşlara gönderildi)

  Bu yazı ile ilgili aramalar

  ALİ YETİŞ Konya
  Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler


  SEMA KARACA -Ankara
  Arkadaşım Gürsel Karaca’nın eşi, Gürsel rahatsızmış, Sema Hanım telefon etti, Sonra her ikisi ile konuştum. Teşekkür etti ve Yalçın’a nasıl ulaşırım diye sordu.

  CENGİZ ÖZKARA –Konya
  Telefon edip uzun uzun konuştuk. Bu hizmetlerin için ne kadar teşekkür etsek azdır dedi. Sınıf arkadaşlarımız hakkında fikir sahibi olduk.

  SAİM SAKAOĞLU- Konya
  Teşekkür etti, uzun uzun yorum yaptı

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 04-07-2018

  23.06.2018
  KONYA LİSESİ 1957 MEZUNU ARKADAŞLARIM I
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Konya Lisesi 1957 Mezunu (Fen kolu) arkadaşlarımla ilgili haberler sunacağım. Liseden mezun olduğumuzdan bu yana 61 yıl geçmiş, yaş olarak hepimiz seksene merdiven dayadık. Bunların çoğu üzücü ama bu hızla azaldığımız yıllarda birbirimize daha ihtiyaç duymalıyız.
  2018 içinde iki fire vermiştik, yıl içinde
  İNŞAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ TUNCAY ORHAN (1939-2018)
  ORHAN KONTAY (1939)
  Bunlarla ilgili yazılarım olacak.
  2018 Yılı yaprak dökmeye devam etti. Dört arkadaşımızı daha kaybetmişiz.

  DR. EROL SEZER (Ermenek 1936-18. Ağustos 2016)
  Ermenekli olan Erol, İstanbul Konya Lisesinden 1957 yılında mezuniyetinden sonra İstanbul Tıp Fakültesi mezunudur. Tıp Doktoru, İç Hastalıkları Mütehassısı olarak Konya Devlet Hastanesinde çalışmıştır.
  Sesini duymak için aradığımda kaybettiğimizi anladım. Eşi Mübeccel Hanım ile uzun konuştum. Ailesi Konya’da oturuyor.
  Eşi Mübeccel Hanıma ve çocukları Ata Seçkin, Kerim Bilgin, Özlem’e başsağlığı dilerim.
  Eşine ulaşmak için Konya 0 332 233 3299
  Sevgili arkadaşımın tedavisinden çok yararlanmıştım.

  DİŞ HEKİMİ İBRAHİM ÖZDİŞ (Konya 1939- Konya Şubat 2018)
  Ailesine telefon ettiğimde onunda aramızdan ayrıldığını öğrendim.
  İbrahim 1957 yılında Konya Lisesinden mezun olduğunun ardından İstanbul Tıp Fakültesi Diş Hekimliğinden mezun oldu. O yıllarda bu bölüme girmek çok zordu. Zira rahmetli babası da Dişçi Teknisyeni idi. Konya’da birlikte çalıştılar. Hep Diş Hekimi olarak Konya’da çalıştı.
  Telefon açtığımda eşi Hatice Özdiş ile konuştum. İki kızı Füsun ve Fulya olduğu kayıtlarımda bulunmaktadır.
  Diş problemi olduğunda sevgili arkadaşıma giderdim. Ailesine başsağlığı dilerim. Tanrıdan rahmet diliyorum.
  Eşine ulaşmak için Konya 0 332 322 3903
  DR. AZMİ DİNÇER (Sarayönü 1939- İstanbul 2018)
  Azmi 1957 yılında Konya Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Tıp Doktoru olarak Beykoz Devlet Hastanesinde çalıştı ve oradan emekli oldu. Çok sevdiği eşi Zühal Hanımı kaybettikten sonra tek yaşadı ve kısmen bunalıma girdi. Kendini dine verdi, uzun sakal bıraktı.
  Azmi ile Beyoğlu Öğretmen Okulunda yaptığımız toplantılarda hep birlikte olduk. Bana hep telefon eder, Mehmet toplantı ne zaman sorardı. Ama uzun zaman haber alamıyordum, telefonları cevap vermiyordu. Aynı semtte oturan arkadaşımız Çetin Kılcı’dan rica ettim. Kendisi sağ olsun, oturduğu apartmana gitti, duruma tespit etti, Azmi yaklaşık 5-6 önce dairesinde ölü bulunduğu ve oğulları tarafından gömüldüğü ortaya çıktı.
  Kendisine tanrıdan rahmet dilerim, istediği gibi makamı cennet olsun. Bu arada arkadaşımız Çetin Kılcı’ya tüm arkadaşlarım adına teşekkürü bir borç bilirim.


  AVUKAT SAMİ DEMİR (Karaman Gödet 1934- Karaman 26.05.2018)
  İnternetten aldığım özgeçmişi şöyledir. Ölümünü Asil Yılmaz’dan öğrendim
  Avukat Sami DEMİR'in Özgeçmişi:
  1934 yılında Gödet’de doğdu. 1945 yılında köyde açılan ilkokulu bitirdi. Karaman Ortaokulu ve sonrasında Konya Lisesi’ni yatılı olarak okudu. Yeşildere ve Dereköy’de birer yıl vekil öğretmenlik yaptı.. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Avukatlık stajını Konya Barosu’nda tamamladıktan sonra Karaman’da 41 yıl serbest avukatlık yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır (Metin Karaman Hububat Borsası Genel Sekreteri ve Emine). Hobileri arasında ata binmek, cirit oynamak ve keklik avcılığı vardır.
  Sevgili arkadaşıma tanrıdan rahmet diler, ailesine başsağlığı dilerim.

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 19-06-2018

  İTÜ 62 ARKADAŞLARIM
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bu Bayramı (15-17 Haziran) sizlerden uzakta Muğla Akyaka’da ki evimde geçirdim. Oğlum ve kızım beni ziyarete geldiler.
  Ama bayramda Sınıf arkadaşlarımı aradım, kimi ile görüştüm, kimi zaman da kendileri ile değil rahatsız oldukları için eşleri ile görüştüm.
  Bu yazı serisi hep devam edecek. Her yazıda 5 arkadaş
  ÇOK SIK KAYIP VERMEYE BAŞLADIK, BİR VAR BİR YOK, ANILARIMIZI CENNETE GÖTÜRMEYELİM, BURADA TORUNLARIMIZA BIRAKALIM.

  6. ADİL AKŞAMOĞLU
  Arkadaşımız daha önce de aradım, Gaziantep’te yaşıyor. Kendisi ile değil eşi ile Tatbiki Mekanik Kolunda birlikteydik.
  Telefonu 0 532 421 6283

  7.HALİL ÇALIM
  İstanbul ve memleketi Antakya’da yaşıyor. 1990’lı yıllarda kızım Eczacı Sibel Adana’da otururken ailecek defalarca beraber olmuştuk. Sağlığı yerinde, bayramını kutladım 0 535 550 7735

  8.ERHAN KRAL
  Son sınıfta aynı Tatbiki mekanik kolundaydık. Daha yakın olduk. O zamanlar kültür ve tarih konularında kendisinden çok yararlandığı belirtmek isterim.
  Erhan eşini kaybetti, tek oğlu ile oturuyor. Dışarı çıkamıyor. Yaklaşık altı ay önce telefonla uzun uzun konuşmuştuk. Bu defa iki defa aramama rağmen kendisine ulaşamadım. Kendisine sağlıklı günler dilerim.

  9. NEZARET KASARCAN
  Arkadaşımız Almanya’ya yerleşmiş. Adresi Almanya Kronberg.
  Daha önce görüşebiliyorduk. Hatta benim ricam ile 2002 Kırkıncı yıl törenlerine hasta olduğu için katılamamış, biyografisini göndermişti. Daha sonra hiç haber alamadım. Hayatta olmadığı kanısındayım

  10. MİHAİL ZIZOPULOS
  Yakın arkadaşımdı, Topoğrafya kampında birlikteydik. Sınıfın kuşlarındandı. Beyoğlu’nda annesi ELENİ ile birlikte oturur, sabah erkenden gelir en ön sıralarda yer kapardı. 1964 yılından itibaren kendisinden hiç haber alamadım. 2015 yılında Atina’da tarihi su toplantısı vardı. Atina Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve Mühendis odalarından katılımcılar vardı. Kimse tanıyamadı. Amerika veya Kanada’da olabilir
  (Beşli paketler devam edecek)

 10. MB- METE MUTLUOĞLU 19-06-2018

  SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM
  METE MUTLUOĞLU ROPÖRTAJI
  Sevgili arkadaşımız Mete Mutluoğlu ile STFA Köprü dergisinde çıkan röportajın yayını büyük ses getirdi. Bu da beni mutlu etti. Sevgili Mete’ye de doğrudan mesajlar gitmiş beni Amerika’dan cep telefonu ile aradı, uzun konuştuk teşekkür etti. İstanbul’a geldiğinde Fevzi Akkaya’nın hayat hikâyesi olan bir kitabı okumam için emanet vereceğini söyledi. Nasıl sevindim.
  Mezun olduğumuz İTÜ İnşaat Fakültesinden bizim dönemimizden ve daha önceki dönemlerden çok büyük mühendisler yetişmişlerdir.
  Bana göre ön önde gelen 3 kişi ise
  FEVZİ AKKAYA
  SEZAİ TÜRKEŞ
  SÜLEYMAN DEMİREL olmaktadır
  Sadece bunlar mı? Tabii başkaları da var.
  Bir anımla yazımı kapatacağım. ATATÜRK Barajını yapan ATA Grubu yönetim kurulunun toplu fotoğrafı içinde sınıf arkadaşım MUAMMER ÖZKAVAF’ı gördüğümde hayret içinde kaldığımı ve ne kadar gururlandığımı anlatamam..
  Saygılarımla 10.02.2018

  12.02.2018
  MUAMMER ÖZKAVAF

  Sevgili Kardeşim Mehmet,
  Çalışmalarını hep takdir etmişimdir. Devamını canı gönülden dilerim. .ATA inşaatın fotoğrafı için hakkımdaki düşüncelerine çok teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.
  Muammer Özkavaf
  ANKARA
  (itu62insaat Sitesinde yayınlandı)

Toplam 347 yorum bulundu. 1-10 arası listeniyor.