Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. EROL ASENA 19-06-2018

  SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM
  EROL ASENA KELEŞ’İN TARAFIMA GÖNDERDİĞİ MAİL
  MEHMET BİLDİRİCİ
  7202- EROL ASENA (KELEŞ) Aşkale 1937
  Keleş olan soyadını Asena olarak değiştirmiştir. Hayat hikâyesi konusunda tarafıma aşağıdaki maili göndermiştir. Kendisine çok teşekkür ediyor, aramıza katıldığı için mutluluk duyuyorum.

  SAYIN MEHMET BİLDİRİCİ,
  BEN BÜLENT EROL ASENA(KELEŞ).TESADÜFEN İNTERNETTE 1962 MEZUNLARI İÇİN ÇALIŞMANI GÖRDÜM. MESLEK HAYATIM HAKKINDA BENDEN KAYNAKLANAN BOŞLUĞU SAYENDE DOLDURMAK İSTİYORUM. 1937 AŞKALE DOĞUMLUYUM. ESKİŞEHİR LİSESİNDEN 1955'DE MEZUN OLDUM.
  İTÜ ELEKTRİK FAKÜLTESİNDEN GEÇİŞ YAPTIM.
  MEZUN OLDUKTAN SONRA İLK ÇALIŞMAM KARAYOLLARI 4 BÖLGE,
  ANKARADIR. KURTBOĞAZI ŞANTİYE ŞEFLİĞİNDEN SONRA EMİN HATTAT GAZİANTEP GEÇİŞ YOLUNDA ŞANTİYE ŞEFLİĞİ YAPTIM. YEDEK SUBAYLIĞI ORTA BÖLGE İNŞAAT EMLAKTA(ANKARA) YAPTIM. ASKERLİK SONRASI ESKİŞEHİR DSİ 31 ŞUBE MÜDÜRÜ OLARAK ÇALIŞTIM VE MEMURİYETTEN AYRILDIM. ERG İNŞAAT TERCAN BARAJI
  ŞANTİYE ŞEFLİĞİNDEN SONRA 1977'DE İSTANBULA YERLEŞTİM. BOYVADAOĞLUBÜYÜKÇEKMECE BARAJI ŞANTİYE ŞEFİ VE İNŞAAT MÜDÜRÜ OLARAK, DAHA SONRA SIRASIYLA BAYTUR LİBYA TRİPOLİ ALT YAPI PROJE MÜDÜRÜ, GENE DOĞUŞ LİBYA DERNE YOL PROJE MÜDÜRÜ OLARAK ÇALIŞTIM VE 1988 YILINDA TÜRKİYE'YE DÖNDÜM.
  TUZLA GÖLETLER ŞANTİYE ŞEFLİĞİNDEN SONRA HENDEK OTOYOLUNDA (TEMELSU- HALLCROW) KONTROL MÜHENDİSİ VE BAKIM MÜDÜRÜ OLARAK GÖREV YAPTIM. ENKA-TİTAŞIN BURSA VE ALİAĞA DOĞALGAZ SANTRALLARI GİRİŞ YOLU ŞANTİYE ŞEFLİĞİNİ YAPTIM. VE BÖYLECE 40 SENE NASIL GEÇTİ, ANLAMADIM.
  2002 YILINDAN BERİ KIŞLARI İSTANBUL’DA, YAZLARI BODRUM YALIKAVAKTA
  EMEKLİLİĞİ YAŞIYORUM.
  1962 MEZUNLARI İÇİN VERDİĞİN BÜYÜK EMEĞE TEŞEKKÜR EDER, SAĞLIK
  MUTLULUKLAR DİLERİM.
  İLETİŞİM BİLGİLERİM AŞAĞIDADIR.

  ADRES: Ş.GÜNALTAY CAD.GÜLAY SOK. NO:5/22 SUADİYE/İSTANBUL
  TELEFON: 0505 6970532

  Sizlerle paylaşmak istedim.

 2. MEHMET BİLDİRİCİ (HİLMİ) 19-06-2018

  SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM
  SINIF ARKADAŞIMIZ HİLMİ MEHMETOĞLU’NU (1936-2018)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Ramazan bayramının ilk günü değerli arkadaşım Hayati Erhan’dan sınıf arkadaşımız Hilmi Mehmetoğlu’nu kaybettiğimizi öğrendim. Öğrendiğime göre arkadaşımızın kaybı aynı gün Sözcü gazetesinde çıkmış, ama İstanbul’da yaşayan sınıf arkadaşımızın cenazesine katılan olamamış.
  Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kalanlarına baş sağlığı diliyorum. Işıklar içinde uyusun diyorum.
  Ben geleneksel olarak arkadaşımız hakkında bendeki bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

  6696 HİLMİ MEHMETOĞLU (Gümülcine (Yunanistan 1936-İstanbul 2018)
  1936 yılında Gümülcine’de (Yunanistan) doğmuştur. Gümülcine Yunan Erkek Lisesi’nden 1955 yılında, 1957 yılında girdiği İnşaat Fakültesi’nden 1966 yılında mezun olmuştur. İstanbul’da serbest mühendis olarak çalışmış, halen emeklilik yaşamını İstanbul’da sürdürmekteydi.
  Esin Hanımla evli olan Hilmi’nin tek çocuğu Doruk (1970)
  Telefonla kızı ile konuştum, sizler adına baş sağlığı diledim. Dokuz gün önce beyin kanaması geçirdiğini söyledi

  Hilmi 1957 yılında İnşaat Fakültesine giren Batı Trakyalı 4 arkadaşımızdan biriydi. Diğerleri Mesud Abdullah (İskeçe 1937- Almanya ?)
  Ridvan Alioğlu (Gümülcüne 1938- Amasya 2004)
  Diğeri ise Almanya’da yaşayan Mehmet Rayf
  Bu 4 arkadaşımız yabancı uyruklu olduğu için ayrı sınavla girmişlerdi.
  Yakın zamanda aramızdan ayrılan Mehmet Önaşçı’da Gümülcine doğumlu ancak ailesi küçük yaşta Eskişehir’e yerleştiği için eğitimini Türkiye’de yapmıştı.

 3. MEHMET BİLDİRİCİ AYTEKİN GÜZEL 19-06-2018

  SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM
  AYTEKİN GÜZEL KAHRAMAN OĞLU
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Aytekin'in oğlu Prof.Dr. (h.c.) Mehmet Şükrü Güzel hakiki bir Kahraman.
  Askerlik çağında, gönüllü olarak, Güney Doğu'ya PKK ile çarpışmaya
  gitti, ağır yaralandı, günlerce hastahane de yattı ve bir dizi ameliyat geçirdi.
  Şimdi İsviçre'de, ömrü kütüphanelerde, dünya'ya Türk Devletinin haklı
  tezlerini kanıtlayabilmek için, kitap yazmakla geçiyor. Bu bağlamda yazdığı
  kitaplardan biri: Türklere Yapılan Etnik Temizliğin Bumerang Etkisi - Mübadele
  Sınıf arkadaşım Aytekin Güzel ve eşi Güney Güzel’i kutluyorum

  Mehmet Şükrü Güzelin Öz Geçmişi:
  1968 İstanbul doğumludur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirmiştir.
  Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'ne akreditasyon Peru merkezli
  CAPAJ ( Comision Juridica para el Autodesarrollode los Pueblos Originarios
  Andinos) isimli sivil toplum kuruluşunun Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi
  temsilcisidir. 2005 tarihli Irak Anayasası'nın geçici 140. Maddesinin hukuken
  geçersizliğini ispatlaması ve bu sebeple çıkabilecek meşrulaştırılmış bir iç
  savaşı engelleme mücadelesi sebebiyle 2014 yılında Nobel Barış Ödülü'ne
  aday gösterilmiştir. Hawaii'nin önemli siyasi isimlerinden Leon K. Siu ile
  beraber, Batı Papua sorunu konusunda Birleşmiş Milletler hukukunda sundukları
  çözüm ve yaptıkları girişim sebebi ile 2017 yılı için Nobel Barış Ödülüne aday
  gösterilmiştir . Azerbaycan Vektör Uluslararası İlimler Akademisi tarafından
  onursal doktora ve profesörlük verilmiştir. Halen dekolonizasyon hukukunda
  bağımsızlık mücadelesi veren dünyanın çeşitli bölgelerinde ki halklara ve iç
  savaş sonrası barışın tesis edilmesi üzerinde çeşitli ülkelerde ki sivil toplum
  kuruluşlarına danışmanlık yapmaktadır.

  PROF. (H.C) MEHMET ŞÜKRÜ GÜZEL
  He was born in 1968 Istanbul. He finished the Istanbul University Faculty of Economics. He is the United Nations Geneva Office respresantative of CAPAJ (Comision Juridica Para el Autpdesarrollo de los Pueblos Originarios Andips), an NGO accreditated to the Economic and Social Council of the United Nations Human Rights Council, based in Peru. He is working as an independent adviser for the first nations of different parts of the world who are struggling for their independence under the United Nations decolonization system.He was nominated for the Nobel Peace Prize in 2014 for his achievement of proving that provisionary article 140 of the Iraq constitution of 2005 is null and his efforts to prevent a potential civil war which may occur because of the provisional article. He was nominated together with With Mr Leon K.Siu, an important political leader of Hawaii, for the Nobel Peace Prize 2017 for solving West Papua conflict in the United Nations system and for their efforts in the United Nations system to solve West Papua conflict. He had written 2 books on the First World War and the afterwards. He was awarded to the honarable degree of doctor and professor by the Rector of International Science Academy of Science, Azerbaijan.
  (itü62insaat sitesinde 03.02.2018 tarihinde yayınlandı)

 4. MEHMET BİLDİRİCİ (M.BİLGİN) 19-06-2018

  SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Sevgili arkadaşımız Mehmet Bilgin’in acı kaybını öğrenmiş bulunuyorum. Eşi Sevim Hanım ve kederli ailesine baş sağlığı dilerim. Tanrının rahmeti üzerine olsun, ışık içinde uyusun.
  Arkadaşımızla ilgili arşivimde bulunan bilgileri her zaman ki gibi sizlerle paylaşmak isterim.

  6621 MEHMET BİLGİN (Çorlu1939-2018)
  1939 yılında Çorlu’da doğdu. 1957 yılında Eskişehir Lisesi’nden, 1962 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1967 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne öğretim görevlisi olarak atandı. Bir süre yurt dışında kaldı ve 1978 yılında Doçent oldu. 1980-1988 arası akademik çalışmalarına ara vererek müşavirlik hizmetleri yaptı. 1988 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne dönüş yaptı. 1989 yılında PROFESÖR oldu. Kitap makale ve bildirileri bulunmaktadır. Eşi Sevim Bilgin, çocukları Nesligül (1966), Ahmet (1968)
  5.02.2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.
  Saygılarımla
  10.02.2018 itu62insaat Sitesinde yayınlandı

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 19-06-2018

  KONYALI HAYIRSEVER, İTÜ İLK ELEKTRİK MÜHENDİSLERİNDEN KEMAL SELÇUKER’İ (1925-2017) KAYBETMİŞİZ II
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Kemal Selçuker Konya’nın ileri gelen hayırsever iş adamı ve İstanbul adliyelerinde 1952 den beri Elektrik Mühendisi olarak bilirkişidir. Kendisi ile tanışırız, pek çok dosyada bilirkişilik yaptık. Kemal Selçuker fakir bir ailenin oğludur. Babası kunduracıdır. Onun inanılmaz öyküsünü 09.02.2009 tarihinde Yeni Meram Gazetesinde yayınlamıştım. Bu yazıma Web sitem Türkçe II Gazete Yazı 2007-2013 den ulaşılabilir.
  Daha sonraları eşi Avukat Enise Selçuker’in cenazesinde Karacaahmet’te görüştük. Aşağıda Ailesi tarafından internete konulmuş bir yazıya yer vereceğim.

  ONURSAL BAŞKANIMIZ KEMAL SELÇUKER
  10.03.1925 tarihinde Konya’da doğdu.1931 yılında Konya İsmet Paşa ilkokuluna başladı.1935 yılında okulu bitirince babasının kunduracı dükkânında çalışmaya başladı. Ancak babasına, ilkokul hocasının devamlı ısrar ve ilgisiyle aynı yıl Konya Lisesi’nde yapılan orta tahsil için devlet parasız yatılı sınavlarını başarıyla kazandı.1938 yılında Bilecik Ortaokulu’nu bitirdi. Eğitimine İstanbul ‘da Kabataş Erkek Lisesi’nde devam etti. Olgunluk diplomasını 1948 yılında Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Aynı yıl içinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin imtihanlarını kazanarak yatılı olarak 1948 yılında Elektrik Fakültesi’nden Elektrik Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

  İş hayatına PTT Genel Müdürlüğü İstanbul Baş Müdürlüğü Tahtakale Telefon Santralı Tesislerinde Fen Müfettişi görevi ile başladı.15.05.1950 seçimlerinde Askerliği müteakip mecburi hizmet ödeneğini ödeyip serbest hayata atıldı. Sırasıyla Belediyelere, Etibank’a İller Bankası’na, vs kuruluşlara, Alçak gerilim Şehir Şebekesi O.G ve Y.G Enerji Nakil Hattı Projelerini yaptı. Projelerin büyük kısmı idarelerde Tip Proje olarak kullanıldı. Edirne, Konya, ,İzmit, Bilecik, Erzincan, Diyarbakır, Bingöl, Bolu, Giresun, Manisa, Büyükşehir projelerini, Afyon Çay Bolvadin; İzmir Çeşme, ,İzmir Seferihisar, Samandağ-Altınözü; Kırıkkale Keskin, Bursa Yenişehir, İnegöl, Filyos Kokaksu Çaycuma Grup ENH ve AG şehir projelerini DoğuBeyazıt, Adilcevaz, Mut, Kemaliye, Gevaş, Mutki, Arapgir, Elmalı, Hidro-Elektrik projelerini; Enez, Meriç, Keşan, Biga, Tirebolu, Akhisar, Akşehir, Emirdağ, Sivrihisar, Çiçekdağı, Kangal, Niksar Çumra ,Seydişehir, Erzin, Hassa, Ayvalık, Alibey, Altınova, Gördes, Perşembe, Bartın, Gölköy , Mesudiye, Gazipaşa, Kumluca, Eğridir, Bucak ,Babadağ, Dinar, Keçiborlu, Şuhut, Şaphane, Kayseri Hacılar Erkilet ,Gerede, Seben, Mengen, Daday, Ermenek ,Gölmarmara projelerini Kırşehir Dinekbağ , İzmit Derince, Bursa Yenişehir ,Finike Demircilik ,Kırklareli Vize belediyeleri Alçak ve Orta Gerilim Elektrik Şebeke Tesislerini yaptı.
  Yalvaç, Senirkent, Acıpayam, Yeşilyuva, Urla-Urla İskelesi, Çeşme Ilıca, Ödemiş Bademiye ,Aliağa, Zeytindağ İçme suyu Tesisleri ve MSB’nin İzmir Menteş Kampı Su İsalesi ve Anadolu Kavağı Lojmanları inşaatı ve Nato’ ile ilgili Bandırma Alarm pilotları inşaat ve tesisat taahhütleri söyleşme sürelerinde ikmal, intaç ile teslim etti.
  1972 yılında Bağkur’dan emekli oldu. Ancak 1952’li yıllardan beri İstanbul Mahkemelerinde ki mesleki Bilirkişilik faaliyeti, Menkul ve gayrimenkulleriyle ilgili zaruri uğraşı devam etmektedir.
  Kemal Selçuker’in yukarıda yaptığı hizmetler görülmektedir. Bir ömre zor sığacak cinstendir. Kemal Selçuker, Sırrı Sandıkçı ile Konya’dan ilk Elektrik Yüksek Mühendisi olan kişilerdir.
  Bilirkişi olarak, özellikle enerji telleri geçen yerlerdeki irtifak kamulaştırması konusunda çok şeyler öğrendim. Onun da benim bilgi görüşüme saygısı vardı. Eşi Avukattı, Konya’da kat karşılığı olarak verdiği arsada Müteahhit kaçmış, proje yüzünden bazı sorunlar oluşmuştu. Benden özel bir inceleme ve rapor istemişti.
  Son yıllarda telefonla arar, bayramlarını kutlardım. Dinine çok bağlı biri idi. Konya’da ismi ile anılan bir cami yaptırmıştı. Başka hayırları da vardı.
  Maalesef ölümünü 6 ay sonra internetten öğrendim. Kendisine tanrıdan rahmet diliyorum.

  VEFAT
  Konya Eşrafından Merhum Kunduracı Mehmet Selçuker
  ve Merhuma Hatice Selçuker'in oğulları,
  Rahmeti Av. Enise Selçukerin eşi,
  Ahmet-Mübeşşer Selçuker ve
  Memet-Roberts Selçuker'in değeri babaları.
  Merhuma Saime, Merhum Ömer Faruk Mesci,
  Hasibe ve Hüseyn Özsoy'un ağabeyleri.
  Mehmet ve Hatice Özesoy'un dayıları
  Alize, Ayşe Lara ve Selin'in dedeleri.
  Kabataş Erkek Lisesi (1943)
  İTÜ (1948)
  Yüksek Elektrik Mühendisi
  KEMAL SELÇUKER
  Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 3 Aralık 2017 Pazar günü
  Selçuk Camii'nde (Kemal Selçuker Camii kılınacak öğe namazını takiben
  Yediler Aile Kabristanı'na defnedilecektir.
  AİLESİ

 6. İKRET KAYA 17-06-2018

  FİKRET KAYA 3146
  Mahfuz.kaya@hotmail.com
  Merhaba! Mehmet Bey kusura bakmayın sizi rahatsız ediyorum mail ile ama sevdiğim bir yakınım Ata Karatay hayranı kendisi ve çöle akan nehir adlı şiir kitabına ulaşmak istedi. Bulamadık maalesef anıları olduğunu düşünüyorum ve zor bir dönemden geçiyor kendisi bu şiir kitabının onu bir nebze olsun mutlu edeceğini düşünüyorum yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyorum şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler dilerim.


  Sayın Fikret Kaya
  Merhum Ata Karatay, yakın tanıştığım bir kişiydi. Ben şuan Muğla Ula
  Akyaka'dayım. Kitaplarım İstanbul'da. Ama maalesef o şiir kitabı bende
  yok.
  Teşekkürler, selamlar, kimsiniz bana yazabilirsiniz
  MEHMET BİLDİRİCİ

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 17-06-2018

  Mayıs ayında gördüğüm film ve okuduğum kitaplar
  GERTRUDE BELL (1868-1926) ÇÖL KRALİÇESİ
  Orhan Arda tarafından gönderilen 2 saatlik Çöl Kraliçesi filmini Konya’da izledim.
  Gerçi 1907 yılında Konya’da Arkeolojik araştırmalarda bulunmuş ama filmde bu bölüm yok. Önce Tahran’a amcasının yanında Tahran’da bulunuyor. Farsça öğreniyor.
  Daha sonra Çölleri tek başına kadın olarak dolaşıyor, Bedevi Arapları Osmanlı aleyhine bilinçlendiriyor.

  MEYHANE EMİLE ZOLA’NIN ROMANI
  Ünlü Fransız yazarı EMİLE ZOLA
  İçki yüzünden insanların açlık ve sefalet çekmeleri

  ALTIN GÖL FİLM
  Göl kenarında yaşayan iki yaşlının torunları onlarla bir ay kalır.
  Katherina Hepburn Henry Ford ve kızları Jane Fonda süper artistler.

  BOZKIR DERGİSİ
  Necati Yılmaz hediye etti. Okudum ilgi çekici

 8. MEHMET BİLDİRİCİ &ALİ YETİ 17-06-2018

  Sevgili Ali Yetiş
  14.05.2018
  Konya Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İlk dönem mezunlarının 44. Yıl buluşması için hocaları olarak davet edildim. Konya iseniz görüşmek istedim. Şu an döndüm.
  Konya Lisesi ile çalışmalarınızı hayranlıkla takip ediyorum, Ben de yakım takip ettiğim 1960 yılına kadar haber aldığım bilgileri göndereceğim. Gerisi size havale…
  Konya Lisesi ile ilgili çalışmalar buna değerdir.
  Bu vesile sana ve tüm arkadaşlarına selamlar
  Son olarak kaybettiğim değer 1952 mezunu Prof. Dr. Namık Çevik…

 9. RAUF AKBABA 17-06-2018

  Sayın Bildirici
  Rahmetli Annem Sıdıka Akbaba’yı internette ararken sizin Konya Lisesi Dokümanlarında ismine rastladım. Aramızdan ayrılış tarihi 1983
  Rauf Akbaba
  14.05.2018

  Sayın Rauf Akbaba
  Rahmetli anneniz bizim Kimya öğretmeniydi benim şahsen çok sevdiğim öğretmenlerin başında geliyordu, ben de onun en iyi öğrencilerinden biriydim.
  O dokümanları hazırlarken çok araştırdım, sadece onlara ulaşabildim. Bana daha detaylı ve hatta bazı resimlerin gönderirseniz çok sevinirim. Ben onları zaman içinde diğer arkadaşlarıma ulaştırır ve Web siteme eklerim. Böylece bu değerli öğretmenimizi daha yakından tanırız. Hatta biraz da kendinizden söz ederseniz çok iyi olur.
  Selam ve saygılarımla
  Mehmet Bildirici
  14.05.2018

 10. CAROLINE MESROBIAN 17-06-2018

  Dear Mehmet Bildirici,
  I recently learned that the Hrant Dink 2015 conference papers Yok Edilen Medeniyet are published and available. The volume I have is the Turkish translation. I am sure you can find it at Hrant Dink Foundation.
  Best wishes for a happy and healthy 2018.
  My very best,
  Caroline Hickman Washinton -USA

  05.02.2018
  Dear Caroline Hickman
  I visited Hrant Dink Foundation and have got the book and your paper. I have read very carefully it and others. Economy of Afyon before 1915 was examined very carefully and given details. But I want to learn more about the people like your grandfather and others. And I want to learn when and where they came to Afyon. May be come from Armenian kingdom after ending or from Eastern Anatolia….
  Afyon is near to Konya my birth place, I visited several times Afyon when I was young, I climbed Karahisar but never heard Ermeni Mahallesi.
  In 2010 there was a conference on “Flood Control” and I visited Museum and I saw tomb stone written in Armenian.
  You are the first one from Afyon’s Armenian, I was very happy when I learned MESROBİAN, great architect from Afyon.
  Hope to hear you
  With my best wishes
  Mehmet Bildirici

Toplam 347 yorum bulundu. 11-20 arası listeniyor.