Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 01-04-2020

  ROMA’YI VE DÜNYAYI DEMİR YUMRUKLA 52 YIL YÖNETEN İLK ROMA İMPARATORİÇESİ LIVIA (M.Ö 38-M.S 14)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Roma Anadolu toprağına ilk defa M.Ö 133 yılında girmiştir. Önce tam bir hâkimiyet kuramamış bazı eyaletleri atadığı valilerle ve bazı bölgeleri kendine bağlı krallıklarla yönetmiştir.
  Anadolu’yu Roma adına yöneten ve Mısır Kraliçesi Cleopatra ile işbirliği yapan Marcus Antonius’u M.Ö 30 yılında ortadan kaldıran sonradan AUGUSTUS (M.Ö 63-M.S 14) ismini alan Octavia tarafından M.Ö 27 yılında Roma İmparatorluğu kurulmuştur. M.Ö 44 yılında öldürülen Roma’nın babası kabul edilen Julius Caesar (M.Ö 100-44) Avgustus’un ana tarafından büyük amcası olup onun tarafından evlat edinilmiştir. Nitekim gelen her imparatora onun adı ek olarak verilmiştir.
  Bilindiği gibi Temmuz ayına Julius (July), Ağustos ayına da Augustus’un isimleri verilmiştir.
  İmparatorluğun kurulması ile tüm Anadolu coğrafyası zamanla Roma hâkimiyetine girmiştir.
  Augustus iki defa evlenmiştir. İlki olan Scribonia’dan M.Ö 39 yılında kızı Julia doğmuştur. İmparator M.Ö 38 yılında evli bir kadın olan LUVIA DRUSILLA’ya âşık olmuş, onun eşinden boşanmasını sağlamış, ilk eşinden iki oğlu olan Livia ile M.Ö 38 yılında ikinci evliliğini yapmıştır. Bu evlilik İmparator Augustus ile Livia’nın ikinci evlilikleridir. Livia İmparator ile çok iyi anlaşmış, ülkeyi kocası ölene kadar o yönetmiştir denilebilir.
  Livia’nın ilk eşi olan Tiberius Cladius Nero Roma’nın önde gelen aristokrat ailelerinden birinin oğludur.
  İmparator Augustus gerçekten tarihte ki en büyük imparatorluğu kurmuş, bunun için de bir hanedan meydana getirmek istemiştir. Tek kızı Julia çeşitli evlilikler yapmış ve çocukları olmuştur. Ermenek kentine ismi verilen Germaniyus torunudur. Hepsi imparatorun sağlığında ölmüşlerdir. Soyundan gelen hiç kimse imparator olmamıştır.
  M.S 14 yılında ölümü eşinin daha önceki evliliğinden Tiberius (14-37) ikinci imparator olmuştur. Oğlu Tiberius’un imparatorluğu döneminde ölümüne kadar 15 yıl (14-29) ana imparatoriçedir. Gene etkilidir. Ama ilki kadar değil.
  Tiberius çok başarılı bir imparator değildir. Onun yerine 37-41 yılları arası gene aynı aileden Caligula imparator olmuştur. Genç Caligula çok zalim ve çok katı bir imparator olmuş, çıkan bir isyan sonucu öldürülmüş, imparator aranmış ciddiye alınmayan kekeme, sağlık sorunları olan Cladius (41-54) istemeye istemeye imparator olmuştur. Bir sonraki yazıya konu edeceğimiz ve çok büyük işler başaran Livia’nın ikinci oğlu Drusus’un oğludur. Yani Livia babaannedir.
  Livia Drusilla (M.Ö 58-MS 29) arsısında yaşadı. M.Ö 38-14 yılları arasında Roma’yı yönetti. İmparatorluğun babası Julius Caesar (M.Ö 100-44) sayılırsa Roma İmparatorluğunun anası Livia denilebilir.
  Ölümü üzerine Roma’da İmparator Augustus yanına gömüldü. Torunu Cladius tarafından tanrıçalaştırıldı.
  Sonuç olarak benim yorumum göre; Livia’yı büyük bir imparatorluğun kuruluşu içinde yer almıştır. Bütün bunlar olurken acımasız, kanlı olaylarda vardır.
  Bu imparatorluk ile Anadolu’da çok önemli gelişmeler olmuş, pek çok kentler mantar gibi ortaya çıkmıştır.
  İmparatoriçe Livi’anın Napoli Müzesinde bulunan mermer bir heykelinin resmi eklenmiştir.
  (Muğla Devrim 16.03.2020 yayınlandı)

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 01-04-2020

  HEYKELTRAŞ PRAXITELES (M.Ö 4 yüzyıl) & RAHİBE PHRYNE
  M.Ö 4 yüzyılda Atinalı Praksiteles döneminin en önemli heykel traşçısıydı. Yekpare mermerleri inci gibi işliyordu. .İstanköylüler(Kos) kendisinden bir Afrodit heykeli yapmasını istediler...Masumiyetin sembolü bir tanrıça..Praksiteles bu istediği kabul etti. Afrodit heykeli için model aramaya başladı. Bir gün bir arkadaşıyla bir akşam vakti sahil kenarında şarap içiyordu. Biraz uzakta rahibeler denize giriyordu. Praksiteles bir yandan arkadaşıyla konuşuyor, bir yandan rahibeleri izliyordu. .Bir anda gözleri faltaşı gibi açıldı. Rahibenin biri çırılçıplaktı. Diğerleri elbiseyle denize girerken, tek o soyunmuştu. Büyüleyici bir bedeni vardı. Praksiteles o an karar verdi. Afrodit heykeli için bu genç kadın model olmalıydı. Ertesi gün manastıra gidip, bu rahibenin heykelini yapmak için izin istedi.“ Biz karışmayız,” dedi başrahibe, “kendisine bir sorun, kabul ederse heykelini yapabilirsiniz.”Praksiteles bunun üzerine genç rahibeyle konuştu. Onu çıplak heykelini yapma konusunda ikna etti. Rahibenin adı Phryne idi..Praksiteles kolları sıvadı, işe başladı..Heykeli yaparken Phryne’nin hikayesini de dinledi.. “Güler yüzlü, hayat doluydu. İyi eğitim almış olan genç kız Atina’ya yerleştikten sonra Atina’da iş bulamadı ve geçinmek zordu. Hetairai oldu. Hetairai, Antik Yunan’da zengin erkeklerin sevgililerine verilen bir isimdi. Bir nevi fahişe güzelliğiyle nam saldı. Atina burjuvazisinde ünlendi. .Adını Phryne olarak değiştirmişti."
  Model olarak seçtiği rahibe bir katildi. Kendisini taciz eden bir adamı öldürmüştü. Yargılanmış ve hakkında idam kararı verilmişti. Yargıçlar tam kararı okuyacakken, Phryne’nin avukatı durun diye bağırmıştı. Sonra kızın elbiselerini yırtarak, yargıçlara seslenmişti. "Bu güzelliği yok etmeye gönlünüz el veriyor mu?"
  Genç kızın büyüleyici bedenini gören yargıçlar yeniden bir toplantı yaparak, idam kararını değiştirmişti. Phryne’i bir manastırda yaşamaya mahkum etmişlerdi. Praksiteles bu hikâyeden çok etkilendi. Beyaz ve sert bir mermer kullandı. Günlerce uğraştı. Sonunda “hayat kurtaran” o vücudun heykelini yaptı. Bu dünyadaki ilk çıplak kadın heykeliydi. Romalı Plinius çıplak Afrodit’i “dünyanın en güzel heykeli” ilan etmişti. Heykelde tanrıça Afrodit, sol elinde kıyafetini tutarken, sağ eliyle de cinsel bölgesini kapar biçimde betimlenmişti .Ancak İstanköylüler çıplak diye heykeli istemedi..Knidoslular istedi. Çünkü onlar bu Afrodit’i çok sevmişti. Sadece onlar mı? Tüm Akdeniz heykeli görmek için diğer birçok şehirden Knidos’a turist bile geliyordu. Çıplak heykel Knidoslular’ın gururu olmuştu. Bu heykel masumiyetin sembolüydü. Masumiyet korunması ve kollanması gereken bir özellikti. Afrodit’i kentin en önemli yerine, iki limana hakim konumdaki tepeye diktiler..
  Aradan yıllar geçti. Knidos’un görkemli günleri geride kalmıştı. Kent borç içindeydi. Bitinya Kralı I. Nicomedes Knidos’u soyup, sömürüyordu. Gözünü Afrodit heykeline dikti. Satın almak istedi. Knidos halkı karşı çıktı. Bu kez heykel karşılığında tüm halkın borcunu sileceğini açıkladı. Knidoslular referanduma gitti. Oylama sonucunda büyük çoğunluk hayır dedi. Masumiyet satılamazdı.
  Web Sitesine konuldu 14.03.2020

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 01-04-2020

  ANTİK ÇAĞDA İZİR’DEN ÇIKMIŞ ŞAİR HATİP AURELIA ARISTIDES (117-181)
  MEHMET BİLDİRİCİ

  Depremle Yıkılan İzmir’i yeniden kurmak için İmparator Marcus Aurelius’a
  İzmirli Hatip Aurelius Aristides’in mektubu unutulmaz
  Şadan Gökovalı İzmir 25.02.2020
  Devrim Gazetesinde 18.02.2020 sayısında yazdığım yazıda artarda İmparator olan beş büyük imparatorun sonuncu Filozof İmparator Marcus Aurelius’u imp 161-180) yazmıştım. Yazımı beğenmiş olmalı ki Prof. Dr. Şadan Gökovalı yukarıdaki mesajı göndermiş, kendisine teşekkür ediyor, ne kadar mutlulandığımı anlatamam diyorum.
  Üstelik bu yazıda bahsettiği İzmirli Aristides ilk defa işittiğimi itiraf etmeliyim. İzmir ve eski İonia (Ege) çıkardığı insanlar hakkında çok fazla daha araştırmaya yönelmem gerektiğine inanıyorum..
  Bu yazımda Şadan Gökovalı’nın gönderdiği bilgiler üzerine yeniden araştırarak İzmir’li Aurelius Aristides’i tanıtmaya çalışacağım.
  Aristides 117 yılında Msia Bölgesi (Bursa- Balıkesir civarları) o zaman ki ismi Hadriani olan küçük bir yerde doğmuştur. Muhtemelen Balıkesir civarında olan bu yerin neresi olduğunu çözemedim.. Babası toprak sahibi varlıklıdır. Arisstides’e çok iyi bir eğitim aldırmıştır.
  Eğitimini İzmir (Symrna) yapmış bu kentin vatandaşı olmuştur. Aristides’in bazı sağlık sorunları vardır, bir süre Bergama Asklepios sağlık tesislerinde tedavi olmuş, Hatip olarak İstanköy (Cos), Knidos, Rodos kentlerinde seyahat etmiş, eğitimi için Atina ve İskenderiye kentlerinde bulunmuş 143 yılında Roma’ya gitmiştir.
  M.S 175 yılında İzmir’de yıkıcı bir deprem meydana gelmiştir. Güzel İzmir adeta yerle bir olmuştur. Depremin ardından Filozof İmparator İzmir’i ziyaret etmiştir. Aristides İzmir’in yeniden kurulması için imparatora bir mektup sunmuştur. Okuyunca imparatorun gözyaşlarını tutamadığı söylenir.
  Aristides’in İzmir’de bir heykeli dikilmiştir. Yazı ekine onun Vatikan Müzesi’ndeki bir heykelinin fotoğrafı eklenmiştir.
  Aristides’in nerede öldüğü bilinmemektedir.
  (Muğla Devrim 06.03.2020 yayınlandı)

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 01-04-2020

  MISIRA II RAMSESE GELİN GİDEN HİTİT PRENSESİ MAATHOR.. (M.Ö 13 YÜZYIL)
  MEMET BİLDİRİCİ
  Anadolu’da ilk imparatorluk kuran Hitit’lerdir. M.Ö 13 yüzyıldan önce Krallar hakkında kısmi bilgiler geldiği halde Kraliçeler hakkında bilgiler bulunmaz.
  Dünyada yönetimde olduğu geleneksel olarak saptanabilen kadın M.Ö 4500 yıllarına Etiopya olduğu tarihlenir diğer kraliçeler Mısır’dan çıkar.
  Anadolu’da ilk bilinen kraliçeler M.Ö. 1590 yıllarında Kral Hantili eşi HARAPSCHEKİ ile M.Ö. 1440 yıllarında kraliçe olan ASMUNICAL olmaktadır. Ancak hayatları hakkında hiç bilgi gelmemektedir.
  BİLİNEN İLK KRALİÇE III. Hattusili eşi PUDU-HEPA’DIR. ANADOLUNUN ANNESİ PUDU-HEPA KABUL EDİLEBİLİR.
  Pudu-Hepa hakkında daha önce Devrim Gazetesinde 08.04.2016 tarihinde bir yazım çıkmıştı. Bu onun devamı ve tamamlayıcısıdır.
  Bu yazımda III Hattusili (kral 1267-1236) (bazı farklı tarihlere de rastlanır) ile Eşi Kraliçe Pudu-Hepa’nın kızı Maathor… Mısır’a gelin gidişi hakkında bilinenler özetlenecektir.
  Gelinin babası III Hattusili ile Mısır Firaun’u ıı. Ramses arasında M.Ö (1279-1213) bir savaş olmuş ve savaş M.Ö 1274 tarihinde KADEŞ anlaşması ile sonlandırılmıştı. Ramses tam 66 yıl Mısır’ı yönetmiştir.
  O günkü dünyanın kuvvetli iki devleti arasında bir barış havası esmiş M.Ö 1246 tarihinde Hitit Prensesi II Ramses’e gelin gitmiştir.
  Hitit Prensesinin Hititçe adı bilinmemekte, Mısır’da kendisine verilen isim
  MAATHORNEFERURE (Görünmez muhteşem kutsal Ra’nın gözüyle)
  M.Ö 1246yılında gelin alayı zengin takı ve hediyelerle koyun kuzu hayvanlar ve esirlerle güneye doğru Mısır sınırına kadar annesi Kraliçe Pudu-Hepa tarafından uğurlanmış orada Mısırlılar tarafından karşılanmıştır.
  Hitit Prensesi II Ramses’e bir kız doğurmuştur.
  Hiyoroglif kaynaklarda ismi geçmektedir. Prensesin ne zaman öldüğü belli değildir.
  Yazıya Kadeş anlaşmasının İstanbul Müzelerinde bulunan orijinalinin bir fotoğrafı eklenmiştir.
  (Devrim 13.03.2020 yayınlandı)

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 01-04-2020

  SELÇUKLU DÖNEMİNDE YAŞAMIŞ BİR KADİRİ ŞEYHİ İMAM BAGAVİ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Ben uzun yıllar Şeyh Sadrettin Camii karşısında Turgutoğlu Sokak Öncü apartmanında oturdum. Bu ev halen oğlum Prof. Dr. Öztuğ Bildirici mülkiyetindedir.
  Turgutoğlu sokağının sonunda, Karayolları bahçesinin karşısında tarım İl Müdürlüğü lojmanı olan 5 katlı bir bulunmaktadır. 1970’li yıllarda ben serbest çalışırken Mimar Orhan Arda ile ortaklık yaptım, taahhüt ve proje işlerini yürüttük. Tarım İl Müdürü Liseden arkadaşım Çetin Kılcı idi, projeyi bize o sağlamıştı. Fenni Mesul de ben idim.
  Sonradan öğrendiğime göre bu binanın arsasına İmam Bagavi’ye ait bir türbe varmış, yıkılmış, İmam Bagavi hakkında anlatılanlar vardır. Bunlar Margareth Hasluk’un Selçuklu dönemi Hristiyanlık ve İslam kitabında anlatılmaktadır. Kitap Londra’da yayınlanmıştır.
  SULTAN ALAADDİN VE İMAM BAGAVİ
  Sultan Alaaddin döneminde Konya surunun batısında sur dışında İmam Bagavi isminde bir Kadiri Şeyhi yaşamaktadır. Mahalle halkı onun Cuma namazına camiye gelmediği ve içki içtiğini sultana şikâyet ederler. Sultan onun bunlar karşısında ne diyeceğini anlamak için bir gözlemci gönderir. İmam iki atı çağırır ve gözlemci ile göz açıp kapayıncaya kadar sürede kendilerini Mekke’de bulurlar. Gözlemci daha evvel hac görevini yaptığından Mekke’yi, tanır imam onu orta bırakarak, öbür Cuma gelmek üzere geri döner.
  Sultan bu mucizeyi duyunca İmama saygısını sunmak onunyerine gittiğinde onu ölü halde bulur. Atlar ise taşa dönüşmüştür.
  Halen bu at şeklinde taş şeklinde aynı sokakta bulunan Şeyh Sadrettin Camiinin bahçesindedir. Her Cuma halen çocuğu sakat olan kadınlar çocuklarını bu taşa bindirmektedirler.
  Cumhuriyet öncesi hem Hıristiyan ve hem de Müslüman kadınlar bunu uygulamaktaydı.
  Arkadaşım Çetin Kılcı ile de görüştüm. 1950’li yıllara kadar Turgutoğlu köşesinde bir türbe ve taşlar burada duruyordu. DSİ IV Bölge Müdürü görevi olmadığı halde pek çok tarihi yapıyı yok etmiştir. Burada da Konya Lisesi Bahçesindeki eski Konya suru ve hemen karşısındaki İmam Bagavi Türbesi yerle bir olmuştur. Taşlar Şeyh Sadrettin Camiine götürülmüştür. Arsa ise Belediye tarafından bir şahsa satılmış, bu şahıstan da Tarım İl Müdürlüğü almış, Çetin Kılcı niye bu vakıf arsasına lojman yaptırıyorsun diye çok taciz edildiğini söyledi, Telefon ettiğimde hasta idi, acil şifalar diledim  İMAM BAGAVİ
  Outside the humble türbe of İmam Bagavi in the İstasyon suburb at Konya are two stones, popularly supposed to represent the horses of the İmam Bagavi turned to stone.: If the patient is a child who can not to walk or a woman cannot conceive, he or she astride the stones as if they were a horse. Persons afflicted with pains in the belly prostrate themselves over the stones so as to touch them with the afflicted part. The cure is used by Christian and Turkish women indifferently.
  ALAADDİN AND THE IMAM BAGAVİ
  In the reign of Alaaddin, Sultan of Rum, there lived a pious KADIRİ dervish called İmam Bagavi. The neighbors scandalized to find that the İmam did not attend the prayers in the mosque of the courter, complained of him on this count to the sultan, aalleging also tat he was drinking. Sultan sent a messenger to summon him to the court to answer these charges. It being a Friday, the İmam proposed the messenger they should say their prayers. The messenger consented they mounted their horses.
  By the miracle of İmam however they were carried in the twinkling of an eye to any mosque in Konya but to Mecca itself. The Sultan’s messenger who had visited the Holly Places before, lingered and was was left behind at Mecca the İmam came for him on the following Friday.
  Alaaddin hearing of these marvels did not wait for the coming the saint, but rode out in person to do him homage; but when he arrived, he found object of his already dead .
  The horses which had made miraculous journey turned the stone and stand by the tomb of their saintly master , working miracles healing for the faithful and believing to this day

  A variant of the same tale of the cobbler Laleli at Constantinople ( Carnoy and Nicoliades” Folklore de Constantinople) Jonas Archbishop of Novgorod in the seventeenth century, was tempted by a devil but made the devil as a horse carry him to Jerusalem and back in one night
  (Yeniden yazı Öztuğ Bildirici)

  Web siteme konuldu.10.03.2020
  Kaynak: Margareth Hasluck “Christianity and İslam under Seljuk Sultans” Oxfort 1929

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  BURSA ÇEVRESİNDE KURULMUŞ BİTİNYA KRALLIĞI VE BURSA’NIN KURUCUCU KRAL 1. PRUSIAS (M.Ö 228-64)
  MEHMETBİLDİRİCİ
  Anadolu’da Büyük İskender’in ölümümden sonra üç büyük imparatorluktan başka küçük devletler de kuruldu. Bergama Krallığı gibi, bunlardan biri de Bitinya (Bithynia) Krallığıdır. Başkenti Bursa olup sınırları, Marmara kıyıları İstanbul Boğazı Düzce, Melen Çayına kadar uzanıyordu. Bitinya M.Ö. 377-64 tarihleri arasında hüküm sürdü. Uygarlıkta pek çok izler bıraktı.
  Bu yazımızda Bursa (Prusia) kentinin kurucusu Kral 1. Prusias’ı inceleyeceğiz. Kral Bitinya sınırları içinde doğdu ve orada öldü.
  1..Prusias adına sağlığında üç kent kurulmuştur.
  Prusias ad Mare- deniz kıyısındaki Prusias, bugünkü Gemlik
  Prusias ad Hypilum- Hypios kıyısındaki Prusias, bugünkü Üskübü veya Konuralp
  Prusias ad Olympum- Olympos kıyısındaki Prusias, bugünkü Bursa

  Bunlardan Marmara denizi kıyısında olan Gemlik (Prusias) yörede en eski kurulmuş kenttir, M.Ö 630 yıllarında Milet (Miletos-Aydın) tarafından koloni olarak kurulmuştur. Ancak Kral 1. Prusias döneminde çok gelişmiş ve kralın adı verilmiştir..
  İkinci kurucu olduğu kent Hypios kıyısında Prusias, bugün Düzce ili Konuralp mahallesinde olan antik kent. Bu kentten bugüne çok kalıntılar gelebilmiş, kazılar ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Kentin heybetini gösteren bir resim eklenmiştir. Kentte eski su yapıları da bulunmaktadır, ancak bu konuda yapılmış yayın yoktur.
  Üçüncüsü bunların içinde en büyüğü olan Bursa (Prusias) dır.
  Roma ile çok sayıda savaş yapmış ama sonunda her şeyini kaybetmiş, Kartaca’lı Anibal (Hannibal) M.Ö 188 yılında Kral Prusias’a sığınır, onun askeri ve sivil danışmanı olur, Uludağ’ın (Olimpos) eteğinde bir kent kurmasını Anibal önerir, ona yardımcı danışman olur. Kentin ilk su tesislerini yaptırdığı söylenir.
  Ancak Kral ve Anibal M.Ö. 182 tarihide ölür (Anibal intihar eder)
  Bursa daha sonra Osmanlı Başkenti olur, devamlı değişir, ilk çağdan kuruluş izlerine pek rastlanmaz.
  Yazı ekinde Kralın basılmış paradaki resmi, Düzce Konuralp’ten ve Bursa’dan antik bir kalıntıya yer verilmiştir.
  (Devrim Gazetesinde yayınlandı)

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  İLK ÇAĞIN EN BÜYÜK ASKERİ DEHASI KARTACA’LI HANNIBAL (ANİBAL) ANADOLU GEBZE’DE SONSUZ UYKUSUNDA
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İlk çağda çağın değerleriyle uygar uluslar ve yerel ilkel kabileler vardır. Uygar uluslar Grekler, Romalılar ve Fenikeliler (Kenaniler- Phocenicians) en önde gelenlerdir. İlgi çekicidir. Ulus ve dilleri her biri birbirinden çok farklıdır. Bunlar arasında alfabe dünyaya Fenikelilerden yayılmıştır. Fenikeliler bugünkü Lübnan’da yaşayan Sami dil grubuna mensuptur ve deniz ticaretinde çok ileri gitmişlerdir.
  Grekler gibi Fenikeliler de Akdeniz sahillerinde pek çok koloni kurmuşlardır. Bunların en önde geleni bugün Tunus başkentine yakın Kartaca (Carthaga) kentidir.
  Bir de şu durumu açıklamak gerekir. İlkçağda ülke bazında kurulmuş devletler vardır. Mısır, İran, Asur bunlara örnektir. Bunun yanında da zenginleşen kentler ordular kurarak imparatorluk haline gelmişlerdir. Babil, Kartaca ve Roma örnek verilebilir.
  Şunu da hatırlatmak gerekir. Özellikle İngilizce ve Türkçe kitaplarda ve internette çok çok doküman bulunmaktadır. O halde ben niye yazıyorum. Tarihi kişiyi tanımak Anadolu ve Türkiye açısından önemini vurgulamak ve bazı yorumlar yapmak içindir.
  Hannibal Kartaca kentinde M.Ö 247 tarihinde doğmuştur. Babası da büyük bir asker ve devlet adamı Hamilcar Barka’dır (M.Ö 276-228). Kartaca ve Roma kent devletlerinin büyümesi karşısında Akdeniz dar gelmiş ve iki devleti karşı karşıya getirmiştir. Hamilkar Barka Roma’ya karşı 1. Pön (Punic) savaşını gerçekleştirmiş ve oğluna Roma’ya dost olmaması için çocukken kendisine yemin ettirmiştir. Hamilkar Barka İspanya’da Barcelona kentinin de kurucusu olduğu bilinir.
  Hannibal M.Ö 221 yılında o zaman bir Kartaca toprağı olan İspanya’da Kartaca Ordusu başına geçirilmiştir. M.Ö 218 yılında İspanya’da Roma müttefiki olan Soguntun kentini almış Roma ile savaş durumuna girmiştir. İkinci Pön savaşını başlatmıştır. Ordusu ile Pirene dağlarını aşarak İtalya’ya girmiş, İtalya’nın belirli yerlerine hâkim olmuştur. Özellikle 30.000 üstünde ordusu ve filleri ile Alpleri aşması bugün bile hala açıklanamamaktadır. Hannibal’ın İtalya’daki varlığı 16 yıl sürmüş çeşitli savaşlar yapmıştır. Durum ekli haritada görülmektedir.
  M.Ö 202 de Romalı general ve devlet adamı Scipio Afrikanus (M.Ö 236-183) Zama savaşı ile Hannibal’ı yenilgiye uğratmıştır.
  Hannibal Romalılar da büyük bir korku enteresandır büyük bir hayranlık uyandırmıştır. Onun heykellerini bile dikmişlerdir. “Hanibal kapıda” bir deyim haline bile gelmiştir.
  Romalı komutan Scipio Afrikanus ile bir görüşmede komutan Hannibal’e en büyük komutan sence kimdir diye sorar, Hannibal’ın cevabı “Makedonyalı Büyük İskender” olur. Ardından da bana yenildin, yenilmeseydin durum ne olurdu. Hannibal’ın cevabı “Kendimi Büyük İskender’in önüne koyardım” olur.
  Gerçekten antik ve modern tarihçiler Hannibal’i çok büyük bir askeri strateci ve taktikçi kabul ederler.
  M.Ö 221-202 yılları arası Kartaca’nın başında, M.Ö 198-188 yılları arası Selefkos’larla birlikte, M.Ö 188-182 arası Bitinya Krallığı (Bursa) geçer.
  M.Ö 195 yılında sürgün hayatı başlar bu ise Anadolu’da geçecektir. Önce Fenikelilerin ana kenti olan Tyre, ardından Antakya (Hatay), Efes’i ziyaret eder. Selefkoslar Büyük İskender’in ardından başkenti Antakya olan krallıktır. Kral III Antiokhus (M.Ö 241-187) tarafından törenlerle karşılanır. Ona askeri danışman olur Roma’ya karşı yapılan savaşlara katılır,
  M.Ö 190 yılında Ermenistan’a gider ama orada soğuk karşılanır ve M.Ö 188 yılında ölümüne kadar yaşayacağı Bitinya kralı Prusias’a (M.Ö 228-182 ) sığınır.
  Bitinya Kralı’na danışman olur. Uludağ eteklerinde bir kent kurmasını ona önerir, bu kent Bursa’dır. İçme suyu tesislerinde de danışman olduğu söylenir. Ancak Bursa kenti daha sonraları hızlı kentleşmeden dolayı ilk çağdaki izler kaybolmuştur.
  Kral Prusias’a Roma tarafından Hannibal’ın teslimi konusunda büyük baskı vardır. Kralın kendini düşman eline teslim edeceği korkusuna kapılarak intihar eder, Mezarının Libyssa (Gebze) de olduğu kabul edilir. Eşi İmilce olduğu bilinir.

  Mezarın yeri tam bilinmez ama ismi Gebze’de yaşar. 1934 yılında ATATÜRK Gebze’yi ziyaretinde büyük kahramanın acıklı hikâyesinden çok etkilenir, muhtemelen üzerine sembolik büyük bir taş dikilmesini emreder. Etrafı bir park haline getirilen Anibal’ın Mezarı bugün TÜBİTAK arazisinin içinde ziyaret edilebilmektedir.
  Bende bu mezarı saygı ile ziyaret ettim ve bir fotoğraf çektirdim. Bunun ötesinde Gebze’de Anibal ismini taşıyan bir semt onun adına açılmış ANİBAL ANADOLU LİSESİ var.
  Ama bu büyük komutanın burada yaşadığını doğrulayan 24 yüzyıldan beri bir Halk geleneği var. BU DA ÇOK ÖNEMLİ BİR FONOMEN…..
  Atatürk’ün vasiyeti bize bir emirdir. Mezarının bulunması ve üstüne Anibal adına bir anıt yapılmalıdır diye hayal ediyorum
  Devrim Gazetesinde yayınlandı)

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  SPARTACUS (M.Ö 111-71), TARİHTE KÖLELERİN BAŞKALDIRMASI, KIRK DOUGLAS
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Sinema dünyasının altın döneminden kalan son sinema yıldızı Kirk Douglas’ın (1916-2020) ölümü dünyada büyük yankı yaptı, Douglas 103 yaşında hayata veda etmişti.
  Kirk Douglas Yahudi bir Rus göçmen ailenin oğlu olarak Newyork’ta doğmuştu. Douglas’ın en önemli filmi “SPARTAKÜS” bu vesile ile gün yüzüne çıktı. Ben de seyrettim. Gerçekten çok güzel bir filmdi.
  Kimdi Spartaküs? Balkan kökenli bir ailenin çocuğu olan Spartaküs bir şekilde Roma ordusuna esir düşer ve Gladyatör olur. Gladyatör arena ölümüne dövüşerek, seyircileri eğlendiren esirler.
  Spartaküs M.Ö. 73-71 yılları arasında esirleri yanına toplayarak Roma’ya isyan etmiş, başta üzerine gelen Romalı birlikleri yok etmiş ama sonunda Roma tarafından isyan bastırılmış ve idam edilmiştir.
  Spartaküs tarihi bir kişidir. Ancak hakkında yazılanlar çelişkilidir. Özellikle esareti ortadan kaldıracağı iddia edilmiştir. Bu olay tarihte kölelerin başkaldırması olarak tarihe geçmiştir.
  Esirlik ilk ve Orta çağda insanlığın en büyük ayıbıdır. Bir insan başka insanın kölesi, alıp satılan malı olamaz olmamalıdır. Ancak kölelik büyük Filozof Aristoteles (M.Ö 384-322), tek tanrılı dinler Hıristiyanlık ve Müslümanlık tarafından benimsenmiş, Amerika’ya zorla götürülen Afrikalı zencilere çok kötü davranılması üzerine Amerikan Cumhurbaşkanı Abraham Lincoln (1809-1865) tarafından kaldırılabilmiştir.
  Spartaküs İtalya’dan ayrılıp bir devlet kurabilse köleliği kaldırabilir miydi? Bunu uygulayabilmesi çok zor idi? Böyle bir devleti yaşatmazlardı diye düşünüyorum. İnsanlık bu değişime hazır değildi.
  Spartaküs ölümünden sonra ve çok daha sonraki dönemlerde bir insanlık kahramanı bir devrimci sayılmıştır. Özellikle Komünist düşüncesinin iktidar olduğu dönemlerde (20nci yüzyıl) Spartaküs bir kahraman kabul edilmiştir.
  Memleketi olan Balkanlarda da büyük saygı duyulmuştur. Bulgaristan, Sırbistan ve Rusya’da kurulan spor kulüplerine onun adı verilmiştir.
  Spartak Moskova
  Spartak Sofia bunlara örnektir.
  Yazıya Spartaküs heykeli ve Kirk Douglas resmi eklendi
  (Muğla Devrim 20.02.2020 yayınlandı)

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  ROMA İMPARATORU MARCUS ULPIUS TRAJANUS (İmp. 98-117), ÖLÜM YERİ SELİNUS (ANTALYA-GAZİPAŞA)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Roma İmparatorluğu döneminde Dünya’da ve Anadolu’da en büyük gelişme ve yapılaşma 5 büyük İmparator zamanında gerçekleşmiştir.
  Bunlar Nerva (96-98), Trajanus (98-117), Hadrianus (117-138), Antonius Pius (138-161), Marcus Aurelius (161-180)
  Amerikalı Tarihçi Will Durant “Dünyada hiçbir dönemde hiçbir coğrafyada bu derece yapılaşma görülmemiştir” der. Trajan bunlardan ikincisidir. Pek çok savaşlarda bulunmuş, Ermenistan, Nabetean Krallığı …vs imparatorluğa katılmış, İmparatorluk sınırları en genişlemiştir. Akdeniz ve Karadeniz tamamen Roma gölü haline gelmiştir.
  Trajanus 53 yılında İspanya’da doğmuştur. 64 yaşında Partlara (İran) yaptığı seferden dönerken 117 yılında Selinus kentinde (Antalya Gazipaşa) hastalanmış ve orada ölmüştür. İç organları orada bırakılmış, cesedi yakılmış ve külleri Roma’da ünlü Trajanus kolonunun dibine gömülmüştür. Bu gün kayıp olduğu bilinmektedir.
  Aşağı resimde Trajanus’us Antalya Gazipaşa’da ki Anıt Mezar kalıntısı verilmiştir. Bu mezarın böyle oluşu Türkiye ve İtalya’yı harekete geçirmelidir.
  Dünya ve Anadolu için bu kadar önemli bir kişinin Selinus kentinde ölümü fevkalade önemli olduğu halde tarihçiler ve arkeologlar dışında bilinmemektedir.
  Şahsen bende yakın zamanlarda öğrendiğimi itiraf etmeliyim. Halbu ki bu böyle mi olmalıydı? Törenler anmalar yapmamız gerekmez mi idi?
  2007 yılında Ürdün’de yapılan Uluslararası Su Toplantısında Petra antik kentini görme fırsatı bulmuştum. Petra Nabetean Krallığının başkenti idi ve Trajanus tarafından Roma İmparatorluğunu katılmıştı, Petra’dan kuzeye yaklaşık 2000 yıl kullanan Trajan yolu hizmet vermişti. Bu yol üzerinden geçtim hep üzerinde Trajan ismini taşıyan işletmeler vardı. Heyecanla incelemiştim.
  Son olarak şu görüşlerimi de aktarmak istiyorum. Gerçekten 98-180 yılları arasında sadece 82 yılda bu imparatorlar dönemindeki gelişmeler gerçekten inanılmazdır. Eğer 5 veya 10 daha böyle imparatorlar çıkabilseydi, bugün bilgisayar çağının 400 veya 500 yılını kutlamış olacaktık diye düşünürüm.
  Yazıma Trajanus’un bir heykeli ve Selinus kentinde Trajanus için yapılan yapının Anıt Mezar (Cenotaph) bir resmi eklenmiştir.
  (Muğla Devrim 19.02.2020 yayınlandı

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  ZİNCİRE VURULMUŞ PROMETHIUS, ATEŞİ TANRILARDAN ÇALIP İNSANLARA
  ARMAĞAN EDEN
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Aiskhylos (MÖ 525?-456): Eski Yunan’ın en önemli tragedya yazarlarındandır. Mitolojik konuların hemen hemen hepsini eserlerinde işlemiştir. Yazdığı 90 tragedyadan sadece 7 tanesi günümüze kalmıştır. Aiskhylos özellikle adaletin gerekliliği üzerinde durmuş, eserlerinin çoğunda hak meselesini konunun ağırlık merkezine yerleştirmiştir. Zincire Vurulmuş Prometheus’da da farklı kuşaklardan tanrılar arasındaki anlaşmazlığı ele almıştır. Tragedyanın kahramanı Olympos tanrılarına başkaldıran titan Prometheus ateşi tanrılardan çalmış ve insanlara vermiş, tanrıların kurmuş olduğu düzene karşı geldiği için zincire vurulmuştur. Aiskhylos bu tragedyasında akıl gücünün kaba kuvvete üstünlüğünü, akla ve özgür düşünceye verilmesi gereken önemi vurgulamıştır.
  Kitap Zincire Vurulmuş Promethius 2013, tiyatro tarzında 70 sayfa T.İş Bankası yayını Kısa tarihe ve düşünmeye düşkün olanların okuması gerekir. Kitap içinde de GEOTHE’nin PROMETHIUS isimli şiirden bazı bölümleri alıyorum.
  “Karart göklerini Zeus,
  Duman duman bulutlarla
  Diken başlarını yolan çocuk gibi de
  Oyna meşelerin, dağların doruklarıyla
  Ama benim dünyama dokunamazsın
  Ne senin yapmadığın kulübeme
  Ne de ateşini kıskandığım ocağıma
  Azgın devlere karşı Kim yardım etti bana?
  Kim kurtardı ölümden
  Kim kurtardı kölelikten
  Şu benim yüreğim değil mi?
  Kutsal bir ateşle yanan yüreğim
  Her işi başarmış olan?

Toplam 298 yorum bulundu. 171-180 arası listeniyor.