Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  SPARTACUS (M.Ö 111-71), TARİHTE KÖLELERİN BAŞKALDIRMASI, KIRK DOUGLAS
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Sinema dünyasının altın döneminden kalan son sinema yıldızı Kirk Douglas’ın (1916-2020) ölümü dünyada büyük yankı yaptı, Douglas 103 yaşında hayata veda etmişti.
  Kirk Douglas Yahudi bir Rus göçmen ailenin oğlu olarak Newyork’ta doğmuştu. Douglas’ın en önemli filmi “SPARTAKÜS” bu vesile ile gün yüzüne çıktı. Ben de seyrettim. Gerçekten çok güzel bir filmdi.
  Kimdi Spartaküs? Balkan kökenli bir ailenin çocuğu olan Spartaküs bir şekilde Roma ordusuna esir düşer ve Gladyatör olur. Gladyatör arena ölümüne dövüşerek, seyircileri eğlendiren esirler.
  Spartaküs M.Ö. 73-71 yılları arasında esirleri yanına toplayarak Roma’ya isyan etmiş, başta üzerine gelen Romalı birlikleri yok etmiş ama sonunda Roma tarafından isyan bastırılmış ve idam edilmiştir.
  Spartaküs tarihi bir kişidir. Ancak hakkında yazılanlar çelişkilidir. Özellikle esareti ortadan kaldıracağı iddia edilmiştir. Bu olay tarihte kölelerin başkaldırması olarak tarihe geçmiştir.
  Esirlik ilk ve Orta çağda insanlığın en büyük ayıbıdır. Bir insan başka insanın kölesi, alıp satılan malı olamaz olmamalıdır. Ancak kölelik büyük Filozof Aristoteles (M.Ö 384-322), tek tanrılı dinler Hıristiyanlık ve Müslümanlık tarafından benimsenmiş, Amerika’ya zorla götürülen Afrikalı zencilere çok kötü davranılması üzerine Amerikan Cumhurbaşkanı Abraham Lincoln (1809-1865) tarafından kaldırılabilmiştir.
  Spartaküs İtalya’dan ayrılıp bir devlet kurabilse köleliği kaldırabilir miydi? Bunu uygulayabilmesi çok zor idi? Böyle bir devleti yaşatmazlardı diye düşünüyorum. İnsanlık bu değişime hazır değildi.
  Spartaküs ölümünden sonra ve çok daha sonraki dönemlerde bir insanlık kahramanı bir devrimci sayılmıştır. Özellikle Komünist düşüncesinin iktidar olduğu dönemlerde (20nci yüzyıl) Spartaküs bir kahraman kabul edilmiştir.
  Memleketi olan Balkanlarda da büyük saygı duyulmuştur. Bulgaristan, Sırbistan ve Rusya’da kurulan spor kulüplerine onun adı verilmiştir.
  Spartak Moskova
  Spartak Sofia bunlara örnektir.
  Yazıya Spartaküs heykeli ve Kirk Douglas resmi eklendi
  (Muğla Devrim 20.02.2020 yayınlandı)

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  ROMA İMPARATORU MARCUS ULPIUS TRAJANUS (İmp. 98-117), ÖLÜM YERİ SELİNUS (ANTALYA-GAZİPAŞA)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Roma İmparatorluğu döneminde Dünya’da ve Anadolu’da en büyük gelişme ve yapılaşma 5 büyük İmparator zamanında gerçekleşmiştir.
  Bunlar Nerva (96-98), Trajanus (98-117), Hadrianus (117-138), Antonius Pius (138-161), Marcus Aurelius (161-180)
  Amerikalı Tarihçi Will Durant “Dünyada hiçbir dönemde hiçbir coğrafyada bu derece yapılaşma görülmemiştir” der. Trajan bunlardan ikincisidir. Pek çok savaşlarda bulunmuş, Ermenistan, Nabetean Krallığı …vs imparatorluğa katılmış, İmparatorluk sınırları en genişlemiştir. Akdeniz ve Karadeniz tamamen Roma gölü haline gelmiştir.
  Trajanus 53 yılında İspanya’da doğmuştur. 64 yaşında Partlara (İran) yaptığı seferden dönerken 117 yılında Selinus kentinde (Antalya Gazipaşa) hastalanmış ve orada ölmüştür. İç organları orada bırakılmış, cesedi yakılmış ve külleri Roma’da ünlü Trajanus kolonunun dibine gömülmüştür. Bu gün kayıp olduğu bilinmektedir.
  Aşağı resimde Trajanus’us Antalya Gazipaşa’da ki Anıt Mezar kalıntısı verilmiştir. Bu mezarın böyle oluşu Türkiye ve İtalya’yı harekete geçirmelidir.
  Dünya ve Anadolu için bu kadar önemli bir kişinin Selinus kentinde ölümü fevkalade önemli olduğu halde tarihçiler ve arkeologlar dışında bilinmemektedir.
  Şahsen bende yakın zamanlarda öğrendiğimi itiraf etmeliyim. Halbu ki bu böyle mi olmalıydı? Törenler anmalar yapmamız gerekmez mi idi?
  2007 yılında Ürdün’de yapılan Uluslararası Su Toplantısında Petra antik kentini görme fırsatı bulmuştum. Petra Nabetean Krallığının başkenti idi ve Trajanus tarafından Roma İmparatorluğunu katılmıştı, Petra’dan kuzeye yaklaşık 2000 yıl kullanan Trajan yolu hizmet vermişti. Bu yol üzerinden geçtim hep üzerinde Trajan ismini taşıyan işletmeler vardı. Heyecanla incelemiştim.
  Son olarak şu görüşlerimi de aktarmak istiyorum. Gerçekten 98-180 yılları arasında sadece 82 yılda bu imparatorlar dönemindeki gelişmeler gerçekten inanılmazdır. Eğer 5 veya 10 daha böyle imparatorlar çıkabilseydi, bugün bilgisayar çağının 400 veya 500 yılını kutlamış olacaktık diye düşünürüm.
  Yazıma Trajanus’un bir heykeli ve Selinus kentinde Trajanus için yapılan yapının Anıt Mezar (Cenotaph) bir resmi eklenmiştir.
  (Muğla Devrim 19.02.2020 yayınlandı

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  ZİNCİRE VURULMUŞ PROMETHIUS, ATEŞİ TANRILARDAN ÇALIP İNSANLARA
  ARMAĞAN EDEN
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Aiskhylos (MÖ 525?-456): Eski Yunan’ın en önemli tragedya yazarlarındandır. Mitolojik konuların hemen hemen hepsini eserlerinde işlemiştir. Yazdığı 90 tragedyadan sadece 7 tanesi günümüze kalmıştır. Aiskhylos özellikle adaletin gerekliliği üzerinde durmuş, eserlerinin çoğunda hak meselesini konunun ağırlık merkezine yerleştirmiştir. Zincire Vurulmuş Prometheus’da da farklı kuşaklardan tanrılar arasındaki anlaşmazlığı ele almıştır. Tragedyanın kahramanı Olympos tanrılarına başkaldıran titan Prometheus ateşi tanrılardan çalmış ve insanlara vermiş, tanrıların kurmuş olduğu düzene karşı geldiği için zincire vurulmuştur. Aiskhylos bu tragedyasında akıl gücünün kaba kuvvete üstünlüğünü, akla ve özgür düşünceye verilmesi gereken önemi vurgulamıştır.
  Kitap Zincire Vurulmuş Promethius 2013, tiyatro tarzında 70 sayfa T.İş Bankası yayını Kısa tarihe ve düşünmeye düşkün olanların okuması gerekir. Kitap içinde de GEOTHE’nin PROMETHIUS isimli şiirden bazı bölümleri alıyorum.
  “Karart göklerini Zeus,
  Duman duman bulutlarla
  Diken başlarını yolan çocuk gibi de
  Oyna meşelerin, dağların doruklarıyla
  Ama benim dünyama dokunamazsın
  Ne senin yapmadığın kulübeme
  Ne de ateşini kıskandığım ocağıma
  Azgın devlere karşı Kim yardım etti bana?
  Kim kurtardı ölümden
  Kim kurtardı kölelikten
  Şu benim yüreğim değil mi?
  Kutsal bir ateşle yanan yüreğim
  Her işi başarmış olan?

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  MARCUS AURELIUS (İmp.161-180)
  ROMA İMPARATORU VE İMPARATORİÇE FAUSTINA (Roma 125- 175)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Marcus Aurelius Roma İmparatorluğunu 98-180 yılları arasında yöneten 5 büyük imparatorların sonuncusudur.
  Amerikalı bir tarihçi Will Durant bu konuda şöyle der; "Dünyanın hiç bir yerinde ve hiç bir çağda bu 5 imparator döneminde yapılan yapılaşma ve kalkınma gerçekleşmemiştir."
  Aurelius çok özel bir eğitim görmüş ve Stoacı bir filozoftur. Filozof Epicurus'tan (M.Ö 341-270) etkilenmiştir. Marcus Aurelius İspanyol kökenli seçkin ailelerden birinin oğludur. Doğum tarihi 121 tarihidir.
  Ünlü Filozof Plato (Eflatun) şöyle söyler; "YA KRALLAR FİLOZOF, YA DA FİLOZOFLAR KRAL OLMALI".
  Bu ünlü söz Aurelius'un şahsında gerçek olmuştur denilebilir.
  Elimde İmparatorun bir kitabı bulunmaktadır. "KENDİME DÜŞÜNCELER- ta eis eauton"
  Grekçe aslından çevrilen kitap 2006 yılında ALFA yayınları arasında çıkmıştır. Buradan bir kaç cümle buraya alınacaktır.
  "Büyükbabam Verus'tan soylu ve kolay öfkelenmemeyi öğrendim"
  "Babamın ününden ve kalan hatırasından ihtiyatlı ve kararlı davranmayı öğrendim.
  "Annemden ise dindarlığı ve cömertliği öğrendim. Sadece kötü bir şey yapmaktan değil, o kötü şeyleri düşünmekten bile uzak durmak gerektiğini öğrendim.
  "Daha pek güzel deyişler için kitap alıp okunmalıdır.
  Dönemi savaşlarla geçmiştir. Parthia (İran), Germania …
  Viyana yakınlarında ölmüştür. 180 yılında öldüğünde Roma İmparatorluğu en geniş sınırlarına ulaşmış tüm Akdeniz ve Karadeniz bir Roma gölü haline gelmiştir.
  2010 yılında Burdur antik Sagalassos kentinde yapılan kazılarda imparatorun dev bir heykeli bulundu. Dünya'da önemli yankı yapmıştır. !!!
  FAUSTINA (125-175)
  Eşi İmparatoriçe genç Faustina, 125 TARİHİNDE Roma’da doğmuş, 145 yılında onunla evlenmiş, tüm seferlerinde onunla birlikte olmuş, Ordu'nun Kamp annesi ismini almıştır.
  Faustina 175 yılında bir kaza sonucu Anadolu toprağında Niğde Ulukışla yakınlarında sonradan ismi Faustinapolis olan bir kentte ordu seferde iken ölmüştür.
  Bu kent hakkında çok kısa bilgilerde şöyledir. Eski adı Halala olan bu kent Aurelius tarafından Koloni olarak belirlenmiş, Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. Eski ismi Halala olan kent bugün ortada yoktur. Bugün Niğde Ulukışla yakınında Toraman köyüdür. İmparator onun adına gene Anadolu
  Toprağında MİLETOS'da (Milet) bir hamam yaptırmıştır. 655 05.01.2011

  (Muğla Devrim 18.02.2020 yayınlandı)

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  ÇUKUR MEKTEP YANINDA KOLCU ABDURRAHMAN İLE KONYA LİSESİ 2. SINIF ÖĞRENCİSİ MEHMET BİLDİRİCİ SOHBETİ
  MEHMET BİLDİRİCİ 08.02.2020
  Abdurrahman Tanrıkulu, genç meslektaşım ve öğrencim Muzaffer Tanrıkul'un dedesi ve annemim teyze kızı Nimet Abla'nın kayınpederidir. Belediye zabıta memuru o tarihlerde kolcu olarak bilinirdi. Sanıyorum kendisi aynı zamanda Zabıta Müdürü idi. Yıl 1955 Konya Lisesi ikinci sınıftayım. Annem Nesibe ve anneannem Emine ile onlara gece oturmaya gitmiştik. Evleri ise Mevlana Müzesi'nin biraz kuzeyinde Çukur Mektep olarak bilinen bugünkü Park'ın hemen doğusunda iki katlı eski bir Konya evi idi. Çaylar içilirken sohbet de başladı. Bana edebiyattan tasavvuftan sorular sordu. Çalışkan bir öğrenci ve bu konulara meraklı idim. Aklım erdiğince cevapladım. Herhalde hoşuna gitti ki kendisi tasavvuftan, Mevlevilikten uzun uzun anlattı, şiirler okudu. Konuya derinlemesine vakıf olduğu anlaşılıyordu. Bu şekilde kendisini tanıma ve pek çok şey öğrenme fırsatını yakalamıştım...
  Bu Çukur Mektep konusunda da bir kaç söyleyeceğim. Park yerinde yaklaşık 5 m derinde Cumhuriyet yıllarında bir okul varmış, halk buraya Çukur Mektep adını vermiş.
  1975'li yıllarda Konya Belediyesi buraya bir ayaklı su deposu yapmak ister. İnşaat Mühendisi komşum, arkadaşım İhsan Öğ depo yeri olarak burayı uygun görür, temel kazısına başlanır, ama zemin çürük ve hep yanık malzeme çıkıyor, tesadüfen karşılaştık, konuyu açtı. Ben de buraları çok iyi bilen kimse yazar SELÇUK ES dedim ona gittik. Çukur mektebin olduğu park doğal jeolojik geniş bir kuyu imiş, sanıyorum 1868 Konya çarşı yangınında tüm yanık enkaz buraya doldurulmuş,.... Bunun üzerine depo yeri değiştirildi..
  Çukur Mektep aynı zamanda babamın teyzesi Sare Özülke Öğretmenin görev yaptığı okuldu. Cumhuriyetin ilk yıllarında burada 15 yıl hizmette bulundu
  Eski günlere nostaljik anmalar ne kadar güzel

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 29-02-2020

  YAZILARIM SES GETİRDİ, AKYAKA’DA ALBAYIN KOYU
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Devrim Gazetesinin 24 yıldır köşe yazarıyım. Akyaka ve Karia bölgesinin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmaya çalışırım.
  24. Ekim 2019 günkü Devrim’deki yazımda da Akyaka’nın Cennet Koylarından “ALBAYIN KOYU” konusunu işlemiş isminin Türk Ordusunda seçkin bir subay olan Albay Süleyman Faik Turna’dan aldığını yazmıştım. Bu bilgileri de oğlu komşum Diş Hekimi Caner Turna’dan aldığımı yazmıştım.
  Aradan 3 ay geçti Muğla’ya Hizmet Vakfı mensubu Banu Serin Hanımdan aşağıdaki maili aldım.
  Mehmet Bey Merhaba,
  Ben Muğla'ya Hizmet Vakfı İktisadi İşletmesinden Banu SERİN
  Mehmet Bey 24 Ekim 2019 günü Devrim gazetesinde yazmış olduğunuz 'AKYAKA'NIN CENNET KOYLARINDAN EN GÜZELİ ALBAYIN KOYU' adlı köşe yazınız için rahatsız ediyorum sizi. Vakıf olarak Akyaka’da bulunan kamp alanının iktisadi işletmesini yapmaktayız ve kamp alanı sınırları içerisinde bulunan Albay Koyunun gazetede paylaşmış olduğunuz hikâyesi dikkatimizi çekti ve bizde sizin gibi bu güzel koyun adının sürdürülebilirliğini sağlamak için hikâyeyi anlatan bir tabela yapmaya karar verdik. İzniniz olursa size de atıfta bulunarak albay koyunun hikâyesini gelen bütün ziyaretçilerimize duyurmak istiyoruz. Bu yazıyı kullanırken sizin de izninizi almak istedik, bizimle irtibata geçerseniz memnun olurum.

  Bu yazıyı alınca hemen cevapladım, kış aylarında İstanbul’da olduğumu çok duygulandığımı, Akyaka’ya dönünce ziyaret edeceğimi belirttim.
  Benim köşe yazılarımın ses getirmesi beni mutlu etti, Bu vakfın doğal en güzel koyuna Akyakalılar tarafından verilen isme sahip çıkılması beni çok duygulandırdı….
  Akyaka bütün bu bunları fazlası ile layık….

  İkincisi çok kısa WEB Sitemden de söz etmek isterim. Web sitem Bahar Suseven & Thomas Schmitz tarafından Eylül 2009 tarihine açıldı…
  www.mehmetbildirici.com
  Ocak 2020 itibariyle sayfa sayısı 18.000 sayfa, ziyaretçi sayısı 300.000 (üç yüz bin) üzerinedir. Aynı anda (Online) web sitem de gezen kişi olarak 7 rakamını gördüm.
  AKYAKA’YI SEVİYORUM
  HERŞEY AKYAKA İÇİN
  AKYAKA BUNLARDAN ÇOK FAZLASINA LAYIK

  (Muğla Devrim 07.02.2020 yayınlandı)
  Diş Hekimi Caner Turna yazımı okuduğunu ve teşekkür ettiğini bildirdi. Kendisinin de arandığını söyledi. Mecidiyeköy’de ziyarete g