Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İMPARATOR JUSTINIEN EŞİ EN BÜYÜK BİZANS İİMPATAORİÇESİ
  THEODORA (497-548)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Batı Roma İmparatorluğu 476 yılında son bulduktan sonra Doğu Roma İmparatorluğu (sonra Bizans olarak adlandırıldı) en parlak günlerini İmparator JUSTINIEN (İMP 527-565) döneminde yaşamıştır. Justinien pek çok imar işlerini gerçekleştirmiş, O güne kadar dünyanın tek kubbeli ve büyük yapısı AYA SOFYA yaptırmıştır..
  Jüstinien’in yanında yer alan kadın THEODORA’dır. Theodora’ın önceki hayatı konusunda çok çelişkili bilgiler gelmektedir. Döneminin en büyük tarihçisi Procopius’e (500-565) göre Theodora toplumun alt kesiminden bir ayı terbiyecisinin kızıdır. İstanbul’da doğduğu sanılmaktadır. Theodora sokakta yaşayan fahişelik yapan biridir. İmparatorun dikkatini ve ilgisini çekmiş 525 yılında onunla evlenmeyi başarmıştır. Daha sonra 527 yılında Jüstinien’in yanında İmparatoriçe (Augusta) olarak taç giymiş, devlet işlerinde en büyük yardımcısı olmuştur.
  532 yılında İstanbul Hipodrom’da (Sultanahmet Camii önü) İmparatora karşı çok büyük bir isyan çıkmış, imparatorun yardımcıları kaçmasını önermiştir. İmparator tam saraydan kaçacakken Theodora kaçmaması ve direnmesi için onu ikna etmiş, imparatorun ve devletin yıkılmasını önlemiştir.
  Theodora 548 yılında kanserden ölmüş ve Bugün yerinde Fatih Camii olan 12 Apostol kilisesine gömülmüştür. Buradan çıkarılan bazı lahitler Arkeoloji Müzesi’ndedir. Theodora’nın lahdi kayıptır.
  Ölümüne kadar kilisenin başında olmuş, kadın hakları konusunda çaba sarf etmiştir.
  Theodra & Justinien dönemi Bizans’ın son parlak dönemidir. İstanbul zamanında dünyada en önemli kent olmuştur.
  Ama bu parlak dönem İLK ÇAĞ’ın sonu olmuştur.
  Yazıya İmparator ve Theodora’nın ve Theodora’nın İtalya’da Ravenna kilisesinde bulunan mozaiği eklenmiştir.
  AÇIKLAMA
  Ben Devrim Gazetesi Başyazarı ve Sahibi Ünal Türkeş (1943-2017) ile tanışmış ve 1996 yılından bu yana köşe yazılarım çıkmıştır.
  İlk defa 1975 yılında Akyaka’ya gelmiş 1985 yılında halen içinde oturduğum evimi almış bulunuyorum. 1996 yılından bu yana Idima & Akyaka tarihi geçmişini araştırmış bulunuyorum. Bu çabalarım 2019 yılında Ula Belediye Meclisi kararı ile evimin arka sokağına Mehmet Bildirici Sokak olarak ismim verilmiştir.
  Akyaka’da yaşadığım bu süreçte çok önemli bir şeyin farkına vardım. Karia, Ege bölgesi ve tüm Anadolu’nun ilk çağda çok zengin bir tarihi olduğunun farkına vardım. Bunların bazıları bildiğim ünlülerdi, ismini duymadığım bazı kişilerin batı dünyasında çok iz bırakmış kişiler olduğunu gördüm.
  2016 yılında bu yana bu kişilerin hayat hikâyelerini çıkarmaya daha doğrusu özetlemeye çalıştım.
  Barış ve uygarlık için çaba harcayan hükümdarlar, matematikçiler, filozoflar, mimarlar, mühendisler, şairler Milattan önce yaşayan 70 kişi
  Barış ve uygarlık için çaba harcayan hükümdarlar, matematikçiler, filozoflar, mimarlar, mühendisler, şairler Milattan sonra Bizans İmparatoru Jüstinen dönemine kadar yaşayan 45 kişi özetlenmiştir.
  Beş yıl süren bu çalışmamı bu yazı ile tamamlamış bulunuyorum ve bununla kültüre önemli bir katkıda bulunduğuma inanıyorum. Devrim Gazetesine genel kültür konularında yazılarımla devam edeceğim. Saygılarımla
  (Muğla Devrim 09.09.2020 yayınlandı)

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM İTÜ 07.09.2020
  Sınıf Arkadaşımız SAMİ ÖZÇIRPICI’YI (1940-2020) Eylül ayında kaybettiğimizi derin üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Sevgili arkadaşımıza Tanrı’dan rahmet eşi Mukadder Hanım’a ve ailesine baş sağlığı dilerim.
  Ben geleneksel olarak her zaman ki gibi arşivimde bulunan bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.
  6685 SAMİ ÖZÇIROICI
  1940 yılında Malatya’da doğdu, 1957 yılında Malatya Lisesi’nden 1962 yılında İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1968 yılında sınıf arkadaşı Mehmet Ege Ergin ile EGESAN İnşaat Şirketini kurdu, Ege ile ortaklıkları 1980 yılına kadar sürdü, Şirket halen faal, Sami hep taahhüt işlerini yürüttü. Pek çok taahhüt işlerini gerçekleştirdi.
  Yaşamını Ankara’da sürdürüyordu. Eşi Mukadder Hanım, İki kızları bir oğulları vardı. Yelda, Ahmet, Tuğba…
  Sami son birkaç aydır rahatsızdı, mezuniyetten sonra onunla pek bir arada olmadık, ama Temmuz 2020 telefonda aradığımda hastanede yatıyordu.
  Sami Özçırpıcı arkadaşımız Muammer Özkavaf tarafından Sözcü gazetesinde çıkan acı kayıp ilanında 03.09.2020 vefat etmiş Ankara Gölbaşı’nda toprağa verilmiştir. Maalesef günün şartları icabı cenazeye katılan sınıf arkadaşımız olamamıştır.
  Ayrıca eski ortağı Datça’ya yerleşmiş Mehmet Ege Ergin ile görüşme yapılmıştır.
  Sevgili arkadaşlar çalışmalarımda arkadaşlarımın okul numaralarını hep yazagelmekteyim. Bu numaralar İTÜ’ye ne zaman girdiklerini göstermektedir.
  Sami Özçırpıcı ile 60 arkadaşımızı uğurlamış oluyoruz. Hepsinin aziz anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  KAPADOKYA’DAN DÜNYAYA YAYILAN BİR DİNİ IŞIK AYA YORGİ (SAİNT GEORGE) Ölümü 303
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bu yazımda da Anadolu coğrafyasından çıkıp tüm dünyaya (Hristiyan ve Müslümanlar) ışık saçmış bir azizden söz edeceğim..
  Aya Yorgi (Grekçe), Saint George ya da Circis’in (Arapça) hayatı hakkında net bilgiler bulunmamakta daha ziyade dini geleneklere göre anlatılanlar yer almaktadır. Tek net bilginin Kapadokya’da doğduğu ve Hristiyanlığın yasaklandığı dönemde Roma İmparatoru Diocletianus tarafından şehit edildiğidir (martir).
  Grek kaynaklarına göre Hristiyan bir ana babadan gelmektedir. Batı dünyasında ise GEORGE olarak isimlendirilir.
  Arap ve İran kaynaklarına göre ismi Circus olup annesi Filistinli babası Kapadokyalı olarak kabul edilir ve Müslümanların sıkıştığında dua ettikleri kişi HIZIR’ın Aya Circis (Yorgi) olduğuna inanılır.
  Aya Yorgi ya da Saint George her iki din ve Hıristiyanlığın tüm mezheplerinde çok önemli bir kişi olduğu açıktır.
  İngiltere, İrlanda, Gürcistan (Georgia), Ethipodia’da (Habeşiştan) baş azizdir.
  Başta İngiltere, Malta, bayraklarında ondan haçlar bulunmaktadır.
  Daha önce incelediğimiz Aya Mama önemli bir azizdir. Ancak ismi daha sonra gelenlere konulmamıştır. Bunun yanında GEORGE ismine İngiliz krallarında ve Amerika Birleşik Devletleri başkanlarında bolca görülür.
  Kiliselerde Aya Yorgi’nin at üzerinde bir dragonu (canavar) mızrakla öldürdüğü ikonalarda hep vardır.
  İngiltere’de en büyük kilise Saint George adınadır. Türkiye’de adına kiliseler yapılmıştır. Bunların en önde geleni Büyükada’da Aya Yorgi kilisesidir. Bu gün Büyükada’da yaşayan Rumlar çok azdır. 24 Nisan ve 24 Eylül isim günlerinde büyük kısmı Müslüman buraya ziyarete giderler. Bir defa bende ziyaret ettim, 2 km kısım çok yokuştur. Buraya hep yazılı dilekler yazılarak çalılara iliştirilmiştir. Bir kaçını gördüm, iyi koca isteyenler, iş isteyenler çoğunluktaydı.
  2013 yılında bir Avrupa gezisine katıldım. Prag kentini rehber gezdiriyor. Elinde zıpkınla dragon öldüren Aya Yorgi karşıma çıktı. Ben müdahale ettim, ben bu azizi tanıyorum, Kapadokyalı Aya Yogi dedim.
  Sonuç olarak Filistin’de olan Circus ya da Hızır ile Aya Yorgi’nin farklı kişi olabileceğine inanıyorum. Daha iler araştırmaların bu konuyu aydınlatacağına inanıyorum.
  Araştırınca inançların ve dinlerin birbirini nasıl etkilediği görülecektir.
  Yazımın sonuna Aya Yorgi’in dragonu öldüren ikonosu ve Büyükada Aya Yorgi Dilek kilisesi ve Prag’daki heykeli eklenmiştir.
  (Muğla Devrim 13.09.2020 yayınlandı)

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  TÜRKMENİSTAN VE BÜYÜK ŞAİRİ MAHTUMKULU (1773-1838)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Kültürel ağırlıklı gezileri seven bir kişiyim. Yurt içi ve yurt dışı gezilerine imkânlarım ölçüsünde katılmaya çalıştım. Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan’ı gezdim. Ortadoğu’da ise Suudi Arabistan, İsrail, Ürdün’ü gördüm.
  Orta Asya’da Türk Cumhuriyetlerine gitmek kısmet olmadı. Dolayısıyla Türkmenistan görmediğim ülkeler arasında. Bu Türkmenistan’da nereden çıktı diyeceksiniz. O benim ayağıma geldi. İşte hikâyesi
  Sevgili kızım Özlem Bildirici’yi (1973-2011) kaybettikten beri yaşamımı yalnız sürdürüyorum. Yer yer ev işlerimi kendim yaptım, yer yer de bana yardım eden yardımcılarım oldu. Bunların başında Akyaka’da bana haftada bir iki defa gelen Yörük kökenli Çaydereli Emine oldu. Bana 2019 yılı sonuna kadar hizmet etti. Ondan Yörükler ve yemekleri hakkında bilgiler edindim. Yörük kültürünü tanıdım.
  Ama 2020 yılında Corona Virüs sebebiyle çok sevdiğim Akyaka’ya gelemedim. İstanbul’daki evimde kalmam daha güvenli oldu. İstanbul’da bulunan kızım Eczacı Sibel Bildirici ve Konya’da görevli oğlum Prof. Dr. Öztuğ Bildirici sağlık sorunlarımda hep yanımda oldular. İstanbul’da ev işlerinde Sivaslı Ayşe Ekinci her hafta gelerek, ev işlerimde yardımcı oldu. Yirmi yıldan bu yana, Hepsine teşekkür borçluyum.
  Ama 2020 yılında koronadan dolayı yürüyememekten ve yaşım icabı kendime bakamaz ve tek başına yaşayamaz duruma geldim. Kızım bu durumda yakın bir arkadaşı kanalı ile bana bakıcı buldu. Türkmenistan uyruklu AYNA ondan yardım alıyorum. İkinci bir kızım oldu, baba kız bir süredir, birlikteyiz.
  Türkçe öğrenmiş, ben de ondan Türkmence öğreniyorum, onun Türkmence konuşmalarını anlıyorum. Bana sürekli Türkmence konuşuyor.
  Ayna 38 yaşında iki çocuğu var Türkmenistan’da onlara kocası ve kaynanası bakıyorlar. Ayna’da İstanbul’da çalışarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Ağabeyi, eşi Aygül hafta içinde çalıştıkları evlerde izinli oldukları bir gün birlikte oluyorlar.
  Bu şekilde Türkmenistan neresi, nüfusu kaç, tanınmış yazarları kim araştırmaya koyuldum. Türkmenistan Orta Asya’da küçük bir ülke nüfusu yaklaşık 5 milyon. Başkentleri Aşkabat bu konuda internet ortamında çok daha doyurucu bilgiler var.
  Türkmenistan’da Türkmence yazan en büyük yazar MAHTUMKULU (1773-1838) olarak biliniyor. Bu yazımda kısaca onu tanıtmaya çalışacağım.
  Mahtumkulu 1733 yılında İran’da doğdu. Türkmen GÖKLEN boyu Gerkez ırkındandı. Çeşitli medreselerde eğitim gördü.
  Mahtumkulu’nun yaşadığı çağda Türkmenistan’da birlik yoktu, çeşitli boylar arasında savaşlar vardı. Mahtumkulu bunları birlik yaratmaya gayret etti ve Türkmenistan’da ilk Türkmence yazan şair olup, Türkmen edebiyatının kurucularından sayılmaktadır.
  Mahtumkulu İran’da öldü, öldüğü yerde ona anıt mezar yapıldı. Yazımda Mahtumkulu’nun şiirlerinden bazı örnekler verilmiştir. Önce Türkmence orijinalleri arakasından günümüz Türkçesi iledir.

  Badı-saba, geler boldum--------Bâd-ı sabah gelir oldun
  Her jayda bir galar boldun------Her bir yerde kalır oldun
  Pana nazar salar boldun--------Hükümdarlara bakar oldun
  Adalatli soltan barmy?-----------Adaletli Sultan var mı?

  Gömüldü deryalar, yıkıldı dağlar---------Gömüldü deryalar, yıkıldı dağlar
  Yetimler gözyaşını döke başladı----------Yetimler gözyaşlarını dökmeye başladı
  Orramsıdan bolan haramhor begler-----Ahlaksız olan haramzade beyler
  Yurdu bir yanından yıka başladı----------Yurdu bir yandan yıkmaya başladı

  Yazıma Sovyetler Birliğinde 1959 yılında çıkarılmış ona ait posta pulu, bir resmi Türkmenistan’ı bana tanıtan bakıcı kızımın (solda) kızım Sibel ile ile bir resmi eklenmiştir.

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İLK ÇAĞDAN GELME DÜNYADA ÇOK ÖNEMLİ BİR YAPI OLAN AYA SOFYA’NIN MİMARI ANTHEMIUS (474-534) & ISIDOROS (442-537)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Antik Çağ Platon’un Felsefe okullarının kapatılması ile son bulduğu kabul edilir. Bu trajik olay 529 yılında Büyük Doğu Roma imparatoru JUSTİNIANUS (İmp 527-565) zamanında gerçekleşmiştir. Ancak bunun yanında Doğu Roma İmparatorluğu Justianus zamanında en parlak günlerini yaşamıştır. Tüm imparatorluk sınırları içinde çok büyük imar hareketleri, su yapıları ve kiliseler yapılmıştır. Ama Jüstinianus’un en büyük eseri Aya Sofya’nın inşasıdır.
  Bu antik çağdan bugüne Roma’da olan Kolesiyum ile birlikte en önde gelen anıtsal yapılardır.
  Aya Sofya’nın iki Mimari olduğu bilinir. Tralles (Aydın) kentinden Anthemius ( 442-537) ve Milet kentinden ISIDOROS ( 442-537). Özetle ikisi de Eğeli, Karialı, Anadolu’lu
  Bir noktaya açıklık getirmek isterim, ilk çağın sonlarına doğru İyonya ve Anadolu kentleri yavaş yavaş sönmektedir. Ama başkent olarak kurulan İstanbul (Constantinopolis) bin yıl daha tüm dünyada parlaklığını koruyacak ve dünyanın en önde gelen kenti olacaktır.
  Yazıya Isıdoros’un elinde Ayasofya maketi olan bir resmi eklenmiştir. Burada dikkat çekici olan şudur. Böyle büyük anıtsal yapıların nasıl planladığı tam açıklık kazanmamıştır. Ben yapının önce maketinin yaptırıldığı kanısındayım  ÖNEMLİ AÇIKLAMA
  Corona dolayısıyla bu yaz çok sevdiğim Akyaka’daki evime gelemedim. İstanbul’dan yazılarıma devam ettim. Bu aralarda bazı rahatsızlığım olmaktadır.
  Ama yazılarıma devam edeceğim
  (Muğla Devrim 08.09.2020 yayınlandı)

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İLK ÇAĞDAN GELME DÜNYADA ÇOK ÖNEMLİ BİR YAPI OLAN AYA SOFYA’NIN MİMARI ANTHEMIUS (474-534) & ISIDOROS (442-537)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Antik Çağ Platon’un Felsefe okullarının kapatılması ile son bulduğu kabul edilir. Bu trajik olay 529 yılında Büyük Doğu Roma imparatoru JUSTİNIANUS (İmp 527-565) zamanında gerçekleşmiştir. Ancak bunun yanında Doğu Roma İmparatorluğu Justianus zamanında en parlak günlerini yaşamıştır. Tüm imparatorluk sınırları içinde çok büyük imar hareketleri, su yapıları ve kiliseler yapılmıştır. Ama Jüstinianus’un en büyük eseri Aya Sofya’nın inşasıdır.
  Bu antik çağdan bugüne Roma’da olan Kolesiyum ile birlikte en önde gelen anıtsal yapıdır.
  Bu konuda Web sitemde bulunan Tarihi sulamalar, Barajlar ve Taşkın Koruma tesisleri isimli kitabımdan bir bölüm buraya alınmıştır.
  Hagia Sophia, Megales Ekklesias, Saint Sophia, Divine Wisdom
  Ayasofya Camii Şerifi,
  Ayasofya Müzesi, Saint Sophia Museum
  Büyük olasılıkla bir pagan tapınak üzerine, 325 yılında İstanbul’u başkent olarak kuran İmparator Konstantin tarafından bir kilise yapılmıştır. Yok olan bu yapı Hıristiyanlığın ilk kilisesi olmalıdır. Bu kilisenin yanması ile yerine İmparator Theodosius tarafından ikinci bir kilise yapılmıştır. Bu kilise de Jüstünien döneminde yanmış bunun yerine Jüstinien (İmp 527-565) tarafından bugüne gelen anıtsal yapı gerçekleşmiştir..
  Aya Sofya’nın iki Mimari olduğu bilinir. Tralles (Aydın) kentinden Anthemius ( 442-537) ve Milet kentinden Isıdoros ( 442-537). Özetle ikisi de Eğeli, Karialı
  Bir noktaya açıklık getirmek isterim, ilk çağın sonlarına doğru İyonya ve Anadolu kentleri yavaş yavaş sönmektedir. Ama başkent olarak kurulan İstanbul (Constantinopolis) bin yıl daha tüm dünyada parlaklığını koruyacak ve dünyanın en önde gelen kenti olacaktır.
  Anthemius Tralles kentindendir (Aydın). Çok eğitimli bir aileye mensuptur. Babası Stephanos döneminin en ileri gelen fizikçilerindedir. Anthemius’un dört kardeşi daha vardır. Hepsi baba mesleğini korumuşlardır. Anthemius ise İstanbul’da geometri profesörüdür.
  İmparator Jüstinianus tarafından 532 yılında yanan kilise yerine anıtsal bir kilise yapılması (AYA SOFYA) için iki mimar olarak görevlendirir. İmparator Jüstinianus mevcut dünyanın en büyük kubbeli kilisesini yapmalarını ister.
  Gerçi Anadolu’da bundan öncede yarı kubbe denemeleri vardır. Bu çapta değildir. Aslında mimar olmayan bilim adamı (fizikçi ) adamının gayreti sayesinde bu eşsiz eser ortaya çıkar.
  Aşağıda hakkında anlatılanlar onun bir bilim adamı olduğunu gösterir.
  Anthemius'un komşusu Zeno'yu iki şekilde kızdırdığı söyleniyordu: Birincisi, arkadaşlarını eğlendirirken Zeno'nun oturma odasının kirişleri ve döşemeleri arasına sabitlediği deri borulardan buhar göndererek minyatür bir deprem tasarlayarak ve ikincisi, gök gürültüsünü simüle ederek ve hafif oyuk bir aynadan Zeno'nun gözlerine şimşek ve parıldayan dayanılmaz ışık gönderir.
  İmparator Jüstinianus’un Anadolu’da Tarsus, Urfa, Dara mühendislik yapıları gerçekleştirdiği bilinir.
  Bunlardan Mardin Dara 6 yüzyılda Doğu Roma ve İran arasında sınır kentidir. Burada büyük savaşlar olmuştur. Burada kenti selden koruyan mühendislik harikası bir yapının Anthemius tarafından planlandığı bilinmektedir.
  Bu konuda geniş bilgi Web sitemde yer almaktadır.
  (Muğla Devrim 29.08.2020 yayınlandı)

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  SEVGİLİ İTÜ SINIF ARKADAŞLARIM 15 Ağustos 2020
  Bu yazımı sevgili arkadaşımız MUAMMER ÖZKAVAF hakkında olacaktır. Çok hatır güden bir arkadaşımız olduğunu hepimiz biliriz.
  Son olarak bana Selami Oğuz’un Atatürk Barajı ile ilgili 2 dev kitabını kütüphanende bulunması gerekir diye gönderdi. Kendisine teşekkür ederim. Ben de sen ATATÜRK BARAJINI GERÇEKLEŞTİREN ATA İNŞAATIN kurucu ortaklarından oluşun beni hep heyecanlandırır. Bu konuda bir biyografisini ve açıklamasını göndermesini istedim, lütfetti beni kırmadı ben de sizlerle paylaşmak istiyorum.
  Dünyanın en büyük ATATÜRK barajını gerçekleştiren Konsorsiyum üç şirketten oluşuyordu. Bu üç şirket ihaleyi kazandıktan sonra kendi aralarında ATA İNŞAATI kurdular.
  Bu şirketler PALET İNŞAAT
  AHMET CEMAL KURA- SEDAT ÜRÜNDÜL—HAYRİ BİNGÖL
  ENERJİ SU & İNŞAAT
  NECDET SEMKER – GÖKÇE AYKUT – MUAMMER ÖZKAVAF
  SERİ İNŞAAT
  ERTUĞRUL KURDOĞLU
  Bunları Tümü 7 kişi, 6 kişi İnşaat Fakültesinden mezun ağabeylerimiz bir tanesi de İTÜ 1962 İnşaat Fakültesi Mezunu arkadaşımız Muammer Özkavaf,
  Muammer grubun en genç elemanı, şantiye icra Kurulu ve makine kısmının yönetimi ile alakadar olur.
  2003 yılında Atatürk Barajının yapımı başarı ile tamamlandı. Daha sonra ATA İNŞAAT tasfiye oldu. Ata İnşaatın yedi yöneticisi içinde hayatta olan tek kişi Muammer Özkavaf.
  Diğer ortakların ikinci kuşak mirasçıları başka işlere kaydılar.
  Bende sınıf arkadaşı olarak kendisini kutluyor, kendisi ile ben şahsen övündüğümü ve gurur duyduğumu belirtiyorum.
  Muammer Özkavaf isteğim üzerine daha önceki işlerinden de söz etmiş onları da paylaşmak istiyorum.
  Muammer Özkavaf 1937 Kayseri doğumlu, ailesi ortaokulda iken İstanbul’a taşınır, lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde tamamlar, 1962 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Askerlik ve kısa süreli çalışmaların ardından
  Enerji & Su İnşaat Şirketine girdi. Bu şirkette şantiye şefi olarak çalıştıktan sonra 1976 yılında şirketin ortağı oldu. Özkavaf’ın başarılı çalışmaları hep burada başladı
  Şirketin ortağı ve şantiye şefi olarak pek inşaat işlerini gerçekleştirdiler. Şirket olarak 1982 yılında Libya’da 500 konutluk inşaatı, karayolları inşatlarını gerçekleştirdiler.
  1983 yılında çalıştığı ve ortağı olduğu şirket Atatürk Barajı ihalesine katıldı ve yeni kurulan ATA İNŞAATIN 7 kurucu ortağından biri oldu.

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 14-08-2020

  ANADOLUNUN BİTİNYA (BURSA) BÖLGESİNDEN ALT TABAKADAN BİR KİŞİ İKEN YENİ KABUL EDİLEN HRISTIYANLIĞIN TEPESİNE YERLEŞEN ve İMPARATORİÇE OLAN AYA HELENA (SAINT HELEN) (246?-330)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Saint Helena ya da Aya Eleni İstanbul’u başkent kuran Büyük Konstantin’in annesidir.
  Helena bir Anadolu kızıdır. Bithniya’da (Bursa İzmit civarları) Drapeum olarak bilinen ve bu günkü yeri tam belirlenemeyen bir kentte doğmuştur. Kaynaklar seviyesi düşük olan bir Rum kızı olarak belirler. Tam ismi FLAVIA JULIA HELENA
  Kader onu Konstantin’in babası İmparator Constantin Cholus (250-306) ile karşılaştırmış ve ona 292 yılında bir oğul vermiştir. Konstantin’in babası için Helena bir cariye bir metrestir. Resmi evli değildir.
  Oğul Büyük Konstantin tek başına ilk Hıristiyan İmparator olunca Helena’nın yıldızı parlamış, 326 tarihinde oğlu tarafından İmparatoriçe (Augusta) olarak atanmış yeni kurulan Hıristiyanlığın başına koruyucu olarak getirilmiş düşük statüden iken ilk resmi azize ilan edilmiştir. Tüm kiliselerce Konstantin ve Saint Helana birlikte anılmışlardır.
  Yaklaşık 326-328 yılları arasında İmparatoriçe olarak Suriye, Filistin ve Kudüs (Jerusalem) ziyaret etmiş oranın imarı için çabalamıştır.
  Oğlu tarafından üç yerde Helenepolis isimli kentler kurulmuştur. Bunlar Filistin, Lidya ve Bythina (Bursa) bölgesindedir. Yerleri bugün tam bilinememektedir.
  Oğul Konstantin annesi adına bir Roma ‘da Mouselum yaptırmış, ölümü üzerine buraya gömülmüştür.
  Aya Eleni adına memleketim Konya’ya 12 km uzaklıkta SİLLE’de bir Bizans kilisesi vardır. Kilise burada yaşayan Rum Cemaati öncülüğünde Aya Eleni ismine Sultan 2. Mahmud’un izni ile yaptırılmıştır. Kilisenin Karamanlıca yazıtında (Grek harfleri ile Türkçe) kitabesinde 327 tarihine Aya Eleni adına atıldı temeli yazılıdır.
  Buna dayanarak Konya Kültür Müdürlüğü kilisenin 1700 yıllık olduğunu açıklar. Konya Selçuklu Belediyesi tarafından Sille’de örnek kazılar yapılmış çevresi açığa çıkarılmıştır. Benim çok iyi incelediğim yerlerden biri de Sille’dir. Bu kilise Aya Elena adına 327 yılında yapılmış bir kilise değildir. Çevresinin tümü 19. Yüzyıla aittir. Çok güzel bir yapıdır. Tarihidir, değerlidir. Sille tarihi suyolları ve çeşmeleri ile ünlüdür.
  Çok daha geniş bilgiler için web siteme girilmelidir.
  Aya Elena’nın Sille’ye geldiği konusunda dönemin tarihçileri tarafından verilmiş bilgiler yoktur
  Elena’nın İmparatoriçe Augusta) olarak Roma’da heykeli, Roma’da Gömüldüğü yer ve Sille’de hatalı olarak Aya Eleni olarak bilinen tarihi kilise resmi konulmuştur.


 9. MEHMET BİLDİRİCİ 14-08-2020

  İSTANBUL’UN KURUCUCU VE HIRİSTTYANLIĞI REMİ DİN OLARAK KABUL EDİP DÜNYA TARİHİNİ BAŞTANBAŞA DEĞİŞTİREN ROMA İMPARATORU BÜYÜK KONSTANTIN (272-337)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Anadolu gerçekten kültürlerin harman olduğu bir coğrafyadır. Pek çok dinler onun tarihinde etkili olmuştur. Müslümanlık biz Müslüman Türklerin Anadolu’da siyasi ve askeri üstünlük KURARAK toplumda kök salması sağlanmıştır. Anadolu’da Müslümanlığın bundan böyle Türklük ile sonsuza kadar yaşayacağına inanıyorum. Ama Müslümanlık gelmeden önce bu coğrafyada en yaygın din Hıristiyanlıktı. Toplum hayatında bugüne kadar gelen tesirleri görülmektedir.
  Hıristiyanlığın ortaya çıkışı tamamen farklıdır. Dünyanın en büyük İmparatorluğu kabul edilen Roma İmparatorluğu dinin peygamberi sayılan Kurtarıcı İSA (Jesus Christ) birinci yüzyılda ortaya çıkmış ama ona inananlar gizli yer altında inançlarını korumuşlardır. Hristiyanlık imparatorlukta bazı dönemlerde hoşgörü ile karşılanmış, bazen de tehlikeli sayılmış bu uğurda insanlar şehit edilmişlerdir.
  Sonuçta 4 yüzyılda İmparator Konstantin tarafından 313 tarihinde Milano’da Tolerans yasası (The act of Tolerence) çıkarılmış, inanışlar serbest bırakılmış 324 tarihinde İstanbul’u Roma’nın doğudaki başkenti olarak yeniden muhteşem bir kent olarak kuran İmparator Konstantin tarafından resmi din olarak kabul edilmiştir.
  Roma o zamanlar güçlü bir devlettir. Hıristiyanlığı içten gelen bir patlama sonucu ortaya çıkmıştır. Tabii bu sosyal ve kültürel hayatı büyük çapta etkilemiş, eski tapınaklar mimari yapılar yeni anlayışa uygun kullanılmaya başlanmıştır.
  Hıristiyanlıkla gelişi ile Avrupa’da bilimsel gelişmeler gerçekleşmemiş ama resim, müzik sanatı ve mimari de çok olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Büyük ressam müzikçiler ve mimarlar ortaya çıkmıştır.
  Dünyada bu kadar önemli olayları yönetmiş İmparator tam adı ile FLAVIUS VALERIUS CONSTANTINUS 272 tarihinde Sırbistan Niş kentinde doğmuş (O zaman ki ismi Dacia). Babası Roma İmparatoru Constantinus Chlorus (250-306) önceleri bir Roma generalidir, annesi ise Helana’dır. (Bundan sonraki yazıda incelenecektir.
  Babası Contantine Chlorus 306 yılında ölünce Büyük Konstintinos imparator olur. Ama tek başına değildir. 306-324 yılları arasında ortak imparatorlarla yönetmiş 324-337 yılları arasında tek başına imparatordur. Bu ortak imparatorlar
  Galerius (306-311) ile
  Maxsentius ( 306-312)
  Maximian (306-308)
  Maximinus Daia ( 311-313)
  Licinius ( 308-324)
  Son olarak 324 yılında Üsküdar’da yapılan savaşı kazanmış tek başına imparatorluğa gelebilmiştir.
  324 yılın Devletin dini olarak Hıristiyanlığı kabul edilmiş İznik’de ilk dini konsülü toplamıştır.
  En büyük eseri eskiden Byzantion olarak bilinen Sarayburnu’ndaki kenti genişletilmiş, surlar içine alınmıştır. Kent Roma Başkentine yakışır yapılarla süslenmiş kendi adı ile KONSTANTİNOPOLIS (Konstantiniyye) olarak adlandırılmıştır.
  Konstantin’in en büyük kazanımı zamanın en büyük kenti Constantınopolis’in kurulmasıdır. Bu kent yaklaşık 1000 yıl dünyanın ön önde gelen kentidir. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı başkenti olmuştur.
  Ben Konya doğumlu olmama rağmen öğrenimimi burada İstanbul’da yaptım, uzun yıllarım burada geçti, tarihi ve kültürün burada farkına vardım. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde Atina Efes Milet gibi antik kentler harabe haline gelirken burası hep parlamıştır.
  Konstantin 324 yılında ya da ölüm döşeğinde vaftiz olduğuna inanılır. İlk Hıristiyan Roma İmparatorudur.
  Annesi Elena’ya çok geniş yetkiler vermiş, ilk resmi azize olmuş, 326 İmparatoriçe olmuş adeta Hıristiyan dünyasının annesi olmuştur.
  Konstantin 337 tarihinde İzmit (Nicomedya) kentine ölmüş, cenazesi getirilip Fatih semtindeki 12 Apostol Kilisesine gömülmüş, İstanbul’un fethinden sonra burada yerine yapılan Fatih Camii avlusu içinde kalmıştır.
  İstanbul’a hayat veren üç İmparator, Konstantin ve Jüstiniyen ve Fatih Sultan Mehmet burada sonsuz uykusundadır. Bir yazımda şöyle yazmıştım, Konstantin içinde burada bir anı köşesi açsak ne iyi ederiz. İsteyen ona bir mum yakar. Bir şey kaybeder miyiz aksine çok şey kazanırız.
  Aslında Konstantin’in hayatı hakkında kitaplar yazılmalıdır. Ben bu arada onun önemini belirtmek istedim.
  Yazıma Konstantin’in Milono Müzesinde bir büstü, İstanbul’da Çemberlitaş semtindeki muhteşem Konstantin sütununu resmi konulmuştur. Dünyada hangi kentte böyle 1700 yıllık bir anıt var……

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 11-08-2020

  SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM 28.07.2020
  Konya Lisesine yazıldığımızdan bu yana 66 yıl geçti, bazılarımız ile arkadaşlık ilkokuldan geliyor. Bunlar Ömer Alptekin, Hasan Yeşilkaya, Saim Sakaoğlu
  Konya Lisesi’nden uçtuktan sonra 63 yıl daha geçti. Bu gün itibariyle hepimiz corona karşısında en büyük risk grubunu oluşturuyor evlerde koruma amaçlı hapis hayatı yaşamaktayız.
  Ben de bu yaz çok sevdiğim Akyaka’ya gidemedim. Kızım Eczacı Sibel Bildirici gözetiminde İstanbul’dayım. Yazı hayatım bana bir can simidi oluyor.
  Biz Konya Lisesi mezunları birbirimize bağlı bir sınıfız. İSMAİL UĞURLU ve ben MEHMET BİLDİRİCİ sayesinde bu uzun sürede hep bir arada olduk.
  Son toplantımız 08.12.2018 tarihinde İstanbul Kadıköy BÜYÜK KULÜP SALONLARINDA idi. Yaklaşık 50 arkadaşın eşleri ile birlikte katıldığı toplantı da İSMAİL UĞURLU’NUN özel misafirleriydik. İsmail Uğurlu arkadaşım daha önce de sınıf arkadaşlarını çeşitli zaman ve mekânlarda hep ağırlamıştı.
  Yaşlarımızın sekseni aşması yaş icabı hastalıklarımızın olması dolayısıyla ben şahsen bundan sonra bir araya gelebileceğimizi sanmıyorum, olursa onun adı mucize olur.
  Bu durumda her şeyi bir tarafa mı bırakacağız? Hayır bugün eskiden olmadığı kadar telefon ve dijital imkanlara sahbiz. İrtibatımızı kesmeyelim, birbirimizden kopmayalım, haberler alalım.
  Ben buna talibim, seyahat güçlüğüm var, ama bilgisayar başında eskiden farkım yok. Bu düşünce ile önce tüm arkadaşlarımın kurban bayramını kutlarım, aileleri ile bir arada geçirmelerini dilerim. Telefonla ulaşabildiğim sınıf arkadaşlarım hakkında kısa derlemeleri sunmaya çalışacağım.
  Önce büyüklerimiz. Sadece Matematik Öğretmenimiz Şükran Gözen’in son durumunu öğrenemedim. İzmir Karşıyaka’da yaşıyor??
  İkincisi Sevgili Fizik öğretmenimiz ve benim de aile dostum Hüseyin Köroğlu’nun eşi SEVİM KÖROĞLU tek başına Konya’da yaşıyor. Bayramını kutladım, bir bakıcı ile kalıyor, sağlığı iyi, sağlıklı günler dilerim.
  ARKADAŞLAR
  İSMAİL UĞURLU
  İstanbul’da ticari yaşamını sürdürüyor. Telefonla yaptığım konuşmada her iş yolunda görülüyor. Hala arkadaşlarımızla yakından ilgileniyor. Sağlıklı günler İsmail Uğurlu
  GÜNSELİ AYSUN
  Ara ara telefonla arar, elektronik iletilerimin alıp almadığını sorarım. Kendisi iyi bir takipçidir. Bu defa telefonda sesi biraz yorgun geliyordu, iyi dileklerimi sundum, sağlıklı günler diliyorum.
  ALİ AKKAYA
  Konya’ da yaşıyor, iş yaşamı devam ediyor, tabii büyük ölçüde oğlu Makine Mühendisi Cevat Akkaya’ya devretmiş, arkadaşlara selamları var, ben de sağlıklı günler dilerim.
  AHMET AKTAŞ
  Konya’da eşi Münevver Hanım ile yaşıyor, ara ara görüşürüz, iyi bayramlar
  ÖMER ALPTEKİN
  Halen Çeşme’de yazlıkta, ara ara uzun uzun konuşuruz. Ney üflemeye Türk Müziğine meraklı, benim ta ilkokuldan arkadaşım.
  ERDOĞAN ALPTEKİN
  Ömer’in ağabeyi, emekli Albay ama bizden daha dinç, halen Bodrum’da yaz tatilinde, sağlıklı günler dilerim. Aradım sesimi duyunca çok duygulandı
  ASLAN ARI
  Bu defa arayamadım, evinde diyaliz alıyor. Eşi Janset hanımın bakımında iyi bayramlar dilerim.
  AHMET ATACAN
  Israrlı aramalarıma rağmen ulaşamadım. Telefonunu açmıyor?
  AZZEM AYDINÖZ
  Bir önceki konuşmamada Akademik hayatının devam ettiğini söylemişti. Sağlığı iyi, iyi bayramlar sağlıklı günler ve iyi çalışmalar dilerim.
  AYHAN TAN
  Halen Kaş’ta yazlıktaymış, akademik hayatı devam ediyor. Atılım Üniversitesi Mütevelli heyetinde ne kadar güzel. Kurucu Oğuz Gürsel, Süleyman Demirel’in sınıf arkadaşıdır. Kiska İnşaat Şti olarak Konya Arıtma Tesisini inşa etmişti..
  MUSTAFA BAHÇIVAN
  Konya’da yaşıyor. Matbaa işlerini oğulları yürütüyor. Babadan kalma YENİ MERAM gazetesinde ben ve Tayyar Çimen köşe yazarıydık. Gazete geçen yıl satıldı.
  TAYYAR ÇİMEN
  Arkadaşlar arasında en aktif sayılır. Cihanbeyli Expres’te yazılar yazar, bunları Face-book’a verir. Sıhhatli günler, iyi çalışmalarının devamını dilerim.
  OSMAN BIYIKOĞLU
  Rahatsız Alzheimer, arkadaşımıza sıhhatine kavuşmasını diler, eşi Melahat Hanım ona çok iyi bakıyor, ona Allah kolaylık versin diyor iyi bayramlar dilerim
  CİHAN CETER
  Hasta olduğunu biliyorum. Geçmiş olsun diyorum.
  FEHMİ ERSOY
  Bozyazı’da en dinç arkadaşımız diyebilirim. Denize giriyor, bisiklete biniyor, bahçıvanlık yapıyor, iyi bayramlar Yaşar Hanım &Fehmi ….
  GÜRSEL KARACA
  Rahatsız, kulağı zor duyuyor. Uzun uzun eşi Sema Hanımla konuştum, altı yıldan bu yana rahatsızmış, gerçekten zor arkadaşımızın eski günlerine kavuşmasını, Sema Hanım’a kolay gelsin diyorum

  HAKKI KAFALI
  İstanbul Etiler’de yaşamını sürdürüyor. İyi bayramlar
  TUNCAY TOROS
  İstanbul Etiler’de yaşamını sürdürüyor. İyi bayramlar
  ATALAY TARHAN
  Ankara’da bir türlü telefonuna erişemedim. Selamlar iyi bayramlar,
  HİLMİ ÖZKÜÇÜK
  Ankara’da iyi bayramlar
  ÜZEYİR KIRCA
  Akşehirli, Doktor, halen İzmir, Foça’da yazlığında, hayatından memnun, neşeli ve sağlıklı günler dilerim.
  SÜMER UĞUR
  Emekli Hâkim, son sınıfta beraberdik, bir yıl önce Ankara Gazi Lisesi’nden gelmiş. Uzun uzun telefonlaştık, bizi topladığın için sen çimentosun diyor, hoşuma gidiyor, sağlıkla günler diliyorum.
  SADRETTİN GÜLSAÇAN
  İzmir’de yaşayan üçüncü arkadaşımız. Face-book ta sık sık sunumları oluyor. Bu defa uzun uzun telefonla konuştuk. Sağlıklı günler dilerim
  CEVDET ÖNAL
  Yaşamını İzmir’de sürdürüyor. Sağlıklı günler iyi bayramlar
  CENGİZ ÖZKARA
  Bu defa görüşemedik. Konya’da yaşamını sürdürüyor.
  ERAY ÖZDEMİR
  Oğlum Öztuğ Bildirici’den öğrendim, bazı sıkıntıları olmuş, şimdi iyiymiş
  HASAN YEŞİLKAYA
  Telefonda sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendim, iyi bayramlar dilerim.
  ASİL YILMAZ
  Değerli arkadaşım Adana’da gayet duyarlı ve aktif, Face book bizleri uyaran yazılar yazıyor, gayet faal, telefonla uzun uzun konuştuk. İyi günler iyi bayramlar
  ŞADİ ONUR
  İstanbul’da yaşıyor, iyi bayramlar

  Sevgili Arkadaşlar bu mesajı sadece mail adresi olanlara yazabiliyorum. Mektup atmam mümkün değil. Hepimize iyi bayramlar diliyor, önemli gelişmelerden lütfen beni haberdar ediniz.
  Saygılarımla
  MEHMET BİLDİRİCİ

Toplam 221 yorum bulundu. 21-30 arası listeniyor.