Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 15-03-2018

  FACEBOOK ARKADAŞLARIMA MERHABA
  MEHMET BİLDİRİCİ
  FACEBOOK’A ÖNCEDEN GİRMİŞTİM. ANCAK ALIŞAMAMIŞTIM. BU DEFA OĞLUM PROF. DR. ÖZTUĞ BİLDİRİCİ İSTANBUL’DA BENİ ZİYARETE GELDİ, ONUN SAYESİNDE SİZ ARKADAŞLARIMA ULAŞTIM.
  İLK DÖRT ARKADAŞIM ŞUNLAR
  ORHAN ARDA --REYHAN TAŞKALE--TAYYAR ÇİMEN -SADETTİN DEMİRAY
  DAHA ÖNCE YAŞ GÜNÜMÜ KUTLAMIŞ OLAN MATEMATİK HOCAMIN KIZI FİLİZ MESÇİYE VE SADRETTİN GÜLSAÇAN’A TEŞEKKÜR EDERİM.
  ŞİMDİ 75 ARKADAŞ EDİNDİM.
  HEPSİNE MERHABA DİYORUM MERHABA
  ARKADAŞLARIMI GRUPLANDIRDIM BUNLAR ŞÖYLE
  KONYA GRUBU 22-27
  AKYAKA-MUĞLA GRUBU 14-15
  İSTANBUL GRUBU (BİLİRKİŞİ ARKADAŞLARIM) 12-16
  KONYA LİSESİ 13-18
  İTÜ62 İNŞAAT 6-9
  AKRABALARIM 8-10

  BENİ HEPİNİZİN TANIDIĞINI SANIYORUM HEPİNİZE TEKRAR MERHABA
  2009 YILINDA KURULMUŞ BİR WEB SİTEM VAR ONU SİZE YAZACAĞIM
  www.mehmetbildirici.com
  İÇİRİĞİ ZENGİN SAYFA ADEDİ 16.000 ZİYARETÇİ SAYISI 200.000 YAKIN
  HEPİNİZİ İÇİNDE GEZMEYE BEKLİYORUM.
  KIŞLARI İSTANBUL, YAZLARI MUĞLA GÖKOVA AKYADAYIM.
  TELEFON NUMARAM 0 542 241 0302
  İLGİNİZİ ÇEKEN KONULARDA BANA MAİL ATABİLİR TELEFON EDEBİLİRSİNİZ
  MUTLAKA CEVAP ALACAKSINIZ

  BU İLK MESAJIMI FAZLA UZATMAYACAĞIM. HEPİNİZE MERHABA MERHABA
  BU ARADA YILLAR SONRA ESKİ DOSTLARIM ERDOĞAN MUNİS’E SEYİT BÜYÜKİPEKÇİ’YE FİLİZ MESÇİYE ULAŞTIM MUTLUYUM.
  ZAMAN İÇİNDE HEPİNİZLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUM
  HEPİNİZE MERHABA

  29.Ocak 2018 tarihinde FACEBOOK’ta yayınlandı
  Ve pek çok kutlama geldi Hepsine Teşekkür

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 15-03-2018

  AYDIN BÖLGESİNDE TARİHİ SU YAPILARI GEZİSİ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Tarihi Su yapılarının Türkiye ölçüsünde derlenmesi konusunda koordinatör olarak atanmam üzerine pek çok bölgelerde incelemelerde bulundum. Bu gezilerimden en ilginç olanı DSİ Aydın Bölge Müdürlüğü görev alanına giren yerlerdir.
  Gezi 08.02.1994 tarihinde başlamış 5 gün sürmüştür. Geziye Aydın Bölgesi’nden bu konuda deneyimleri olan ve şimdi nerede olduğunu bilmediğim İnşaat Yüksek Mühendisi Metin Onat ve bir başka arkadaş katılmıştır.
  09.02.1994 günü DSİ arabası ile Aydın’dan çıkıp doğru Patara Antik kentine gidilip su yapıları incelenmiştir. Ardından Likya kentlerinden Xanthus (Kınık) , Letoon Tapınak Bölgesi, Sdyma (Dodurga), Pınara ve Tlos kentleri incelenmiştir.
  Su yapısı olarak en ilginç olanı Patara kentine su getiren hat üzerinde inşa edilmiş olan yöre halkı tarafından DELİKKEMER olarak isimlendirilen yapıdır.
  Antik kente gelen su kentin batısında İslamlar köyü yakınındaki bir su kaynağından gelmektedir. Kaynağın yaklaşık kotu 670 m olup bugün bu kaynağın suyu 200 l/sn olarak ölçülmüştür. Su hattı yaklaşık 21 km dir. Delikkemer suyolunun yaklaşık orta kısmındadır.
  Burada şu açıklamayı yapmak yararlı olacaktır. Sümerler ve Hititlerden bu yana sular pişmiş kil toprak borularla taşınmıştır. Bunlara künk, pöhrek adı verilir. Antik çağda ise bunlara ilaveten taş borular da devreye girmiştir. Yaklaşık 1x 1 x 1 ebadında taş bloklar içleri oyularak boru haline getirilmiş ve bunlar yan yana dizilip bir U borusu veya teknik deyimle ters sifon olarak basınç altında vadiden sular karşıya geçirilmiştir.
  Patara’ya gelen su soyu DELİKKEMER mevkiinde vadinin altına bir duvar örülmüş üzerine sifon haline dizilmiş taş borulardan elde edilen sifonla basınç altında su iletildikten sonra Patara girişinde Mettus Modestus kapısı üstüne taşınmış buradan kente dağıtılmıştır. Su hattının sadece Delik Kemer kısmı basınçlıdır
  Delikkemer’de geçilen vadi uzunluğu 260 m, vadinin derinliği 20 metredir. Bloklara açılan su boruların çapı 20 cm civarındadır.
  Burada şunu vurgulamak arkeologlar için kent içindeki yapılar mezarlar önceliklidir. Kente gelen sular bunların depolanması kent içinde dağılmaları tarihe meraklı inşaat mühendislerinin görevidir diye düşünüyorum.
  Yöremizde bu mühendislik anıtları bolca bulunmaktadır. Ters sifonla su iletiminin bulunduğu yerler ve geçilen vadilerin uzunluk ve derinliklerden örneklerde şöyledir.
  Antalya ASPENDOS
  Aşılan vadi genişliği 1.670 m, derinlik 45 m, (su kemeri + basınçlı boru)
  Denizli LAODİKYA
  Aşılan vadi genişliği 800 m, derinlik 50 m, çift taş boru
  Muğla OIONANDA
  Aşılan vadi derinliği 600 m, derinlik 22 m
  Kent içindeki yapılar ve anıtlar daha şanslıdır, çünkü üzerinde yazıtlar (inscription) olabilir. Ama su yapıları hakkında yazıtlar çok nadir görülebilir..
  Patara Delikkemer bu yönden şanslıdır. Üzerinde bir yazı bulunmuştur. Bunun nerede olduğu konusunda bilgim yok. Ama bunun bende bir anısı vardır.
  2004 yılında Efes’te yapılan Uluslararası Su toplantısında Antalya Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. SENCER ŞAHİN ile tanıştım. Bir sohbette kendisinin Patara Delikkemer’de bulunmuş bir yazıt hakkında Almanca bir bildirisinin olduğunu söyledi.
  Ben kendisine yazdığım bir mektupta bunun bir suretini istedim. Verdiği cevapta şimdi elinde bu yayının olmadığını bunu temin etmek için bir asistanını görevlendiğini ve senin için bunu gün yüzüne çıkaracağını belirtti ve gönderdi. Bu çok önemli yazıt benim Web sitem
  www.mehmetbildirici.com Almanca 20.2.215 dedir.
  Bu çok çok önemli belgenin ortaya çıkmasına bir miktar katkımın olmasından mutluyum. Almanca olan bu sunum Avusturya’da “Likya’da Grekçe Epikrafik Çalışmalar” olarak 2005 yılında yayınlanmıştır. (Griechische Epicraphik in Lykien)
  Patara’nın su tarihine ışık tutan yazıt bunun içinde 12 satırdır..
  Bu yazıta göre Delikkemer’in 1. yüzyılda Roma İmparatorları tarafından yaptırıldığı ifade edilmektedir. Makalenin Almanca ismi
  Die Bauinschrift auf dem Druckrohraquädukt von Delikkemer bei Patara
  Bugün hayatta olmayan değerli hocam Sencer Şahin’e (1939-2014) sonsuz teşekkür ediyor. Işık içinde uyusun diyorum.
  PATARA su iletimi konusunda yakın zamanda aramızdan ayrılan Prof. Dr. Orhan Baykan’ın (1953-2017) bir sunumu için ise gene Web sitem Türkçe ulaşmak mümkündür. Türkçe 20.2.5
  Bu değerli hocamız ve arkadaşımın da ışık içinde uyumasını diliyorum.
  Son olarak Türk köylüsünün bilmediği teknik bir yapıya verdiği isim mükemmeldir. DELİKKEMER
  Delikkemer’in bir fotoğrafı ile Ankara’da Roma Hamamı kalıntılarına dizili taş borular eklenmiştir.
  (Muğla Devrim 07.02.2018 yayınlandı)

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 15-03-2018

  DOKTORLARIN HİPOKRAT YEMİNİ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bu gün aradan geçen 2500 yıla rağmen Tıp Fakültelerinden mezun olan doktor adayları önce Hipokrat yeminini yaparlar.
  Modern Hipokrat yemini zaman içinde biraz değişmiştir.
  Aşağıda Hipokrat zamanındaki yemin bir örnek olarak verilecektir.

  HİPOKRAT ANDI

  Hekim Apollon Aesculapions, Hygia Panacea ve bütün Tanrı ve Tanrıçalar adına.
  Ant içerim, onları tanık ve şahit tutarım ki, bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim.
  Bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu sanatı bir ücret veya senet almaksızın öğreteceğim.
  Reçetelerin örneklerini, ağızdan bilgileri şifahi malumatı ve başka dersleri evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekim andı içenlere öğreteceğim. Bunlardan başka bir kimseye öğretmeyeceğim.
  Gücüm yettiği kadar tedavimi hiç bir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım.
  Benden ağı (zehir) isteyene onu vermeyeceğim gibi, böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmeyeceğim.
  Bunun gibi bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat hayatımı, sanatımı tertemiz bir şekilde kullanacağım.
  Bıçağımı mesanesinde taş olan acı çekenlerde bile kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terk edeceğim.
  Hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. Kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım.
  İster hür ister köle olsun, erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan sakınacağım. Gerek sanatımın icrası sırasında, gerek sanatımın dışında insanlarla ilişkideyken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.
  Bu andımı tuttuğum sürece, hayatım ve sanatımın uygulaması bana mutluluk versin, tüm insanlar tarafından her zaman saygı göreyim, eğer yeminimden dönersem bunun zıddı bana az gelsin.

  Yazıma Hipokrates’in bir büstünün resmi konulmuştur.

  Hipokrat M.Ö. 377 tarihinde Larissa (Yunanistan) ölmüştür.

  Muğla Devrim 31.01.2018 yayınlandı

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 15-03-2018

  TIP (MEDICINE) BİLİMİNİN BABASI HİPPOKRATES (M.Ö 460-377)
  18. YÜZYILA KADAR AVRUPA’DA KİTAPLARI OKUNAN VE UYGULANAN ÜÇ HEKİM
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Ben Muğlalı (Karia) kökenli olmayan bir ailenin çocuğuyum. Tıp tahsili de yapmadım. Gökova Akyaka’ya yerleştikten sonra yakın çevremi araştırmaya koyuldum. Bölge de antik çağda beklemediğim ve asla düşünemediğim bir kültürel zenginler olduğunu görüyorum.
  Bir tıp adamı gözüyle değil, bir mühendis, matematikçi gözüyle Tıp biliminin babası HIPOCRAT (HIPPOCRATES)’i inceleyeceğim. Atatürk’ün beni Türk hekimlerine emanet ediniz sözüne karşın devlet büyüklerimiz tedavi için Avrupa’ya ve Amerika’ya gitmişlerdir. Bugün iftiharla görüyoruz ki Türkiye’de çok ileri donanımlı hastaneler, yurt dışından Türkiye’ye tedavi için gelenler var.
  Bundan 25 yüzyıl öncesine gidersek, dünyada ilk açılmış 4 tıp okulundan üçü Ege ve Karia bölgesindedir.
  BU O KADAR ÖNEMLİ BİR OLAYDIR Kİ UZUN UZUN DÜŞÜNMELİYİZ, O ZAMAN İŞİN BOYUTU ANLAŞILABİLİR
  Bu bir tesadüf değildir. M.Ö yüzyılda Batı Anadolu (İyonya) ve Atina altın çağını yaşamaktadır.
  Tıbbın babası kabul edilen HIPOCRATES M.Ö 460 yılında Cos (İstanköy) adasında doğmuştur. Babası da kendisi gibi hekim HERAKLIDES’tir. Hipokrat şanslıdır deneyimli ve donanımlı ve varlıklı bir ailenin çocuğudur. İyi eğitim görmüştür.
  Hipokrat dünyada ilk defa hastalıkların tanrılar tarafından bir cezalandırma olmayıp her hastalığın fiziksel bir sebebi olduğuna inanmış ve onu savunmuştur.
  Ölümünden sonra çalışmaları kitaplaştırılarak (Corpus Hipocrates) 18 yüzyıla kadar tüm ortaçağ boyunca okunmuştur. Dünya’nın önde gelen hekim sayısı üçtür
  HIPPOCRATES (M.Ö 460-377)
  KLADIUS GALENOS (130-210) BERGAMA DOĞUMLUDUR
  İBN-İ SİNA (AVICENA) (980-1037) TÜRK KÖKENLİ BİLGİN
  Yazıya her üçünün birlikte göründüğü temsili bir resim eklenmiştir. İbni Sina içinde ayrı bir yazı yazılacaktır.
  Hippocrats’in Anadolu’nun uzantısı İstanköy (Cos) adasında doğması tıp biliminin dünyada merkezi olmuştur.
  Knidos antik kentindeki tıp okulu Chrysippus ve onun öğrencisi Erasistratus tarafından Cos adasındaki tıp Okulu ise Pratagoras tarafından yönetilmiştir.
  Bugün İstanköy adasında tıp okulunun yeri ve kalıntıları bilindiği halde, Knidos’ta ki okulun yeri bilinmemekte veya en azın ben öğrenememiş bulunuyorum.
  Bölge aynı zamanda Akdeniz kıyısındadır. Akdeniz kıyıları dünya uygarlığının doğum yeridir. Akdeniz ismi acaba nereden geliyor.
  Batı dillerinde MEDITERRANEAN olarak bilinen Akdeniz Latince “İç deniz anlamındadır. Aynı zamanda Mare Nostrum olarak geçer, Tevrat’ta da benzer bir isimle anılır. Grekçe’de ise Mesogeiros’tur.
  Buna karşılık Araplar “Al bahr al abyat al muttawasit” yani Orta beyaz deniz” olarak isimlendirilir.
  Biz Türkler, AKDENİZ buradan aldığımızı sanıyorum.
  Bu kısa yazılarımda ben önemli olaylar üzerine bir ışık tutmaya çalışıyorum. Tarih kitaplarında ve internette çok daha derin bilgilere ulaşmak mümkündür.
  (Muğla Devrim 30.01.2018 yayınlandı)
  Muğla Devrim 08.02.2018 yayınlandı)

 5. ŞADAN GÖKOVALI 13-03-2018

  Amman Mehmet
  Ağzından imbat alsın “Festina Lente”
  Sen Nail Ağabeyin okuduğu Konya Lisesi 1957 çıkışlısın değil mi? Daha gezeceğin çok yer var yazacağın hayli yazı var. Daha Ak Direklerin akıbetini düşünmen, Aigai, Thedidosiopolis, Silion, Selge, Bargasa su sitamlarını incelemen lazım. Senden başka bu işleri kim yapacak.
  Şadan Gökovalı- İzmir

  08.03.2018
  Bildirici
  Sana önereceğim daha çok kent var. Wolgang Radt’ın Halbinsel von Halicarnassus’u mükemmel bir ektir. Bulamazsan ödünç veririm okuyup geri vermek kaydıyla.
  Myndos ile ilgili bir anektot, kent o kadar küçük, kapısı o kadar büyükmüş ki bir bilge “Aman kenti iyi bağlayın kapıdan çıkıp gitmesin” demiş.
  Şadan Gökovalı- İzmir

 6. SELÇUK KOÇUM 13-03-2018

  Mehmet Bey merhaba,
  Babam 1938 Kargı doğumlu. Sezar Bey’ in ilkokul arkadaşı.
  Babam ‘ bir araştır bakalım. ‘ deyince geçen aylarda ( 2017 Eylül, Ekim ) internetten Sezar Bey’ e ulaşmaya çalıştım ancak neredeyse hiç bilgi yoktu. Bugün Sümer Bey’ i araştırayım diye internetin başına oturunca sizin yazınızı ve haberi gördüm.
  Babama da söyleyemedim doğrusu... Ben İstanbul’ da yaşıyorum. Babamlar Ankara’ dalar.
  Yolunuz Ankara’ ya düşerse belki tanışmak istersiniz. Ben şimdilik haberi vermeyim dedim...
  İyi günler dilerim...
  A.Selcuk Kocum

 7. FACE-BOOK-MUSTAFA İNAN-MB 13-03-2018

  Mustafa İnan’ın İnşaat Mühendisliği Öğrencilerine Seslenişi
  Posted on 19 Ağustos 2017
  “Bilim uzun ve çetin bir yoldur çocuklar. Bilimi yarı yolda bırakmayın, olur mu çocuklar? Oppenheimer gibi hissediyorsanız, bırakın yüksek binaları başkası yapsın, büyük barajlarda başkası çalışsın. Bazılarına çok uzaklardan bile görünen yüksek yapılar kurmak çekici gelecektir. Bırakınız bu işleri öyleleri yapsın. Bazıları da insanları çalıştırmak, büyük teşebbüsleri idare etmek ihtirası ile yanarak kuvvetli olmak isteyeceklerdir. Bırakınız parayla da onlar uğraşsın. Sizin kuvvetli olmak gibi bir derdiniz yoksa, siz de Leonardo Da Vinci gibi ‘Kuvvet nedir?’ diye merak ediyorsanız buyrun sizleri Mekanik kürsüsüne beklerim. Çünkü bazılarına göre ‘Kuvvet’ para ile organizasyonun çarpımına eşittir; bize göre de kuvvet ivme ve kütleyi ilgilendiren bir büyüklüktür. Bu iki formülü birbiriyle karıştırmayın olur mu çocuklar? Kürsü ile ticarethaneyi birbirine karıştırmayın olur mu çocuklar? “Prof. Dr. MUSTAFA İNAN (1911 – 5 Ağustos 1967)

 8. INTERNET-MB 13-03-2018

  THE ORIGINAL SEVEN WONDERS OF THE WORLD
  1. The Colossus of Rhodes: A statue of the Greek sun god Helios. Built in the city of Rhodes in 280 BC, the nearly 100-foot-high statue was destroyed in an earthquake in 226 B.C.
  2. The Great Pyramid of Giza: With construction that ended around 2560 B.C., the pyramid is the oldest of the original seven wonders. The massive structure still stands in Egypt.
  3. The Hanging Gardens of Babylon: With little historical documentation, not much is known of the Hanging Gardens of Babylon. They may be mythical, they may have been built by king Nebuchadnezzar II around 600 B.C., or they may have been located in the Assyrian city of Nineveh by king Sennacherib around 700 B.C.
  4. The Lighthouse of Alexandria: Built around 280 B.C., the Lighthouse of Alexandria stood around 400 feet tall and was the tallest building in the world for centuries. It was damaged by several earthquakes, and in 1480, its ruins were used to construct the Citadel of Qaitbay, a fortress that still stands on Pharos Island.
  5 The Mausoleum at Halicarnassus: Located in today's Bodrum, Turkey, the Mausoleum at Halicarnassus was built as the tomb of Mausolus around 350 B.C. The structure was destroyed by a series of earthquakes between the 12th and 15th centuries.
  6 The Statue of Zeus at Olympia: Built sometime around 435 B.C. by the Greek sculptor Phidias, the statue stood over 40 feet tall and represented Zeus on a cedar throne. The work was ornamented with gold and ivory. The statue was lost or destroyed sometime in the 5th century, although the exact nature of the work's loss remain unknown.
  7 The Temple of Artemis at Ephesus: Located in western Turkey, the Temple of Artemis's age is unknown, for it was rebuilt several times. The third temple, and the one referenced by the Greeks as a wonder of the world, was constructed beginning in 323 B.C. The structure was destroyed by the Goths in 268 A.D.
  MEHMET BİLDİRİCİ 3138

 9. EDDIE OWENS & MB 13-03-2018

  Dear Eddy and Linda Owens
  For a long time, I have not get news about you. How are you, I hope you are fine.
  I live at Gökova Akyaka in summer. Have you duty in Turkey may be at Aydın.
  Hope to hear both of you.
  With my best wishes
  Mehmet bildirici

  OWENS E.J.
  Dear Mehmet
  It is great to hear from you and I apologise for not keeping in touch. I have not been to Aydin recently. and I must get in touch with Rafet Dinc again. I have retired from the university now and so have time to pursue a range of interests.
  I hope the you are keeping well.
  Best wishes
  Eddy Owens –U.K

 10. NATALI LEONIDOU 13-03-2018

  Sayın, (Bildirici)
  Mağusa’da (Kuzey Kıbrıs’ta) bulduğunuz fotoğraflarla ilgili olarak size
  yazıyorum. Benim adım Natalie Leonidou ve Kıbrıslı Rum'um. Ailem Magusa’dan
  geliyor . Bu fotoğrafları, internette görduğum zaman çok şaşırdım. Bır sürü
  soru aklıma geliyor. Nereden bulunmuş?

  Ailemin 1975 yılından kalan iki fotoğrafı var. Birinci fotoğrafta dedem ve
  büyükannem evliler ve ikinci fotoğrafta teyzem görünüyor. Bu fotoğraflar
  çok değerli benim için. Ailemin 1974 yılından hic fotografı olmadığı için bu
  mektubu yazıyorum.

  Fotoğrafın arkasında büyükbabamların fotoğrafını görmek daha da dokunaklı.
  Güney Kıbrıs’ta yaşıyorum ve bu Cumartesi günü londra’ya taşınıyorum.
  Türkiye’yi ziyaret ediyorum çünkü arkadaşım var.
  Fotoğrafları koruduğunuz için teşekkür ederim, sizinle tanışmak benim için
  bir onur.
  Saygılarımızla,
  Natalie Leonidou
  Sayın Mehmet Bildirici,
  Maalesef sizin cevap emaili dün tesadüfen gördüm. Sizin emailinizi
  uzun zamandır bekliyordum ama neyse ki buldum. Nasıl bulduğumu
  anlatabilirim. İsmini Google’da araştırdım ve yanıt emaılinizi
  sonunda buldum.

  Bu Şubat Türkiye’ye gideceğim ve sizinle buluşmak istiyorum. Umarım
  yakın gelecekte tanıyacağız. Eminim, çok ilginç hikayelere sahipsiniz.
  Bu fotoğrafta büyük baba ve anneannem var. 1955 yıllı bu fotoğraf
  İngiltereden kıbrısa nişan için gönderildi büyük baba tarafında.
  Türkçe yazıp pratik yapmak istiyorum.
  Telefonda görüşmek için ne zaman müsait olursunuz.
  Yazınızı bekliyorum,
  En iyi dileklerimle
  Natalie Leonıdou.

Toplam 311 yorum bulundu. 31-40 arası listeniyor.