Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 2999 31-03-2017

  İTÜ Maçka Toplantısı 30.03.2017
  Sevgili sınıf Arkadaşlarım
  Hocalarım konusunda gösterdiğim bir hassasiyet sonucu bir süre toplantılara katılmamayı ve geride durmayı düşündüm. Ama bu toplantıdan önce Hayati Erhan telefon açtı. Seni aramızda görmek istiyoruz dedi bende zaten sevgili arkadaşlarımı özlemeye de başlamıştım.
  Maçka Arı Kovanı salonunda toplandık. Dokuz kişiydik. Uzun masanın bir tarafında
  Ali Rıza Gençer /Erol Keleş / Mehmet İndap /Nurdoğan Ural
  Masanın diğer yanında
  Suzi Ertem /Hayati Erhan /Mehmet Bildirici /Murat Merzeci /Oktay Özenbaş oturuyordu.
  Bu salonda 22-23 kişi de olmuştuk. Orada konuşmalar diğer uçtan duyulmuyor ve bölünüyordu. Bu defa çok nezihti, bir kişi konuştu, diğer 8 kişi dinledi.
  Neler konuşuldu. Öncelikle biz seksene merdiven dayamış kişilerin toplantısında ciddi konulara yer verilmesi özellikle vurgulandı.
  Arkasından Hayati ameliyat olmuş ve kollarına çelik tel takılmış İlhan Çeçen’i aradı bulunanlar adına geçmiş olsun dileklerini sundu. Kollarına takılan çelik teller oynamış arkadaşımız çok rahatsız, galiba bu defa alçıya alınacakmış, arkadaşımıza sabırlar diliyor, geçmiş olsun diyoruz.
  Konu sağlık olunca Ali Riza Gençer (kızı ile ilgili), Nurdoğan Ural bu konuda deneyimlerini anlattı. Meğer Nurdoğan’ından başından geçmiş, deneyim sahibi imiş.
  Arkasından Tarihi su yapıları konusunda DSİ de karşılaştığım bazı ilginç olaylardan ben söz ettim.
  Son olarak ta Mehmet İndap DSİ Genel Müdürlüğünde ve Keban Barajının yapımı sırasında başımdan geçen ilginç deneyimlerini bizimle paylaştı. Gerçekten Bürokraside çok yüksek mevkilere gelen İndap’ın anlattıklarını ilgi ile dinledik.
  Son olarak Hayati arkadaşımız Habip Sandıkçı’yı aradı, o da anlayabildiğim kadar ameliyat geçirmiş geçmiş olsun dileklerimizi sunduk
  Burada yazma görevini de Hayati bana verdi. Politikanın, belden aşağı fıkraların olmadığı, anılarımızın, sağlık haberlerinin konu edildiği çok unutulmaz bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Sayımız azalsa da hep böyle toplantılarımız olsun diyorum…
  Teşekkürler Hayati Erhan iyi ki varsın
  2017 Aralık ayında dönmek üzere Muğla Akyaka’ya gidiyorum. Yolu düşen tüm arkadaşlarımı Akyaka’nın ormanını denizini görmeye davet ediyorum.
  Otuz yıldır yazları yaşadığım Akyaka’da özellikle park, temizlik.. vs sorunları var Akyaka’ya giydirilen gömlek dar geliyor. Bayramlarda gelenler ve yer bulamayanlar parklarda yatıyor. Buna karşılık tekne ile ormanla kaplı dağlara doğru, denize açılınca doyumsuz bir güzellik karşımızda…..
  Arkadaşlarımı bekliyorum.
  Telefonum 0 542 241 0302
  Mehmet Bildirici

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 2998 31-03-2017

  KAZIM ÇEÇEN’DEN ANILAR
  Bu yazımda büyük üstat Kazım Çeçen ile kısaca da nasıl tanıştığımı ve bazı anılarına yer vereceğim. Önce bu konuya merak sardıktan sonra hocamla tanışmamdan önce kitaplarını edinip dikkatlice okuduğu söylemeliyim.
  Tanışmamız 1994 yılında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen toplantı sırasında oldu. Ben hocamı Konya’ya elektrik üreten Göksu Hidroelektrik Santralına yaptığı projeden de tanıyordum ama beni hatırlayacağını sanmıyorum. Toplantı sonrası kendisinden aldığım 17.04.1994 tarihli ilk mektubum şöyle
  Kıymetli Mehmet Bey
  Kongre sırasında yazmış olduğunuz “Konya Tarihi Su Yapıları” adlı kitabınızı incelemek fırsatı olmadı. İstanbul’da daha etraflı bakmak mümkün oldu. Sizi bu eserinizden dolayı tebrik ederim. Birçok konuya değinmişsiniz. Gönül isterdi ki resimler daha iyi basılmış olsun. Eldeki eser biraz daha ikmal edilerek ileride daha itinalı tekrar basılabilir. Başlarına 5-10 sayfalık bir özet (İngilizce) koymak faydalı olur.
  Sizi tekrar tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.
  İstanbul’a gelirseniz her türlü yardıma hazırım
  Prof Dr. Kazım Çeçen
  Profesörler sitesi A1 Etiler- İstanbul
  Benim bu ilk kitabımdı. Hocamın yazdıkları benim için çok değerliydi. Dedikleri doğruydu. Ama ben çıkan kitabımı yıllarca irdeledim. Ne eksik neler eklenmeli diye, sonunda 2009 yılında tekrar yayınlandı, bu defa CD yayını olarak… Ama değerli hocam çoktan aramızdan ayrılmıştı.
  1996 yılında İstanbul’a yerleşince birkaç defa ziyaret ettim. Hem çayını içtim hem de kafama takılan bazı şeyleri sordum.
  Böyle bir ziyarette Hidrolik Laboratuvarında odasında çay içerken Prof. Dr. İlhan Avcı’da vardı, bu arada başka bir hoca girdi şimdi hatırlayamıyorum beni küçümseyerek İlhan Avcı’ya bu adam kim Kazım Bey ile ne işi olabilir diye sordu? O da şöyle cevap verdi. Onların müşterek sevdaları var dedi, Tarihi Su Yapılarını kast ederek

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 2997 31-03-2017

  TÜRKİYE’DE TARİHİ SU KONUSUNDA ÇALIŞANLAR & KAZIM ÇEÇEN
  Geçen yazılarımda kendisi ile tanış olduğum ve Türkiye’de bu konuda pek çok çalışması bulunan Fahlbusch’dan (Falbuş okunur) söz etmiştim. Bu yazımda da bu genç bilim dalının Türkiye’de gelişmesinden söz edeceğim. Burada Hidrolik su bilimine dayalı çalışanlar söz konusudur. Bu ise inşaat mühendisliğinin en etkili olduğu mühendislik grubudur.
  Bunun için bu konuda 3 önemli olayla başlayacağım. 1979 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Hidrolik Profesörü Prof. Dr. Kazım Çeçen ile Almanya hidrolik profesörü Prof. Dr. Gunter Garbrect (1924) öncülüğünde bir tarihi su toplantısı yapılmıştır. Bu işi Türkiye’de başlatan bu iki değerli bilim adamı diyebiliriz. Atina’da 2015 yılında 15’si gerçekleşen toplantı bunun devamıdır. İstanbul’daki toplantı ise üçüncüdür.
  1979 yapılan bu ilk toplantıdan haberim olmadı, çünkü o tarihlerde bu konu ile ilgim yoktu. Ama buna merak sarınca bu toplantının genelde Almanca olan raporları inceledim.
  Burada Alman Profesörü Garbrecht hakkında kısa bazı şeyler ekleyeceğim. Garbrecht Türkiye’de resmi görevde bulunmuş, modern hidrolik hocası, Anadolu’daki eşsiz tarihi su yapılarına duyarlılık göstermiş, bu konuda ilk ciddi araştırma yapan kişidir. Benim hidrolik önderim olan Fhalbusch onun öğrencisi ve manevi oğlu olarak bilinir. Halen çok ileri yaşta Almanya’da yaşamaktadır.
  Van’daki Urartu Su Yapıları hakkında en kapsamlı araştırma Garbrecht tarafından yapılmıştır. Orada yeni ortaya çıkarılan barajlar konusunda elime geçen bilgileri Fahlbusch’a gösterdim. Garbrecht hocaya gönder, ben de mektup yazarım dedi. Gönderdim, cevap olarak bir mektup yazdı ve Anadolu ile çok bilgilerin yer aldığı bir Almanca kitabını gönderdi. Bu arada bazı görüşlerini sorduğum konularda da görüş bildirdi, benim için çok çok büyük bir anı….
  Bir ikinci olay DSİ Genel Müdürlüğü’nün bu konuya çok çok önem vermesi ve 1993 yılında Mehmet Bildirici’nin tarihi suyolları konusunda Türkiye genelinde görevlendirilmesi, bir önceki yazımda konunun detayı bulunmaktadır.
  Üçüncü çok önemli bir etkinlik 1994 yılında DSİ Genel Müdürlüğünün 40. Kuruluş Yıl dönemi onuruna düzenlenen “Su ve Toprak Kaynaklarını geliştirme konferansıdır. Bu konferansın ilk sabahki oturumu Bayındırlık Bakanı ve zamanın Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’e, öğleden sonraki oturumu tarihi su yapılarına ayrılmıştır. Bu toplantıda 4 konuşmacı yer almıştır..
  Prof Dr. Kazım Çeçen İstanbul Teknik Üniversitesi
  Prof. Dr. Ünal Öziş İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi
  MEHMET BİLDİRİCİ İnşaat Yüksek Mühendisi, DSİ Konya IV: Bölge
  Galip Büyükyıldırım İnşaat Yüksek Mühendisi, DSİ Antalya XIII Bölge
  Konuşmacılardan son üçünün bu etkinlik dolayısıyla kitapları basılmıştı.
  Bunlar dışında Denizli Pamukkale Üniversitesi’nden genelde Prof. Dr. Ünal Öziş ile çalışan Prof. Dr. Orhan Baykan
  Bu kişiler dışında bu güne kadar uzun soluklu çalışan araştırmacı çıkmamıştır. Sevgili arkadaşım Galip Büyükyıldırım ise sadece Antalya antik kentleri üzerinde çalışmakta bu gün de bu konuda başvurulacak tek kişidir.
  Bu yazımda değerli Hocam Prof. Dr. Kazım Çeçen (1917-1997) den söz edeceğim.
  Kazım Çeçen (1919-1997), Elazığ’da doğmuş, orta öğrenimden sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Almanya’ya gönderilmiş, 1944 yılında Berlin Teknik Üniversitesi, Su Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur. Doktorasını Avusturya (Graz) Teknik Üniversitesi’nde tamamlanmış, yurda dönüşünde 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne atanmış, 1960 yılında Profesör olmuş, 1966 yılında emekli olmuştur.
  Emekliliğinde tüm çabalarını tarihi su araştırmalarına vermiş yayınlanmış eserleri Osmanlı Su Kültürü ve su yapılarına çok büyük emek vermiştir.
  İstanbul su ve Kanalizasyon (İSKİ) tarafından yayınlanan altın değerinde eserleri
  -Mimar Sinan ve Kırkçeşme Tesisleri İSKİ yayını 1988
  -Üsküdar Suları, İSKİ 1991
  -Halkalı Suları, İSKİ 1991
  -Taksim ve Hamidiye Suları, 1992
  -Roma Su Yollarının En Uzunu, 1996, Türkiye Sanayi Bankası Yayını
  Kazım Çeçen eski Osmanlı kitabeleri de kendisi okuyabilen bir kişi idi. Bu da çalışmalarında kendisine çok yardımcı oluyordu.
  Aşağı resimde Kazım Çeçen’in tanıttığı ve Mimar Sinan’ın eşsiz eseri Mağlova kemeri

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 2997 31-03-2017

  DSİ GENEL MÜDÜRÜ MEHMET BİLDİRİCİ’YE TÜM TÜRKİYE GENELİNDE TARİHİ SU YAPILARININ ARAŞTIRILMASI İÇİN GÖREV VERİYOR
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bu yazıda bana verilen çok önemli bir görevden söz edeceğim. 1991 yılında o zamanki Genel Müdür Ferruh Anık’tan 22.07.1991 tarihinde tüm bölgelere bir genelge gönderiliyor.
  Bu yazıda DSİ’nin 40. Kuruluş Yılı dolayısıyla antik çağlardan DSİ’ni kuruluşu olan 1954 yılına kadar tarihi su yapılarının bir Envanterinin çıkarılacağını ve bunların 30 Kasım 1991 tarihine kadar Genel Müdürlüğe gönderilmesi istenmektedir.
  Bu görev Konya DSİ IV Bölge Müdürlüğünde bana verildi, bu verilen sürede olabildiğine bir şeyler hazırladım ve Genel Müdürlüğü gönderildi.
  Bunun ardından Bölge Müdürüm Sayın Feyyaz Akalın ile görüştüm, daha önceki temaslarımdan kendisi bu merakımı biliyordu, efendim bölgemiz bu konuda çok büyük zenginliğe sahip, destek verirseniz bölgemizdeki bu zenginlikleri bir yayın haline getirelim dedim. Destek vereceğini söyledi ve benim hayatımda da yeni bir sayfa açıldı. Bu konuda halen Antalya’da yaşadığını bildiğim Sayın Feyyaz Akalın’a teşekkürlerimle sağlıklı günler dilerim.
  Hayatta karşıma gelen bu fırsatı değerlendirmek için hızla çalışmalarıma başladım, bugün aradan 26 yıl geçmesine rağmen yaşın gereği yavaş olarak olsa da çalışmalarımı sürdürüyorum.
  Bu arada Konya ve ilçelerinde çalışmalarımı yoğunlaştırmışken sık sık Genel Müdürlüğe giderek diğer bölgelerden gelen belgeleri de görmeye çalışıyordum. Genel Müdürlükte bu görevi yürüten İSMET BOZKURT idi. Uzun zaman Amerika’da kalan ve İngilizcesi çok iyi olan Ziraat Mühendisi kökenli değerli bir kişiydi. Zaman içinde kendini sevdim ve ona İsmet abi diyeceğim. Ankara doğumluydu. Ankara’da daha önceki tanıdıklarım hep bürokrattı, İsmet Abinin babadan kalma bağı bahçesi vardı, orada tarımla da uğraşıyordu.
  Ben Konya’yı inceliyordum ama gözüm daha yukarılarda idi, tüm Anadolu’nun tarihi su yapılarını incelemekti. Bunun için tüm bölgelerden gelen dokümanların birer fotokopisini alıyordum. İsmet Abi benim merakımı ve azmimi görünce bana bir sürpriz yaptı ve aşağıdaki Genel Müdürlük genelgesini çıkardı. Şimdi ulaşamadığım İsmet abime yaşıyorsa saygılarımı sunar sağlıklı günler dilerim.
  Sayın DSİ Genel Müdürü RAİF ÖZENCİ 04.10.1993 tarihli ve Tarihi Su Yapıları konulu aşağıdaki genelgeyi yayınladı.
  İlgi olarak da yukarıda Ferruh Anık’ın 22.07.1991 tarihli yazıyı ilgi gösteriyordu.

  “Tarihi Su Yapıları yönünden bazı bölgelerimiz (1, 4, 13, 21) (İstanbul-Konya-Antalya- Aydın) diğerlerine kıyasla daha bir zenginlik arz etmektedir.
  Bu nedenle hem mevcut çalışmaların daha standart bir hale getirilmesi, hem de bazı bölgelerde yeteri kadar tarihi su yapıları olduğu halde daha iyi bilgi toplanamadığından bu bölgelerdeki elemanlara yardımcı olmak bakımından bu konuda örnek bir çalışma sahibi olan IV Bölge Müdürlüğü elemanlarından İnş. Yük. Mühendisi Mehmet Bildirici özel merak ve yeteneği dolayısıyla özel bir görevle görevlendirilmiştir.
  Bu konuda tüm bölge Müdürlüklerinden bu adı geçen elemanımıza her türlü desteğin (araç, gereç ve iskân gibi) sağlanması hususunda gerekli önemi vermelerini rica ederim.
  RAİF ÖZENCİ
  Genel Müdür
  Dağıtım: Gereği için tüm Bölge Müdürlüklerine
  Sayın Genel Müdür’ü imza öncesi İsmet Abi ile ziyaret ettik.
  Bu belge benim rüyada dahi göremeyeceğim, çok değerli bir belge idi.
  Devlet Su İşleri IV. Bölge Müdürlüğü’ne sonradan zoraki girdiğim 1983 yılında daha önce aşırı çalışmalardan yorgundum, moral bozukluğu vardı. DSİ de aktif bir görev verilmedi, bende istemedim. Bol zamanım vardı, İngilizcemi ilerlettim. Her gün iş çıkışı DSİ Lokalinde King veya Maça Kızı oynadım, eve gidip uyudum. 1991 yılına kadar sakin geçti. Adeta uyuklayarak geçti, Ama bu arada eski enerjimi kazanmıştım.
  On yıl sonra 1993 yılında büyük bir canlılık içinde elimde çantam görevli olarak pek çok ili gezdim, Ankara, Samsun, Trabzon, Artvin, İstanbul, Isparta Aydın, Muğla, her geziden ilerde değerlendirmek üzere kitaplar, fotokopiler, haritalarla dönüyordum…..
  En son gezimi Aydın Bölgesine yaptım, Bölgenin verdiği eleman ve araçlarla başta Aydın, Muğla’da önemli tarihi su yapılarını gördüm. Bunlara iki örnek vereceğim. Patara ve Knidos, Patara Muğla’nın güneyinde çok tarihi bir kent, Akyaka Sanat Derneği Başkanı Aydın Turunç ile buralara daha sonra buralara yapılan gezilere katıldım. Ancak 1995 tarihli gezide Patara’ya su taşıyan, Patara’nın yaklaşık 15 km batısında, Türk halkının DELİK KEMER diye isimlendirdiği basınçlı suyolu gördüm. Bunun dünyada bir eşinin daha olduğunu sanmıyorum.
  İkincisi bu gezide ilk defa KNIDOS’u gördüm. İlginç bir anımda şöyle, DSİ araç şoförüne sorduk, benzin yeter mi? Cebimizden ekleyelim mi? Gerek yok bu benzin yeter dedi. Ama tam Knidos’a varınca benzin bitti, dönemeyiz demez mi?. Endişe ile bu kenti ve su yapılarını inceledik. Sorduk soruşturduk nasıl benzin buluruz. En yakın eski bir Rum köyüne geldik, bakkalda litre ile benzin satılıyormuş, bakkaldan 5 litre benzin aldık yolumuza devam ettik.
  Bu belge ile Tüm Türkiye’de gezecek inceleme yapacaktım. 1995 yılında tasarruf tedbirleri geldi, Ayrıca Konya Bölgesinde ki bir elemanın Genel Müdür tarafından özel görevlendirmesi hoş karşılanmadı, Beni görevlendiren Genel Müdür de görevden ayrılmıştı.
  1995 sonunda emekli olup kendi imkânlarımla bu işlere devam etmeye karar verdim. Sayın Raif Özenci ile daha sonra karşılaşmadım. 2016 yılında vefat ettiğini öğrendim
  Kendisine Tanrıdan rahmet diliyorum. Topladığım bilgileri DSİ Genel Müdürlüğü toplantı ve sempozyumlarında hep kullandım.
  Son olarak ben bu konudaki bilgi birikimini DSİ de kazandım diyorum.

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 2995 25-03-2017

  YENİ BİR ARAMA MOTORU
  Şu İnternet ne harika bir buluş, GOOGLE, YAHOO arama motoru ile hep başkalarını ararım, kendimi ararım, kendimi dışımdan seyrederim.
  Şimdi de yukarıdaki arama motorunu farkına vardım. Bu arama motorunu kimler açtı ise kendilerine ulaşamıyorum, ama buradan teşekkür ediyorum.
  - “Bu dosyada Mehmet Bildirici’nin tüm suyolları bildirilerine yeniden yayınlanmış

  Bir Başkası Burada Mehmet Bildirici’nin 1971 den itibaren gazetelerde yayınlanmış tüm yazılar bu dosyaya konulmuş.
  Teşekkürler…. Teşekkürler

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 2993 25-03-2017

  YENİ OKUDUĞUM KİTAPLAR
  Bir kitap kurdu, bir kitapsever, olarak katıldığım müzayedelerden hemen okumak, zaman bulunca okumak ve kitaplığıma yerleştirmek için de kitaplar alıyorum.
  Bunlara da örnekler.
  -Kürk Mantolu Madonna, Sebahattin Ali (Gümülcine 1907-Kırklareli 1948)
  Okudum Yapı Kredi Yayını, 160 sayfa, ilk 1998 çıkmış, bu 84.baskı
  Konya Orta Okulunda Almanca öğretmenliği de yapmış,
  Almanya’da geçen ilginç bir aşk….. İyi bir yazar
  Aynı yazarın Konya’da geçen olayları anlatan kitaplarını okumuştum.

  -Eşref Üren, Türkkaya Ataöv, İngilizce tanınmış ressamın hayatı, İş Bankası yayını 46 sayfa + resimler, Türkkaya Ataöv eskiden Daily News’te yazılarını çok okuduğum çok bilgili ve çok değerli bir yazar, ancak bazı konularda tarafsız göremedim….

  -Fazıl Say, Gürgün Say (annesi) , 218 sayfa, 2000,
  Annesi tarafında yazılan kitap, oğlunun çocukluğunu anlatıyor
  Ben genelde Mezzo kanalında Fransız klasik batı müziği dinlerim, burada övünerek söylüyorum görünen tek Türk piyanisti, FAZIL SAY bununla iftihar ediyorum.
  Burada doğuştan Fazıl Say’ın ağzında ve dudağında problem olduğunu öğrendim.. Annesi 3 yaşında müzikte tempo tutmaya başladığını, oyalanmak içinde önüne 100 kadar plak koyduğunu, bunları kendi kendine çalmayı öğrettiğini yazıyor. Fazıl bebek bu kadar plak içinden hep Mozart’ın plağını çıkarıyor ve onu çalıyor.
  Bu beni uzun uzun düşündürdü. Kendi ailemi düşündüm, babamın sesi çok güzeldi, doğaçlama şarkı söylerdi, bu ise ailede garip karşılanırdı. Ailede müzik eğitimi alan yoktu, Lisede okurken bu müziğe ne gerek vardı düşüncesinde idim. Ama Danimarkalı yazışma arkadaşım (pen friend) KETTY’’nin uzaktan etkilemesi ile Klasik Batı Müziği olduğunun farkına vardım. İstanbul’da öğrenci iken 1960’lı yıllarda Konya Talebe yurdundan yalnız başına, ŞAN sinemasında klasik batı Müziği konserlerine gitmeye başladım, tabii çok değişik geldi, biraz direndim, aradan geçen uzun zaman zarfında Mozart’ı tanıdım, mutluyum…
  Üç yaşında Fazıl bebeğin ulaştığı Mozart’a yıllar yıllar sonra ben de ulaşmışım…. Ne ilginç

  -Anılarla Patronum Vehbi Koç, Can Kıraç,, 1995
  Vehbi Koç’un hayatından kesitler veriliyor,
  Ankara’da bir bakkal çıraklığından Koç Holding’e giden hikâyesi,
  Benimde Vehbi Koç ile küçük bir anım var.
  1962 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ilk defa İstanbul Tarabya Otelinde toplandık. Ben de eşim ile Konya’dan geldik ve toplantıya katıldık. Birbirimize sarıldık, öpüştük, yedik içtik, eğlendik, o gece Tarabya Otelinde kaldık.
  Sabah pırıl pırıl güneşli bir Boğaz havası, biraz yürüyelim, vapura binelim diye düşündüm. Bu arada yürüyüş yapan, tuhaf çizgili spor elbiseli birine ilk vapur iskelesi neresi diye sorduk. Üç kişi birlikte yürüyordu, öndeki adam geri çekildi, tuhaf spor elbiseli adam cevap verdi. En yakın İskele Yeniköy’dedir, oraya kadar yürüyemezsiniz sizi oraya gönderiyim dedi, arkadan kendilerini takip eden arabaya seslendi, Bey ve Hanımefendiyi Yeniköy’e bırakıver dedi. Ben arabaya binince Vehbi Koç mu diye sordum. Evet dedi.
  Sonuç çok kısa olsa da Vehbi Koç’un makam arabası ile seyahat etmiş olduk

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 2992 25-03-2017

  MART AYINDA ALDIĞIM TARİHİ KİTAPLAR (100 YAŞININ ÜSTÜNDE)
  Geçen yıldan bu yana 100 yaşını üstüne Tarihi Kitaplara merak sardım. Bunlar çeşitli dillerde, başta Fransızca olmak üzere, bunları okumak için değil, antik obje niyetiyle alıyorum. İşte bu ay aldıklarım.
  -PROLOGIO, 1860 600 sayfa kalınlığında Grekçe, nerede basıldığını anlayamadım.
  - 1904 Paris’te basılmış, Ermenice dini bir kitap ?
  -Aynı tarihlerde basılmış siyak ciltli bir Rusça Kitap
  -Famous Men of the Middle Ages – Orta çağın meşhur Adamları
  1904 de basılmış, Üsküdar Amerikan Kız Koleji kütüphanesinden çıkma
  Çok basit İngilizce yazılmış çoğunu okudum, Biraz ortaokul çocukları için masalımsı yazılmış bir kitap…

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 2991 25-03-2017

  DANİMARKALI MEKTUP ARKADAŞIM KETTY’DEN 1957’LI YILLARDA GÖNDERİLMİŞ İKİ YAZI VİKİNG GEMİLERİ & DOLMENLER
  Aşağıda ki kısa Danimarka tarihi, 1957 yılında Ketty tarafından gönderilmiştir. Ketty çok uzaklardan bana klasik Batı Müziğini sevdiren kişidir.

  THE VIKING CRUISES
  Many years ago, about in 9th century, the Danish Vikings or Normans ravaged and robbed in different countries of Europe chiefly in England, France and the Frisian islands.
  The years 834 the Danish Chieftain Reorik and Harald gathered the first great Viking fleet and got entailed rotates on the Frisian island. In the years which followed many others, new fleets were made. They robbed chiefly about lotnaries of The Thames and that Laure now. These had been discords in France and when they stopped it was very difficult for Danish to rob. Therefor they tried to settle and they succeeding in staying there. In England they took Northumberland parts of Mercia and something of East-England. In the year 1002 English King tried to kill all the Vikings and this made Danish King Svend conquered and became of king of England after him his son Knud the Great become in but until 1016 they had to rule together with English king. The conquers and defeated quickly fused and the following kings were so Englishman
  In 1066 French Wilhelm the conquer became king of England, and after that time have never ruled England moe.
  The Vikings were very much feared in England and France. People afraid of their coming and seeing their ships they cried; “God deliver us from wild Normans”. We understand very well they were afraid of them. As the Normans tall, strong savage ones.
  Burada bir Lise öğrencisine kısa Danimarka tarihi anlatılmaktadır
  Altta ise değişik bir mezar taşı DOLMEN’ler hakkındadır
  “In the stone age the commen tombs were cavinos (dolmen). You see at the picture a cavino here, many of such dolmens have been found on Danish islands and some eastern part of Jyyland. Here is western Jyyland only a few have been found.

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 2989 25-03-2017

  VİKİNGLER
  “Les Vikings” ismi ile 2004 yılında Pierre BAUDIN tarafından yazılmış ve Fransa’da yayınlanış.140 sayfa, İsmail Yergüz tarafından Türkçeye çevrilmiş.
  Vikingler yaklaşık 9. ve 10 yüzyıllarda ortaya çıkmış, İskandinav halkı, tabii bunların başını Danimarkalılar çekiyor.
  Çok geç ortaya çıkmalarına ve Hıristiyan olmalarına karşı, çok etkili olmuşlardır. Bir ara İngiltere’yi yönetmiş ve denizci bir halk olmalar dolayısıyla ı İzlanda ve Grönland’ı keşfetmişler buraları yerleşime açmışlar ve yaklaşık 1000 yılları civarında daha da ileri giderek, VIN adını verdikleri, Amerika kıtasına ayak basmışlar ancak bunun yeni bir kıta olduğunun farkına varamamışlar. Kitapta bunlar çok detaylı anlatılmaktadır.
  Ben çok istediğim halde bu coğrafyaya ayak basamadım.
  Ancak Danimarka’dan iki arkadaşım oldu. Biri Lisede okurken yazışma yaptığım Ketty (penfriend- kalem arkadaşı), diğeri de Akyaka’ya defalarca gelen bir aile dostumuz olan Helga.
  Helga ile 1989 yılında tanıştık. Pek çok yaz Akyaka’ya geldi. Pek çok dil yanında çok güzel İngilizcesi vardı. Çok bilgili ve kültürlü bir kişi, onunla Avrupa tarihi, dünya tarihi konularında uzun sohbetlerimiz oldu, bu kitap onun coğrafyası ve tarihini anlatıyor.

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 2988 25-03-2017

  ATİNALI TİMON
  William Shakespare bir tiyatro oyunu,
  İngilizce’den Alova tarafından çevrilmiş, 2009 yılı yayını, 166 sayfa,
  Timon tarihi bilinen bir kişi değil,
  Oyunda eli açık Timon’u çıkar peşinde olanları onu nasıl yalnız başına bıraktıkları anlatılıyor.
  Büyük usta büyük yazar SHAKESPARE anlamaya çalışanlar için okunması gereken bir kitap….

Toplam 475 yorum bulundu. 361-370 arası listeniyor.