Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 2961 11-03-2017

  WEB SİTEM VE HABER PANOLAR HAKKINDA AÇIKLAMA
  2009 Ağustos Ayında HEİKE & Thomas sayesinde Web Sitem faaliyete geçti, 2017 Ağustos itibariyle 8 yaşına girecek.
  Bu kültürel sitemin beni nereye taşıyacağını asla bilmiyordum. Bilemezdim. Bilmediğim bir sanal âlemde yolculuğa çıkmıştım.
  Bugün itibariyle yaklaşık 15.000 sayfa hacmine ve 150.000 ziyaretçi sayısına eriştim. Bunu inanamadığım bir başarı kabul ediyorum.
  Bu yola çıkarken ortak payda kültür idi. Asla politika değildi. Kültür, kültürün politikası
  Çok eski yıllardan beri öğretmenlerimle, kültürde ön almış değerli yazar ve kişilerle hep ilgilendim, buna arkadaşlarım dâhil.
  Onların kültürde ortaya koydukları ile ilgilendim, asla onların özel eksik yanlarına girmedim, bu benim yapıma karakterime uymazdı.
  Burada da başarılı olduğum kanısındayım. Ara ara Google motoru ile internette kendimi denetliyorum. Hakkımda olumsuz bir yoruma rastlamıyorum. Bunun aksine yazılarımın, yorumlarımın hızla başka yeni yeni Web sitelerine uçtuğu oralarda boy gösterdiğini görüyorum. Tabii bundan gurur duyuyor, mutlu oluyorum.
  Kısaca ben çalışmamı sonlandırsam Web sitemi kapatsam dahi, yazılarım internet ortamında hep karşınızda olacak.
  Ben ise tam aksine sizlerden gördüğüm destekle, gücümün olduğu sürece heyecanla Web siteme ve gazete yazılarıma devam edeceğim.

  HABER PANOLAR
  2017 Mart itibariyle içinde bulunduğumuz HABER PANO 2751-3000 olup, değerli öğretmenim, anam, kaynanam FEHİME ismini taşımaktadır. Nisan 2016 tarihinden itibaren gazetelerde çıkan yazılarımı, yorumlarımı, dostlarımdan gelen eleştiri ve övgüleri, içine almaktadır.
  Haber Panolarım tam bir arşiv nitelindedir. Bunlar 250 maddelik dosyalar halindedir. İnternet sitesinde bir çökme, silinme durumlarına karşı ayrıca kayda alınmakta ve Web siteme de yerleştirilmektedir. Haber Pano şu an 2961 numarasını taşımaktadır, 3000 ulaşınca bu da Web siteme aynen konacaktır.
  Bunların listesi
  Web 2014 Türkçe II
  18.1 Haber Pano 1-250
  18.2 “ “ 251-500
  18.3. “ “ 501-750
  18.4 “ “ 751-930
  18.5 “ “ 931-1200
  18.6 “ “ 1201-1500
  18.7 “ “ 1501-1750 pdf
  18.8 “ “ 1751-2000

  Web 2015
  18.9 “ “ 2001-2250 sayfa3
  18.10. “ “ 2251-2500 “
  18.11. “ “ 2501-2750 sayfa 1
  Haber Panoya maalesef resim yüklenemiyor. Bu dosyalarda resim mevcuttur

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 2960 11-03-2017

  TANIMA FIRSATI BULABİLDİĞİM 2017 İTİBARİYLE 90 YAŞINA VARANLAR
  -İLYAS KARAÖZ (1922) Akyaka Muğla (POLİTİKACI)
  -AZİZ ALBEK (1923) “ ARKEOLOG
  -GÜZİN ATADEMİR Ankara KL ÖĞRETMEN
  -MELAHAT BÜYÜKBABACAN (1923) Konya AKRABA
  -NERMİN ERTÜRK (1924) Ankara KL Hocam
  -FEYZİ HALICI (1924) İstanbul ŞAİR
  -KEMAL SELÇUKER (1925) Konya Bilirkişi Arkadaşım
  -BELKİS KURDOĞLU (1926) Konya Yengem
  -ŞÜKRAN GÖZEN (1927) İzmir KL Hocam
  -MUAMMER ŞAHİN Konya Akraba

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 2959 11-03-2017

  MEHMET BİLDİRİCİ 2959
  ÖZLEM BİLDİRİCİ
  İNTERNETTEN BİLGİLER
  http://www.linkedin.com/pub/ozlem-bildirici/839/315
  http//www.facebook.com/ozlem.bildirici
  http//www.linkedin.com/dir/ozlem/bildirici

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 23-02-2017

  İTÜ DE DERSLERİMİZE GELEN HAYATTA OLAN SEVGİLİ HOCALARIM
  20.01.2017 günü kaybettiğimiz Mustafa Aytaç’tan (1921-2017) sonra hayatta olan hocalarımız
  FATİN URAN (1922)
  Mimarlık Bilgisi dersimize geldi. İTÜ Mimarlık Tanınmış bir Mimar
  İnternette sağ görünüyor.

  HALİT KOŞAR (1924) Makine Bilgisi İTÜ Makine
  İnternette aradığımda tek kaynak “İTÜ Hocalarım” dosyası çıkıyor !!!!!!!

  OSMAN ÇATAKLI (1925) İTÜ İnşaat Akarsu
  Bu günlerde MEHDİ gelecek gibi fanatik düşüncelere saplanmış
  Ama Akarsu konusunda iyi hocaydı

  ZEYYAT HATİPOĞLU (1925) İktisat Derslerimize girdi
  Şubat 2017 eşinin ölüm ilanı çıktı

  SACİT TAMEROĞLU (1926)
  Tatbiki Mekanik Kolunda hocamızdı, Bilim tarihi isimli kitabı var

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 13-02-2017

  BİR ZAMANLAR AKYAKA’DA YERLİ VE YABANCILAR İÇ İÇE
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bugün Türkiye’deki terör ve siyasi belirsizliklerden dolayı Avrupalıların elini eteğini çektiği Akyaka’da 1990’lı yıllarda sokaklarda Avrupalılardan geçilmezdi. Hollanda’da yaşayan komşu ve arkadaşlarımız sayesinde onlarla iç içeydik.
  Komşum Sait Bey, Hollanda’da yaşıyor ve ilk eşi Hollandalı idi, ondan bir kızı vardı. Hanımının Hollandalı akrabaları hep Akyaka’ya gelirlerdi. Zaman zaman onlarla bizim balkonda oturur çay içerdik. Böyle bir fotoğrafı yazıma ekliyorum. (Bildirici ailesi Hollandalılarla) Bu sayede çocuklarımız da arkadaş olmuşlardı. Sonradan Sait Bey bir Türk hanımla hayatını birleştirdi. Sait Bey orada bilirkişi idi, o yıllarda ben de İstanbul mahkemelerinde bilirkişi idim. Bu konuda sohbet ederdik. Tabii iki ülke hukuk sistemlerinde büyük farklılıklar vardı. Sait Bey birkaç yıl önce evini satıp Akyaka’dan ayrıldı.
  İkinci olarak Hollanda’da yaşayan bir Türk arkadaşımdan söz etmek istiyorum. Orhan Tamer, şimdi Akyaka’da yaşamayan komşum Hayri Baş’ın yakın arkadaşı idi. Akyaka’ya yalnız tatile gelir Hayri Baş’ta daha sonra benim evde misafir kalırdı.
  Orhan Bey fotoğrafçı idi, bugün Hollanda’da bu hobisini uygulamakta özellikle Türk ailelerin düğünlerinde resim çekerdi.
  Demokrat parti döneminde Aydın’da bir fotoğraf dükkânı vardı. 1954 veya 1955 yıllarına bir “MİLLİ KORUMA “ kanunu çıkar. Mesela Konya’dan hatırlıyorum, esnaf öğleyin şimdiki gibi lokantalara gitmez, büfelerden Peynir ekmek Helva ekmek alırdı. Müfettiş gelir sadece ekmek satın almak ister, beyim ben ekmek değil peynir ekmek satıyorum deyince vay sen misin elindeki ekmeği satmayan ceza ceza !!!!!!!!.
  Orhan Bey de Aydın’da fotoğrafçı, fotoğraf malzemeleri kara borsada…. Satacağı fiyat sabit…
  Vilayetten gelip vesikalık çektirirler, parasını verip giderler, örnek olarak fiyatı 2 olarak belirlenen fotoğrafları malzemeyi kara borsadan aldığı için 3 veya 4 den satar. Biraz sonra Valilikten gelir fatura isterler oda fatura verir.. Vay sen misin? Fahiş fiyattan mal satan,!!!!! satılan mal 6 veya 8 fotoğraf….. Mahkemeye verilir, dükkânı kapanır…!!!!!
  Amerika’ya çalışmaya gider, sonra yolu Avrupa’ya düşer, birkaç dil öğrenir ve bir Hollandalı hemşire ile evlenir. İki oğlu olur.
  Halen yaşayıp yaşamadığı konusunda bilgi alamadığım Orhan Abiyi, 1991 yılında Almanya gezimizde evinde ziyaret etme şansını yakaladım. O yıllarda Berlin’de burs öğrencisi oğlum Öztuğ’u ziyarete gitmiştir. Oradan da Düisburg’da bir Doktor arkadaşa geçtik. Eşim, oğlum Öztuğ ile birlikte Almanya-Hollanda sınırında bulunan EMMERICH kenti istasyonundan Orhan Abi bizi arabası ile aldı sadece sınırdan 15-20 km içerdeki evine götürdü, sarıldık öpüştük, ne kadar mutlu olduğumuzu kelimelerle anlatamam, eşi Hollandalı hanımla orada tanıştık. Evi iki katlı güzel bir köy evi idi. Küçük bahçesinde mangal yaktı, bize nefis bir ziyafet verdi…
  Rüya gibi geçen saatlerin ardından sonra bizi gene aldığı istasyona bıraktı…..
  Orhan Tamer ailesi Hollanda’da evlerinin bahçesinde

  (Muğla Devrim 13.02.2017 günü yayınlandı)

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 11-02-2017

  AKYAKA’DA YAŞAMIŞ HANEDAN MENSUBU SELİM ETHEM (1939-2009)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Selim Ethem (1939-2009) Akyaka’da yaşamış tek Osmanlı Hanedanı mensubuydu. Sultan II Abdülhamit’in torununun torunu, Oğlu Mehmet Selim’in kızı Nemika Sultan’ın torunu. Yurt dışında Lübnan’da doğmuştur. Orta öğrenimi Fransız okulunda görmüş, Lise öğrenimini İstanbul’da yapmış, Fransızca yanında, Türkçe, uzun yıllar Suudi Arabistan’da kaldığından Arapça ve İngilizce bilmekteydi. Eşi Azize (Krissi) İngiliz kökenliydi. Selim Ethem’in evlilikten çocuğu olmamış, eşinin önceki evliliğinden bir oğlu bir kızını evlat edinmiştir.
  1990’lı yıllarda eşi Krissi Azmak kenarında küçük bir evde yalnız yaşıyordu. O yıllarda yaşadığı ev köyün tamamen dışındaydı. Burada yaşamak büyük bir cesaret gerektiriyordu. Tabii koruyucu iyi bir köpeği vardı.
  Biz ailecek önce Krissi ile tanıştık. Marmaris kavşağında dolmuş bekliyordu, onu arabamıza aldık birlikte Marmaris’e gittik. Selim henüz Suudi Arabistan’da idi.
  Krissi o yıllarda zengin İngiliz turistlerin otel işlerinde yardımcı oluyordu. Bir gün çevre tarihi hakkında bilgin var mı? diye sordu. Bende Türkçe kitaplardan derlediğim notlarımı ona verdim. Onları geri aldığımda pek faydalı bulmadığını hissettim Bana döndü sen George Bean’i okundun mu diye sordu. Hayır hiç duymadım, onu tanımıyorum dedim, Onun İngilizce kitabı olduğunu söyledi. Bu kitabı bana Konya’da okumam için bana ödünç verdi. “Beyond the Meander-Menderes’in ötesi”. Böylece Muğla yöresi antik tarihi için çok önemli bir kişinin varlığını Krissi’den öğrendim ve yıllar sonra buradan ona teşekkürlerimi sunuyorum. Beni bir derya ile tanıştırmış oldu. Bean çalışmalarımda başucu kitabım oldu.
  Selim daha sonra Akyaka’ya geldi, henüz Türk vatandaşı değildi. Padişah dedesi gibi marangozluğa çok meraklıydı. Kendisi bir yat yapabiliyordu, nitekim bir Suudi Prense bir yat yapmıştı.
  Selim tam bir aristokrat idi. Kolay kolay aristokrat olunmuyor. Paranız olabilir, fabrikanız olabilir ancak sizin torununuz aristokrat olabilir. Krissi ve Selim ile arkadaş olduk, gider gelir olduk bir defasında Konya’da Mevlana İhtifallerine geldiler, evimde onları misafir ettik. Selim hayatımda rastladığım en kibar ve efendi insanların başında geliyor.
  Akyaka ile ilgili çalışmalarımda Selim’den de çok faydalandım. Akyaka’ya hayran ve tarihini araştıran Paris’te yaşayan Guy Meyer isimli bir arkadaşından bahsetti, ben izin verirsen tanışmak isterim dedim. Adresini verdi Meyer’e bir mektup yazdım, İdima hakkında bildiklerini sordum. Tabii Selim’in arkadaşı olduğumu da yazdım.
  Bana İdima hakkında okunmuş tüm Helenistik yazıtları içeren Almanca bir kitapçık gönderdi. Dünyalar benim oldu, Meyer’i tanımam da George Beam kadar önemliydi. Almanca bilmediğimden onu okuttum. Burada Heike’nin (Bahar Suseven) çok yardımı oldu. Bu ve bunun gibi yabancı yayınları kopyalarını Web siteme koydum. Muğla’daki akademik çevrelerden bunları neden bahsediyor diye bir meraklı çıkmadı. !!!!!!!
  Selim’in babaannesi NEMİKA Hanım Sultanın bir kızı vardı. SATIA Sultan, onun hakkında da kısa bir şeyler yazacağım. Satıa Turan (1927-2003) Paris’te doğdu. Orada Hukuk öğrenimi gördü, 1952 yılında Hanedan hanımlarına Türkiye’ye dönme yasağı kalkınca 25 yaşında yurduna döndü. Demokrat Parti ve Tarihçi Osman Turan (1914-1978) ile evlendi. Osman Turan özellikle Selçuklu Tarihi uzmanıydı. Selçuklu devlet yapısını çok iyi anlatan bir kitabını daha önceden Konya’da okumuştum.
  Sata Halanın çocuğu yoktu. Selim onun mirasçısı idi. Akyaka’dan gider İstanbul’da bir köşkte oturan halanın ihtiyaçlarını görürdü. Şahsen Satıa Sultan ile bir defa telefonda görüşme onurunu taşıyorum.
  Sonuçta Selim Akyaka kalabalıklaştı diye Akyaka’dan ayrılmaya karar verdi. Benden evinin satımında tanıdıklarıma tavsiye ricasında bulundu. İstediği fiyatlar çok yüksekti, ben yardımcı olamadım. Nihayet evlerini Barış Manço’nun eşi veya erkek arkadaşına sattılar.
  Bir azmak turunda Selim’in evini Barış Manço’nun evi diye anlatmazlar mı? !!!!!!! Hayretler içinde kaldım, sözde rehberi uyardım. Bu Selim’im Akyaka’da yaptırdığı evdi. Küçük bekçi kulübesini ise daha önce Heike (Bahar Suseven) satın almıştı.
  Selim ata toprağı İznik Gölü çevresinde aldığı bir eve yerleşti. 2009 yılında hastalanmış ve Bursa Uludağ hastanesine kaldırılmış ve 16.04.2009 günü aramızdan ayrılmış ve İznik’te toprağa verilmiş.
  Selim gerçekten kibar bir kişi idi, atalarına çok saygılı idi, Avrupai bir yaşam tarzını benimsemişti.
  Selim’in hayatı elbette bu yazının sınırları içine girmez, daha geniş onu tanımak için eşi Azize Ethem’in İngilizce yazılmış “BEYOND THE ORCORCHARD” isimli kitabını okumalıdır.
  Yazıya ek olarak Azize (Krissi) & Selim Ethem çiftinin fotoğrafı eklenmiştir.

  Muğla Devrim 11.02.2017 de yayınlandı)(

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 08-02-2017

  MEHMET BİLDİRİCİ’NİN SU TERAZİLERİ KONUSU İLE ÇALIŞMALARI
  www.ilimfaziletvakfi.org.tr yer aldı

  PROJENİN ADI:
  İSTANBUL’DA ROMA VE OSMANLI DÖNEMİNE AİT SU TERAZİLERİNİN LOKASYONLARININ BELİRLENMESİ VE GENEL ÖZELLİKLERİNİN ANALİZİ ÜZERİNE BİR ENVANTER DENEMESİ AMAÇ:
  İstanbul, eski çağlardan beri çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu sebeple Roma ve Osmanlı mimarisine ait birçok eser günümüze ulaşmıştır. Bu çalışmada, İstanbul’daki Roma ve Osmanlı dönemi tarihi eserlerden biri olan su terazisi yapılarının lokasyonunun belirlenmesi, lokasyonu belirlenen su terazilerinin genel özelliklerinin analiz edilmesi, bu konuyla ilgili yapılan çalışmaların bir araya getirilerek derlenmesi amaçlanmaktadır.
  ANAHTAR KELİMELER: İstanbul, su terazisi, lokasyon, envanter
  GİRİŞ: Su, tüm canlıların hayatsal aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri ve sürdürebilmeleri önemli bir öğedir. İnsanoğlu, uygarlık düzeyini artırdıkça, suyun yerleşim yerlerine ulaştırılması için farklı su yapıları oluşturmuş, farklı iletim yöntemlerini kullanarak suyu yerleşim bölgelerine ve sulama alanlarına taşımışlardır. Su kemerleri, maksemler, kanallar, su toplama havuzları ve su terazileri bu yapılardan bazılarıdır.
  Memba yerinden temin edilen suların köy, kasaba ve şehirlerindeki insanların oturdukları evlere, sokak çeşmelerine dağıtmak için boru ağı ile inşa edilen yapılara “Su Şebeke” tesisi denmektedir. Su şebeke boruları bugün çelik, pik-font, düktil, asbest, galvaniz, plastik vs. gibi maddelerden yapılmaktadır. Osmanlı döneminde ise künk borular kullanılmıştır. Kaynağından toprak ve künklerle alınan su bir vadiye gelindiğinde karşı tarafa su kemerleriyle ( bir veya birkaç katlı) geçirilirdi. Kemerlerin nihayetinde künklerle semt ve mahalle içine giren su çeşmelere bağlanır idi. Yönünün ve debisinin ayarlanması ve fazla suyun kanallara girmeden tahliye edilebilmesi için “savak” denilen tesislerden geçerdi. Bu yapılarda bulunan su sandıkları suyun ölçülmesine ve fazlasının ikinci bir suyoluyla tahliyesine yarardı. Çeşmeyle su sandığı arasındaki kot farkını giderebilmek ve suyun oluşturulduğu basınç nedeniyle toprak künklerinin patlamasını önlemek için su terazisi kullanılırdı. Su terazileri harçla ve tuğla karışımı ile örüldüğü gibi kesme taşlarla örülmüş olanları da vardır. Su terazileri suyun hem basıncını hem de birden fazla çeşmeye su dağıtımını temin etmekteydi. Eski suyolu haritalarında isale hattı ve şebeke hattı üzerinde çok sayıda su terazisi tesis edilmiş olduğunu görmekteyiz. İstanbul’daki su terazilerinin çoğu yıkılmış ve ortadan kalkmıştır. Sağlam durumda olanların sayısının 30 adet civarında olduğu tespit edilmekle birlikte bu konuda farklı çalışmalar bulunmaktadır. Prof.Dr. Kazım Çeçen’in “İstanbul’da Osmanlı Dönemi Su Yolları” adlı eseri de başvurduğumuz ana kaynaklardan biri olmuştur. Bu konuyla ilgili Sayın Mehmet Bildirici’nin “Tarihi Su Yapıları Derlemesi” ve Mesut Göksu’nun “ Su Terazileri” adlı çalışması bulunmaktadır. Bu projemizde, yukarıda bahsedilen çalışmalar baş kaynak olarak kullanılmış, ayrıca birçok tarihi belge taranarak günümüzde harap olan su terazilerinin varlıkları teyit edilmiştir. Ayrıca konuyla ilgili uzman Mehmet Bildirici ve Alan Edmonds, Mr.Yehuda Peleg, Martin Scwartz ve Mesut Göksu arasındaki su terazileri ile ilgili yazışmaların dökümanları incelenmiş, Moltke’nin tarihli haritası esas alınarak oluşturulan buradaki bilgiler derlenmiş, su terazilerinin lokasyonu çalışmalarına başlanmıştır

  Bu çalışmamız, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri” nde yer alan su terazileri ile Alan Edmond, Mehmet Bildirici, Mesut Göksu ve Forcheimer’a göre tespit edilen fakat İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri” kayıtlarında bulunmayan su terazilerinin tespit edilerek karşılaştırılması ve derlenmesi ve toplu envanterinin oluşturulması açısından farklılık göstermektedir.
  YÖNTEM: Konuyla ilgili kaynak taraması yapıldıktan sonra İstanbul’daki su terazilerinin yerleri harita üzerinde işaretlendi. Bu veriler toplandıktan sonra İstanbul’un Sarıyer, Emirgan, Bebek, Eminönü, Eyüp, Üsküdar, Fatih ilçelerinde harita bilgileri ışığında su terazilerinin lokasyonu tespit edilmiş, belirtilen lokasyonda bulunmayan, harap yapı halinde olanlar belirlenmiştir. Ayrıca lokasyon çalışmalarının yapıldığı sokakta yaşayan mahalle sakinleri ile görüşülerek özellikle günümüze kadar gelemeyen su terazilerinin varlığı kaynak bilgilerle de birleştirilerek tespit edilmiştir. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün
  İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri” kayıtlarında bulunan su terazileri; envanter numarası, türü, kültür dönemi, yapım tarihi, rakımı, taşıyıcı sistem, örtü türü, örtü malzemesi, cepheye ilişkin madde, cephenin özellikleri, sağlamlık durumu, yakın tarihli onarım, plan özellikleri, cephe devşirme malzemesi, iç mekanda benzeme, mimari üslup, günümüzdeki işlevi, yaptıran kişi, yazıt, özgünlük durumu(fiziksel), özgünlük durumu (işlevsel), mal sahibi, bakanlık sorumlusu kuruluşu, tescil durumu kriterlerine göre sınıflandırıldı ve tek bir su terazisi envanteri tablosunda birleştirildi. Farklı kaynaklara göre tespit edilen ve kendi içinde farklılık gösteren Alan Edmond, Mehmet Bildirici, Mesut Göksu ve Forcheimer’a göre tespit edilen fakat İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri” kayıtlarında bulunmayan su terazileri ayrı bir bir önemkazanmaktadır.

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 08-02-2017

  GOOGLE MOTORU İLE SANAL ÂLEMDE GEZİ
  Google Motoru ile İnternette gezerim. Bir bakıma kenti peşime düşerim. Gururla görüyorum da hiç aleyhte yazan yok. Gerçi sebepte yok.. Ben politik konulara girmiyorum. Benim varsa yoksa kültür, Anadolu’dan fışkıran kültür.
  İlginç sitelere konuk oldum


  İçinde 16 sayfa hikâyem konulmuş. İlgi ve gururla izledim.
  Kim düzenlediyse çok çok teşekkür

  Global Climate and its effects in Turkey
  Kaynaklar kısmında 107 olanı Mehmet Bildirici

  The Climate of Rebellion in early Ottoman Empire
  Sam White
  Kaynak kısmında 8 olanı Mehmet Bildirici

  www.biyografya.com Sadrettin Karatay biyografisi içinde
  Ata Karatay’ı ziyaret Mehmet Bildirici yazısı alınmış

  İTÜ 50 YIL KUTLAMALARI İTÜ 239 YIL
  www.denizhaber.com.tr
  www.turkishnews.com
  İçinde Mehmet Bildirici’nin konuşması haber yapılmış

  Paylaşmak istedim

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 08-02-2017

  BİR ZAMANLAR GÖKOVA (KOZLUKUYU)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  1996 Yılında Emekli olunca tüm yaz boyu Akyaka’da kaldım. Çevreyi bu yıl daha iyi tanımaya başladım.
  26 Mayıs 1996 günü Gökova (Kozlukuyu) köyünde Ula Kaymakamlığı’nın düzenlediği bir Yağlı Güreş turnuvasını izledim. Bu şimdiye kadar gördüğüm ilk Yağlı Güreş yarışması idi. Maalesef bu ilk ve sondu.
  Giriş paralı idi. Önce arşivimdeki davetiyeyi yazacağım.
  “26 Mayıs 1996 Günü Ula Kaymakamlığı himayelerinde Köy Birliği Milli Eğitim yararına Yağlı Pehlivan güreşleri yapılacaktır.
  Güreş Giriş Bileti No 2858 (Benim bilet)
  Fiyatı 100.000 TL
  Törenleri oradaki karşılaştığımız rahmetli SERVER DATÇA ile izledik. Meğer çok meraklıymış. Hiç unutmam güneş geçmesin diye yağmur şemsiyesi almış. Akşama kadar beraberdik. Köy hakkında çeşitli sorularımı yanıtladı….
  Yazım ekine bu turnuvada çektiğim bir fotoğrafı ekliyorum. Gökova için çok tarihi olacağına
  inanıyorum. Yağlı güreş konusunda bir bilgim olmadığından bu yazımı noktalıyorum
  (Muğla Devrim de yayınlandı)

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 02-02-2017

  BİR ZAMANLAR GÖKOVA – GÖKOVA KÖRFEZDE ÇEVRECİ EYLEM.
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bu konuda 20.05.1996 tarihli MİLLİYET gazetesinde verilen habere yer vereceğim.
  “Daha önce 23 Nisan 1996 günü GÖKOVA Santralının önünde açlık grevi yapan çevreciler ikinci eylemlerini 19 Mayıs Pazar günü Gökova’da gerçekleştirdiler.
  “Gökova Sürekli Eylem Grubu üyeleri Gökova Termik Santralın çalıştırılmaması için Santralın kapısı önünde buluştu.
  “MAVİLER CÜMBÜŞE DÖNÜŞMÜŞ” “GÖKOVA YANINDAYIZ” “GÖKOVAYI YOK ETMENİZE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  Pankartlar asıldı ve kapısına sembolik bir kilit vuruldu.
  Sürekli Eylem Gurubunun başında ünlü çevreci SAYNUR GELENDOST bulunuyordu.
  Aynı gün Akyaka’yı Sevenleri üyelerinin bazıları ile bu eyleme katıldık bu kilidin önünde fotoğraf çektirdik.
  Bu eylemden arşivimden iki fotoğraf ekliyorum.

  (Muğla Devrim 02.02.2017)

Toplam 541 yorum bulundu. 461-470 arası listeniyor.