Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 11-01-2017

  MEHMET BİLDİRİCİ 2914
  SEVGİLİ DOSTLARIM
  Web siteme girip Haber panomdan bilgi alıyorsunuz. Ama ben sizi göremiyorum. Hepinizin 2017 yılını kutlar savaş yerine barış dolu kültür dolu olmasını dilerim.
  Web sitem tahminimin üstünde ziyaret ediliyor. 2016 sonu itibariyle ziyaretçi sayısı 144.000. Bu bir kent nüfusu oluyor.
  Bildiğiniz gibi Web sitem 2009 yılında faaliyete geçti. O zaman ki mail adresim yahoo’dan idi. Ama mail adresim kilitlendi ve aşağıdaki yeni mail adresini alma durumunda kaldım. Geçen bir okuyanım size mail attım cevap alamadım dedi, çok üzüldüm, çünkü bana mail gönderenlerin tümüne yanıt veriyorum.
  Bu durumun olmaması için mail adresimi ve telefon numaramı tekrar yazıyorum.
  mehmetbildirici34@gmail.com
  Telefon 0 542 241 0302
  Beni arayın, web sitemi ziyaret edin,
  Teşekkürler sevgi ve saygılar

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 18-12-2016

  SİNA SİNANGİL BENİ ARADI
  Uzun zamandır görüşemediğim akrabam Azerbaycan’da yaşayan SİNA SİNANGİL, Konya’ya gelmiş, telefondan beni aradı. Uzun konuştuk. Azerbaycan’da demir çekme fabrikası varmış.
  Mutlu oldum paylaşmak istedim

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 18-12-2016

  İRANLI ŞAİR MOLLA CAMİ (1414-1495)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İranlı Şair ve Sufi Molla Cami’nin büyük dedem Haşim Efendi’nin (1842-1915) Konya’da Molla Efendi Medresesinde onun kitabını okuttuğu öğrendim. Molla Cami bir İranlı şair bu nereden geliyor diye araştırdım. Bu İranlı şairin bir de Kuran Tefsiri varmış. Dedem onu okuturmuş.
  Bunun için elimde bir kitap var. “Molla Cami Hayatı –Şahsiyeti-Eserlerinden Parçalar”, yazarı Asaf Halet Çelebi, Kanat Kütüphanesi, “Türk -İslam Filozofları IV” olarak yayınlanmış, 80 sayfa.
  Ben öğrenim ve daha sonraki kültürel gelişmemde, hep batılı yazar ve düşünürler etkili oldu. Doğu düşünür ve şairlerini pek tanıdığımı söyleyemem. Ama dedemin onun kitabını Medrese’de (dini okul) okutması çok ilgimi çekti. Şunun da üzerinde de çok durdum. Konya Medreselerinde ki Müderrisler neden günün ihtiyaçlarına göre yeniden kitap yazmazlar da 450 yıl önce yazılmış kitapları okuturlar???.
  Molla Cami’nin kitabının orijinaline Rodos gezimde oradaki Fethi Paşa Kütüphanesinde rastladım.
  Molla Cami Mevlana gibi bir Sufi şair, pek çok eseri var. Onları inceledim. Buradan bazı örnekler sunacağım. Tabii en orijinali eseri divanıdır.
  -SALAMAN VE ABSAL
  Bu hikâyenin kahramanları Tevrat’tan alınmadır. Hazreti Süleyman (Salomon) burada Salaman olmuştur ve bambaşka bir şahsiyet, yüksek zekâyı temsil etmektedir. Eski Yunan’da kadınlardan uzak yaşayan bir kraldır, bu kral kendine bir varis bırakmak için bir kadına ihtiyacı vardır ve Absal karşısına çıkar o ise nefis ve şehveti temsil etmektedir. Hikâye bu kişilerle devam eder…
  BÜYÜK İSKENDER’İN AKIL KİTABI
  Burada sözü edilen Makedonya Kralı İskender’den (Alexandros) (M.Ö 356-323) farklı bir kişi,. İslam inancına göre bir seyyahtır, ulusları inceler …, onlardan hikmetler çıkarmaya çalışır
  YUSUF İLE ZÜLEYHA
  Tevrat’taki Yusuf ile İslam inancına göre Züleyha olarak bilinen PUTIPHAR’ın arasında geçen aşktır…
  Bu bilgiler Mısır İskenderiye Kütüphanesinde bulunan Yunanca asıllarından Arapça ve Farsça’ya çevrilen kitaplardan gelmektedir.
  İyi düşünürsek buradan doğu ile batı arasında çok önemli sonuçlar çıkarabiliriz. İran çok köklü bir uygarlığa sahiptir. Örnek olarak Büyük İskender ile tanışmıştır. Çünkü Büyük İskender tüm İran’ı fethetmiştir. Grekçe’de ALEKSANDROS ismi Farsça’da İSKENDER olarak benimsenmiştir. Tevrat’taki olaylardan haberdardır. Ama alınan kahramanlar kendi gelenek ve tarihine çevrilmiş ve farklı kişilere dönüştürülmüştür.
  Doğu ile Batı arasında çok önemli farklardan biri belki başlıcası……
  Onun bir örnek; Âdetim her gün bahçeye inmek ve güller arasında sükunet aramaktır. Nerede sevdiğimin rengini ve kokusunu andıran bir çiçek görsem onu koparır, koklarım.

 4. HELGA OKKELS 18-12-2016

  Dear Mehmet
  Thank you for greetings.
  I am enjoying holiday in Santorini, I visited a new volcanic island. The villages are on the top of the mountains.
  I wish you well.
  Kind regards
  Helga Okkels-Copenhagen
  (Mektup 6 ay Posta Kutusunda beklemiş)

 5. DEMİR BİLDİRİCİ 18-12-2016

  DEMİR & ÖZTUĞ AKYAKA’YA GELDİLER
  26 Kasım sabahı üç günlüğüne beni Akyaka’da ziyarete geldiler. Çok mutlu oldum. İlk günü dinlendiler. Öztuğ bahçedeki asmayı budadı. Böylece tüm ağaçlar budanmış oldu.
  İkinci gün ben taksi kiraladım. Süleyman Metin, Öztuğ, Demir, ben 4 kişi Ula köylerinde geziye çıktık. Önce doğruca Karabörtlen’e gittik, burayı ve buradaki tavuk çitliğini gördükten sonra, doğruca GEYİKLİ Kanyonunu gezdik. Demir burayı çok beğendi. Buradan Kızılyaka’da Muhtar Selma Hanım’ı ziyaret ettik. Hep bir birlikte Kızılyakayı, Alevi dedesi Tek Hasan’ı ve Çörüş köyünü gezdik. Oradan Akyaka’ya döndük. Bu gezdiğimiz yerler hakkında ayrıca yazılar yazacağımdan burada detaya girmeyeceğim.
  Son Pazartesi günü portakal, limon topladılar, bisikletle baba, oğul Akyaka’da gezdiler

 6. NİJAT GÜRSOY 18-12-2016

  Sevgili kardeşim;
  Çok teşekkür ederim, gerçekten herkesin yapamadığı güzel organizasyonlar yapıyorsun. Katılmayı çok isterim, bazı sağlık sorunlarım var, iki yıl önce önemli bir omurga ameliyatı geçirdim ama başarılı olmadı, gelecek hafta yeniden ameliyat olacağım. Eğer gelebilecek durumda olursam gelirim ama henüz bir şey söylemem mümkün değil.
  İlgi ve davetine teşekkür ederim.
  Selam ve Sevgilerimle
  H.Nijat Gürsoy

 7. TÜNAY AKOĞLU 18-12-2016

  Merhaba Mehmet Bey,
  Haberlerinize teşekkürler ederim.
  Hocalarımı hatırladım.
  Vefat edenlere çok üzgünüm.
  Hepsi çok iyi ve değerli kişilerdi.
  Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsınlar.
  Selamlar.
  Tunay Akoğlu.-Portekiz

 8. SAİM SAKAOĞLU 18-12-2016

  Sevgili Kardeşim Mehmet,
  Son iletin tam bir saat önce sayfama düşmüş. Hemen okudum. Teşekkür ederim.
  Önce başımız sağ olsun, merhumenin yeni mekânı uçmak olsun.
  Bir dileğim var: Nermin Hanım, hatırladığım kadarıyla bize, ortaokulda, en az iki yıl derse geldi. Bir ve üçü hatırlıyorum da ikide de gelip gelmediğini çıkaramadım. Şükran Hanım ile galiba orta üçte tanışmıştık. (Acaba ikide de gelmiş miydi ki?) Bu iki hocamın telefon numaralarını versen de ben, çok gecikmiş bile olsa arasam diyorum.
  (Galiba Turgut Hocamızla ilgili tarihleri verirken ilkinde bir rakam hatası olmuş.)
  Yaşat Manav'ın ölümünü gazete ilanlarında okumuştum
  Aralık'ın eli kulağında... Artık İstanbul'a taşınıyorsun. Hayırlısı olsun; güle git git, güle güle yaşa sevgili kardeşim.
  Selam ve sevgilerimle
  Arkadaşın Saim Sakaoğlu

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 18-12-2016

  DEĞERLİ SINIF ARKADAŞLARIM (Konya Lisesi 1957)
  Sizlere uzun zamandan beri yazamadım. Ben Mayıs ayından bu yana Akyaka’daki (Muğla-Ula) yazlık evindeyim, Aralık başından İstanbul’a döneceğim.
  İstanbul Beyoğlu Öğretmen evimde yaptığımız son toplantısında bir sonraki toplantının 15 Ekim 2016 da gene Beyoğlu Öğretmen olacağına karar vermiştik. Ama maalesef gerçekleşemedi.
  ÖNÜMÜZDEKİ İLK TOPLANTI 14 OCAK 2017 TARİHİNDE GENE BEYOĞLU ÖĞRETMENEVİNDE OLACAKTIR.
  İstanbul dışında olan arkadaşlarımızın da çocukları dolayısıyla bir ayakları İstanbul’dadır. Lütfen not alın önümüzde çok fazla yıllar yok. Lütfen beraber olalım.
  ÖĞRETMENLER GÜNÜ
  Her yıl 24 Kasımda bizleri iyi yetiştirdiklerine inandığım hayatta olan öğretmenlerimei hiç olmazsa telefonla ararım. Bu defada ilk telefonum İzmir’de matematik öğretmenim Şükran Gözen (1927) oldu. Kendi başına yaşayan hocam sağlığının iyi olduğunu benim kanalımla eski öğrencilerin gözünden öptüğünü söyledi.
  İkinci olarak Ankara’da Lise Orta kısmında Biyoloji öğretmenim Nermin Ertürk (1924) ile uzun uzun konuştum. Sesinin titrek gelmesine karşı sağlığının iyi olduğunu hala kitap okuduğunu söyledi ve ben Muazzez Hocanım’a ulaşamadığını sen ulaşabiliyor musun diye sordu. Sonradan Havva Ersoy arkadaşımızdan öğrendim. Muazzez Kargalık’ı kaybetmişiz. Sonra kendisine tekrar telefon edip haber verdim. Bana sen yazarsın tüm öğrencilerimin gözlerinden öperim dedi.
  Şimdi de bu ay kaybettiğimiz Muazzez Kargalık
  Muazzez Kargalık 1946-1962 yılları arasında tam 16 yıl Konya Lisesi Fransızca öğretmeni olarak görev yapmıştır. Değerli hocamın Ankara, İstanbul, Konya, Bodrum ve başka yerlerde pek çok öğrencisi olduğunu biliyorum. Değerli hocamız Kasım 2016 İstanbul’da 93 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Kendisine Tanrı’dan rahmet, öğrencisi olan arkadaşlarıma baş sağlığı dilerim.
  Muazzez Kargalık’ın eşi Turgut Kargalık (1915-2000) Romanya doğumlu Gagavuz Türklerinden idi ve o da Fransızca öğretmeni ve Konya Lisesi Müdür Yardımcısı (1947-1961) olarak görev yapmıştır. Onun görev yaptığı yıllarda Konya Lisesi Türkiye’de en önde gelen bir eğitim kurumudur. Burada Turgut Kargalık’ın çok büyük bir katkısı olduğu da bir gerçektir..
  Çok değerli Muazzez & Turgut Kargalık yeri doldurulamayacak öğretmen ve idarecilerdir. Hayat hikâyesi şöyledir.
  Muazzez Kargalık, İstanbul’da doğdu. Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden 1946 yılında mezun oldu. Konya Lisesi Müdür Yardımcısı Turgut Kargalık’ın ile Ankara’da öğrenci iken 1943 yılında evlendi.
  İlk öğretmenliğine Konya Lisesi’nde başladı ve 1962 yılına kadar devam etti. Daha sonra 1962-1967 yıllarında Ankara Gazi Lisesi’nde, 1967-1977 yıllarında da Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi’nde öğretmenliği sürdürdü. 1977 yılında emekli oldu.
  Muazzez Kargalık benim okuduğum yabancı dilin İngilizce olmasından dolayı benim derslerime girmedi.
  Ben Konya Lisesi öğretmenleri ile ilgili araştırmalarıma başladığımda eşim ile onu Ankara’da zevkle döşenmiş evinde 1995 Nisan ayında ziyaret ettik. Benim çalışmalarıma çok büyük destek verdi. Burada söylediği aşağıdaki cümleyi hiç unutmuyorum.
  “BİRBİRİNİZE SOKULUN, BİRBİRİNİZDEN AYRILMAYIN, BİRBİRİNİZE YARDIMCI OLUN”
  1996 yılında Konya’da emekli olup İstanbul’a yerleşince Bodrum ve İstanbul’da yaşayan sınıf arkadaşımız Yaşat Manav’ın (1938- 2015) İstanbul’ da düzenlediği Konya Liselilerin KORUKENT buluşmalarında hep birlikte olduk, onu daha yakından tanıma şansını yakaladım.
  2007 yılında Yaşat Manav ile birlikte organize ettiğimiz Konya Liselilerin Konya gezisinde mezunlar ve öğretmenlerimizle birlikte olduk ve çok büyük mutluluk yaşadık.
  Bu toplantıda arkadaşlarımız Yaşat Manav ile bana birer hizmet plaketi sundular, ben plaketimi sevili hocam Muazzez Kargalık’ın elinden almıştım.
  Muazzez Kargalık’ın Türkiye’nin her yerindeki öğrencilerine tekrar baş sağlığı diliyorum. Aşağıda birlikte Boğaz gezisinden bir fotoğraf eklenmiştir.
  UNUTMAYALIM 14 OCAK 2017 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 11.00 DE BEYOĞLU ÖĞRETMEN EVİNDE BULUŞALIM.
  Son olarak beni mutlu eden bir olay, Web sitemde ziyaretçi sayım 140.000 kişiye ulaştı.
  Saygılarımla
  Mehmet Bildirici Akyaka 27.11.2016

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 18-12-2016

  RANA VEDAT EKİCİ’NİN KAYBI
  Sevgili sınıf Arkadaşlarım
  Sevgili Arkadaşlarımız RANA VEDAT EKİCİ’Yİ 14 Aralık 2016 günü kaybetmiş ve ertesi gün 15 Aralık 2016 Perşembe günü Kadıköy Kızıltoprak Zühtü Paşa Camiinde kılınan cenaze namazı ardından ZİNCİRLİKUYU mezarlığında toprağa vermiş bulunuyoruz. Sevgili arkadaşımıza Tanrı’dan rahmet, ailesine baş sağlığı dilerim.
  Cenazesine geniş bir kalabalık yanında 1962 sınıf arkadaş grubumuzdan 41 kişi katılmıştır.
  Bu katılım listesinden önce her zamanki gibi benim arşivimde Rana Vedat Ekici ile bilgileri ekliyorum.

  6564 RANA VEDAT EKİCİ (Elazığ 1939-İSTANBUL 2016)
  1939 yılında Elazığ’da doğdu. 1957 yılında Elazığ Lisesi’nden, 1962 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1967-1972 yılları arasında Orhan Çarmıklı, 1972-1990 yılları arasında Metiş Holding ve daha sonra Özcan Grubu’nda şantiye şefi olarak çalıştı.
  Rana 2000 yıllarından bu yana sınıf arkadaşlarının ay sonu toplantılarını gerçekleştirmektedir. Ekici hiç evlenmemiş olup İstanbul’da yaşamını sürdürmekteydi..

  CENAZESİNE KATILAN SINIF ARKADAŞLARIMIZ
  Hıncal Ant Ankara
  İbrahim Eski
  Mehmet Özlü
  Muammer Özkavaf
  Nevzat Süvari
  Mine Özen Fırat Özen eşi
  Mehmet Cengiz’in oğlu

  İSTANBUL GRUBU
  Erol Asena
  Necati Ayhan
  Mehmet Bildirici
  Özmen Büyüktaşkın
  Faik Çakıllı
  İlhan Çeçen ve oğlu
  Ünal Demirörs
  Teoman Doltaş
  Demet Erdem
  Güngör Ergin
  Hayati Erhan
  Suzi Ertem
  Ali Rıza Gençer
  Mustafa Gür
  Mehmet İndap
  Koral Korkut
  Murat Merzeci
  Bahaddin Obdan
  Tuncay Orhan
  Mehmet Önaşçı
  .Oktay Özenbaş
  Tanju Özkal
  Doğan Ramazanoğulları
  Mustafa Sayar
  Şen & Savcı Sülün
  Ergin Tansuğ
  Ülkü Tatlıdil
  Nurdoğan Ural
  Ali Rıza Yazıcıoğlu
  Christine Mut Taner Mut eşi ve oğlu

  Cenaze törenine katılan 41 kişi 1962 İnşaat Mezunu bir aileyi kapsamaktadır. Ölen arkadaşlarımızın eşleri vardır, Christine Mut, Mine Özen ve oğullar vardır.
  Ben İstanbul’da pek çok arkadaşımın cenaze törenine katıldım, ama 1962 İnşaat mezunlarından bu katılımı görmedim. Bu Rana’nın ne kadar sevildiğinin göstergesi
  IŞIKLAR İÇİNDE UYU SEVGİLİ RANA

Toplam 517 yorum bulundu. 461-470 arası listeniyor.