Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. DEMİR BİLDİRİCİ 18-12-2016

  DEMİR & ÖZTUĞ AKYAKA’YA GELDİLER
  26 Kasım sabahı üç günlüğüne beni Akyaka’da ziyarete geldiler. Çok mutlu oldum. İlk günü dinlendiler. Öztuğ bahçedeki asmayı budadı. Böylece tüm ağaçlar budanmış oldu.
  İkinci gün ben taksi kiraladım. Süleyman Metin, Öztuğ, Demir, ben 4 kişi Ula köylerinde geziye çıktık. Önce doğruca Karabörtlen’e gittik, burayı ve buradaki tavuk çitliğini gördükten sonra, doğruca GEYİKLİ Kanyonunu gezdik. Demir burayı çok beğendi. Buradan Kızılyaka’da Muhtar Selma Hanım’ı ziyaret ettik. Hep bir birlikte Kızılyakayı, Alevi dedesi Tek Hasan’ı ve Çörüş köyünü gezdik. Oradan Akyaka’ya döndük. Bu gezdiğimiz yerler hakkında ayrıca yazılar yazacağımdan burada detaya girmeyeceğim.
  Son Pazartesi günü portakal, limon topladılar, bisikletle baba, oğul Akyaka’da gezdiler

 2. NİJAT GÜRSOY 18-12-2016

  Sevgili kardeşim;
  Çok teşekkür ederim, gerçekten herkesin yapamadığı güzel organizasyonlar yapıyorsun. Katılmayı çok isterim, bazı sağlık sorunlarım var, iki yıl önce önemli bir omurga ameliyatı geçirdim ama başarılı olmadı, gelecek hafta yeniden ameliyat olacağım. Eğer gelebilecek durumda olursam gelirim ama henüz bir şey söylemem mümkün değil.
  İlgi ve davetine teşekkür ederim.
  Selam ve Sevgilerimle
  H.Nijat Gürsoy

 3. TÜNAY AKOĞLU 18-12-2016

  Merhaba Mehmet Bey,
  Haberlerinize teşekkürler ederim.
  Hocalarımı hatırladım.
  Vefat edenlere çok üzgünüm.
  Hepsi çok iyi ve değerli kişilerdi.
  Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsınlar.
  Selamlar.
  Tunay Akoğlu.-Portekiz

 4. SAİM SAKAOĞLU 18-12-2016

  Sevgili Kardeşim Mehmet,
  Son iletin tam bir saat önce sayfama düşmüş. Hemen okudum. Teşekkür ederim.
  Önce başımız sağ olsun, merhumenin yeni mekânı uçmak olsun.
  Bir dileğim var: Nermin Hanım, hatırladığım kadarıyla bize, ortaokulda, en az iki yıl derse geldi. Bir ve üçü hatırlıyorum da ikide de gelip gelmediğini çıkaramadım. Şükran Hanım ile galiba orta üçte tanışmıştık. (Acaba ikide de gelmiş miydi ki?) Bu iki hocamın telefon numaralarını versen de ben, çok gecikmiş bile olsa arasam diyorum.
  (Galiba Turgut Hocamızla ilgili tarihleri verirken ilkinde bir rakam hatası olmuş.)
  Yaşat Manav'ın ölümünü gazete ilanlarında okumuştum
  Aralık'ın eli kulağında... Artık İstanbul'a taşınıyorsun. Hayırlısı olsun; güle git git, güle güle yaşa sevgili kardeşim.
  Selam ve sevgilerimle
  Arkadaşın Saim Sakaoğlu

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 18-12-2016

  DEĞERLİ SINIF ARKADAŞLARIM (Konya Lisesi 1957)
  Sizlere uzun zamandan beri yazamadım. Ben Mayıs ayından bu yana Akyaka’daki (Muğla-Ula) yazlık evindeyim, Aralık başından İstanbul’a döneceğim.
  İstanbul Beyoğlu Öğretmen evimde yaptığımız son toplantısında bir sonraki toplantının 15 Ekim 2016 da gene Beyoğlu Öğretmen olacağına karar vermiştik. Ama maalesef gerçekleşemedi.
  ÖNÜMÜZDEKİ İLK TOPLANTI 14 OCAK 2017 TARİHİNDE GENE BEYOĞLU ÖĞRETMENEVİNDE OLACAKTIR.
  İstanbul dışında olan arkadaşlarımızın da çocukları dolayısıyla bir ayakları İstanbul’dadır. Lütfen not alın önümüzde çok fazla yıllar yok. Lütfen beraber olalım.
  ÖĞRETMENLER GÜNÜ
  Her yıl 24 Kasımda bizleri iyi yetiştirdiklerine inandığım hayatta olan öğretmenlerimei hiç olmazsa telefonla ararım. Bu defada ilk telefonum İzmir’de matematik öğretmenim Şükran Gözen (1927) oldu. Kendi başına yaşayan hocam sağlığının iyi olduğunu benim kanalımla eski öğrencilerin gözünden öptüğünü söyledi.
  İkinci olarak Ankara’da Lise Orta kısmında Biyoloji öğretmenim Nermin Ertürk (1924) ile uzun uzun konuştum. Sesinin titrek gelmesine karşı sağlığının iyi olduğunu hala kitap okuduğunu söyledi ve ben Muazzez Hocanım’a ulaşamadığını sen ulaşabiliyor musun diye sordu. Sonradan Havva Ersoy arkadaşımızdan öğrendim. Muazzez Kargalık’ı kaybetmişiz. Sonra kendisine tekrar telefon edip haber verdim. Bana sen yazarsın tüm öğrencilerimin gözlerinden öperim dedi.
  Şimdi de bu ay kaybettiğimiz Muazzez Kargalık
  Muazzez Kargalık 1946-1962 yılları arasında tam 16 yıl Konya Lisesi Fransızca öğretmeni olarak görev yapmıştır. Değerli hocamın Ankara, İstanbul, Konya, Bodrum ve başka yerlerde pek çok öğrencisi olduğunu biliyorum. Değerli hocamız Kasım 2016 İstanbul’da 93 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Kendisine Tanrı’dan rahmet, öğrencisi olan arkadaşlarıma baş sağlığı dilerim.
  Muazzez Kargalık’ın eşi Turgut Kargalık (1915-2000) Romanya doğumlu Gagavuz Türklerinden idi ve o da Fransızca öğretmeni ve Konya Lisesi Müdür Yardımcısı (1947-1961) olarak görev yapmıştır. Onun görev yaptığı yıllarda Konya Lisesi Türkiye’de en önde gelen bir eğitim kurumudur. Burada Turgut Kargalık’ın çok büyük bir katkısı olduğu da bir gerçektir..
  Çok değerli Muazzez & Turgut Kargalık yeri doldurulamayacak öğretmen ve idarecilerdir. Hayat hikâyesi şöyledir.
  Muazzez Kargalık, İstanbul’da doğdu. Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden 1946 yılında mezun oldu. Konya Lisesi Müdür Yardımcısı Turgut Kargalık’ın ile Ankara’da öğrenci iken 1943 yılında evlendi.
  İlk öğretmenliğine Konya Lisesi’nde başladı ve 1962 yılına kadar devam etti. Daha sonra 1962-1967 yıllarında Ankara Gazi Lisesi’nde, 1967-1977 yıllarında da Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi’nde öğretmenliği sürdürdü. 1977 yılında emekli oldu.
  Muazzez Kargalık benim okuduğum yabancı dilin İngilizce olmasından dolayı benim derslerime girmedi.
  Ben Konya Lisesi öğretmenleri ile ilgili araştırmalarıma başladığımda eşim ile onu Ankara’da zevkle döşenmiş evinde 1995 Nisan ayında ziyaret ettik. Benim çalışmalarıma çok büyük destek verdi. Burada söylediği aşağıdaki cümleyi hiç unutmuyorum.
  “BİRBİRİNİZE SOKULUN, BİRBİRİNİZDEN AYRILMAYIN, BİRBİRİNİZE YARDIMCI OLUN”
  1996 yılında Konya’da emekli olup İstanbul’a yerleşince Bodrum ve İstanbul’da yaşayan sınıf arkadaşımız Yaşat Manav’ın (1938- 2015) İstanbul’ da düzenlediği Konya Liselilerin KORUKENT buluşmalarında hep birlikte olduk, onu daha yakından tanıma şansını yakaladım.
  2007 yılında Yaşat Manav ile birlikte organize ettiğimiz Konya Liselilerin Konya gezisinde mezunlar ve öğretmenlerimizle birlikte olduk ve çok büyük mutluluk yaşadık.
  Bu toplantıda arkadaşlarımız Yaşat Manav ile bana birer hizmet plaketi sundular, ben plaketimi sevili hocam Muazzez Kargalık’ın elinden almıştım.
  Muazzez Kargalık’ın Türkiye’nin her yerindeki öğrencilerine tekrar baş sağlığı diliyorum. Aşağıda birlikte Boğaz gezisinden bir fotoğraf eklenmiştir.
  UNUTMAYALIM 14 OCAK 2017 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 11.00 DE BEYOĞLU ÖĞRETMEN EVİNDE BULUŞALIM.
  Son olarak beni mutlu eden bir olay, Web sitemde ziyaretçi sayım 140.000 kişiye ulaştı.
  Saygılarımla
  Mehmet Bildirici Akyaka 27.11.2016

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 18-12-2016

  RANA VEDAT EKİCİ’NİN KAYBI
  Sevgili sınıf Arkadaşlarım
  Sevgili Arkadaşlarımız RANA VEDAT EKİCİ’Yİ 14 Aralık 2016 günü kaybetmiş ve ertesi gün 15 Aralık 2016 Perşembe günü Kadıköy Kızıltoprak Zühtü Paşa Camiinde kılınan cenaze namazı ardından ZİNCİRLİKUYU mezarlığında toprağa vermiş bulunuyoruz. Sevgili arkadaşımıza Tanrı’dan rahmet, ailesine baş sağlığı dilerim.
  Cenazesine geniş bir kalabalık yanında 1962 sınıf arkadaş grubumuzdan 41 kişi katılmıştır.
  Bu katılım listesinden önce her zamanki gibi benim arşivimde Rana Vedat Ekici ile bilgileri ekliyorum.

  6564 RANA VEDAT EKİCİ (Elazığ 1939-İSTANBUL 2016)
  1939 yılında Elazığ’da doğdu. 1957 yılında Elazığ Lisesi’nden, 1962 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1967-1972 yılları arasında Orhan Çarmıklı, 1972-1990 yılları arasında Metiş Holding ve daha sonra Özcan Grubu’nda şantiye şefi olarak çalıştı.
  Rana 2000 yıllarından bu yana sınıf arkadaşlarının ay sonu toplantılarını gerçekleştirmektedir. Ekici hiç evlenmemiş olup İstanbul’da yaşamını sürdürmekteydi..

  CENAZESİNE KATILAN SINIF ARKADAŞLARIMIZ
  Hıncal Ant Ankara
  İbrahim Eski
  Mehmet Özlü
  Muammer Özkavaf
  Nevzat Süvari
  Mine Özen Fırat Özen eşi
  Mehmet Cengiz’in oğlu

  İSTANBUL GRUBU
  Erol Asena
  Necati Ayhan
  Mehmet Bildirici
  Özmen Büyüktaşkın
  Faik Çakıllı
  İlhan Çeçen ve oğlu
  Ünal Demirörs
  Teoman Doltaş
  Demet Erdem
  Güngör Ergin
  Hayati Erhan
  Suzi Ertem
  Ali Rıza Gençer
  Mustafa Gür
  Mehmet İndap
  Koral Korkut
  Murat Merzeci
  Bahaddin Obdan
  Tuncay Orhan
  Mehmet Önaşçı
  .Oktay Özenbaş
  Tanju Özkal
  Doğan Ramazanoğulları
  Mustafa Sayar
  Şen & Savcı Sülün
  Ergin Tansuğ
  Ülkü Tatlıdil
  Nurdoğan Ural
  Ali Rıza Yazıcıoğlu
  Christine Mut Taner Mut eşi ve oğlu

  Cenaze törenine katılan 41 kişi 1962 İnşaat Mezunu bir aileyi kapsamaktadır. Ölen arkadaşlarımızın eşleri vardır, Christine Mut, Mine Özen ve oğullar vardır.
  Ben İstanbul’da pek çok arkadaşımın cenaze törenine katıldım, ama 1962 İnşaat mezunlarından bu katılımı görmedim. Bu Rana’nın ne kadar sevildiğinin göstergesi
  IŞIKLAR İÇİNDE UYU SEVGİLİ RANA

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 18-12-2016

  RANA VEDAT EKİCİ’NİN KAYBI VE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ KURULUŞ YEMEĞİ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İTÜ İnşaat Fakültesi 1962 mezunu sınıf arkadaşım RANA VEDAT EKİCİ’Yİ 14 Aralık 2016 günü kaybetmiş ve ertesi gün 15 Aralık 2016 Perşembe günü Kadıköy Kızıltoprak Zühtü Paşa Camiinde kılınan cenaze namazı ardından ZİNCİRLİKUYU mezarlığında toprağa vermiş bulunuyoruz. Sevgili arkadaşımıza Tanrı’dan rahmet, ailesine baş sağlığı dilerim.
  Cenazesine geniş bir kalabalık yanında 1962 sınıf arkadaş grubumuzdan 41 kişi katılmıştır. Evet 54 yıl önceki sınıf arkadaşlarından 41 kişi cenaze törenine katılmıştır. Bu biz inşaat mühendisleri arasındaki sevgi ve sıkı bağı anlatmaktadır. Bundan ne kadar mutlu olduğumu ve gurur duyduğumu anlatamam. Rana Vedat sınıf arkadaşları İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum’da yaşıyorlar….
  İkincisi İnşaat Mühendisleri Muğla Şubesi’nin19. Aralık Günü Akyaka Yücelen Otelde yapılacak Kuruluş Günü Yemeği için davetiye almış bulunuyorum. Yücelen Otel Akyaka’daki evime sadece 100 uzaklıkta, katılmayı çok istiyordum. Ancak havaların soğuması ve Tıbbi kontroller için İstanbul’a dönmek zorunda kaldım. Burada 25 ve 40 yıl mezuniyet belgelerini alan arkadaşlarımı kutluyor iyi bir gece geçirmelerini diliyorum.
  Ben İTÜ’den 50 yıl mezuniyet belgemi 2012 yılında İTÜ rektöründen aldığımı da burada belirtmek istiyorum.


 8. MEHMET BİLDİRİCİ 17-12-2016

  KONYA LİSESİ FRANSIZCA ÖĞRETMENİ
  MUAZZEZ KARGALIK’IN (1923-2016) KAYBI
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Muazzez Kargalık 1946-1962 yılları arasında tam 16 yıl Konya Lisesi Fransızca öğretmeni olarak görev yapmıştır. Değerli hocamın Ankara, İstanbul, Konya, Bodrum ve başka yerlerde pek çok öğrencisi olduğunu biliyorum. Değerli hocamız Kasım 2016 İstanbul’da 93 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Kendisine Tanrı’dan rahmet, öğrencisi olan arkadaşlarıma baş sağlığı dilerim.
  Muazzez Kargalık’ın eşi Turgut Kargalık (1915-2000) Romanya doğumlu Gagavuz Türklerinden idi ve o da Fransızca öğretmeni ve Konya Lisesi Müdür Yardımcısı (1947-1961) olarak görev yapmıştır. Onun görev yaptığı yıllarda Konya Lisesi Türkiye’de en önde gelen bir eğitim kurumudur. Burada Turgut Kargalık’ın çok büyük bir katkısı olduğu da bir gerçektir..
  Çok değerli Muazzez & Turgut Kargalık yeri doldurulamayacak öğretmen ve idarecilerdir. Hayat hikâyesi şöyledir.
  Muazzez Kargalık, İstanbul’da doğdu. Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden 1946 yılında mezun oldu. Konya Lisesi Müdür Yardımcısı Turgut Kargalık’ın ile Ankara’da öğrenci iken 1943 yılında evlendi.
  İlk öğretmenliğine Konya Lisesi’nde başladı ve 1962 yılına kadar devam etti. Daha sonra 1962-1967 yıllarında Ankara Gazi Lisesi’nde, 1967-1977 yıllarında da Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi’nde öğretmenliği sürdürdü. 1977 yılında emekli oldu.
  Muazzez Kargalık benim okuduğum yabancı dilin İngilizce olmasından dolayı benim derslerime girmedi.
  Ben Konya Lisesi öğretmenleri ile ilgili araştırmalarıma başladığımda eşim ile onu Ankara’da zevkle döşenmiş evinde 1995 Nisan ayında ziyaret ettik. Benim çalışmalarıma çok büyük destek verdi. Burada söylediği aşağıdaki cümleyi hiç unutmuyorum.
  “BİRBİRİNİZE SOKULUN, BİRBİRİNİZDEN AYRILMAYIN, BİRBİRİNİZE YARDIMCI OLUN”
  1996 yılında Konya’da emekli olup İstanbul’a yerleşince Bodrum ve İstanbul’da yaşayan sınıf arkadaşımız Yaşat Manav’ın (1938- 2015) İstanbul’ da düzenlediği Konya Liselilerin KORUKENT buluşmalarında hep birlikte olduk, onu daha yakından tanıma şansını yakaladım.
  2007 yılında Yaşat Manav ile birlikte organize ettiğimiz Konya Liselilerin Konya gezisinde mezunlar ve öğretmenlerimizle birlikte olduk ve çok büyük mutluluk yaşadık.
  Bu toplantıda arkadaşlarımız Yaşat Manav ile bana birer hizmet plaketi sundular, ben plaketimi sevili hocam Muazzez Kargalık’ın elinden almıştım.
  Muazzez Kargalık’ın Türkiye’nin her yerindeki öğrencilerine tekrar baş sağlığı diliyorum. Aşağıda birlikte Boğaz gezisinde bir fotoğrafımız eklenmiştir.

  (Yeni Meram 30.11.2016 tarihine yayınlandı)
  (Muğla Devrim 01i12.2016 tarihinde yayınlandı)

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 17-12-2016

  STRATONOCEIA (YATAĞAN ESKİHİSAR) HAKKINDA BÖLÜK PÖRÇÜK BİLGİLER
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Yatağan ilçesinde bulunan antik Stratoniceia’da bilimsel kazılar yapılmakta her gün yeni bilgi ve bulgulara ulaşılmakta, bunlar kazı yapan arkeologlar tarafından değerlendirilmektedir.
  Akyaka’da bir komşum ve dostum var. 1933 doğumlu Hulusi Kutlu. Marangoz- Müteahhit olarak Muğla yöresinde pek çok yapıda imzası var. Halen 83 yaşında, emeklilik günlerini Yatağan ve Akyaka’daki evlerinde geçirmektedir.
  Bilindiği gibi Stratoniceia 1957 yılında meydana gelen bir deprem sonrası ortaya çıkmış, bu kalıntılar üzerinde evler ve yerleşim yeri vardı Eskihisar. Deprem sonrası Eskihisar başka yere taşınmış. Şimdiki girişteki Cami yakınında Hulusu Kutlu’nun kayınpederi, Sadık Coşkun’un tarlaları ve evi var. Şimdi Muğla Valiliği tarafından resterasyonu yapılan girişteki tarihi camiinin onarımı 1951 yılında Sadık Coşkun ve damadı Hulusi Kutlu tarafından gerçekleştirilmiş. Bu onarım kayıtlara geçmemiş, bunun için Muğla Valiliğine başvuracağını söyledi.
  Tarlalarımızı sürerken kayınpederim çok altın ve madeni paralar bulmuş, bunları Müze’ye verdiğini sanıyorum. Paraların üzerinde hep kral resimleri vardı. (Helenistik Krallar ve Roma imparatorları olmalı).
  Girişteki Caminin suyu bir kanaldan gelirdi. Su kuzey batıda yaklaşık 2-3 km uzaklıkta Sivri dağından geliyordu. 1970’li yıllarda kömür için kazı yapılırken aniden bir antik tünel ortaya çıktı. Hemen Milas Müzesi’ne haber verilir ve o zaman ki Müze Müdürü Haluk Yalçınkaya bir rölevesini çıkarmıştı. Bir ziyaretimde bana da bir kopya vermiş ve ben de tünel hakkındaki bilgileri Web siteme koymuştum. Bir tünel bu vesileyle kapanınca Cami ye gelen suda kesilmişti.
  Hulusi Kutlu’nun bütün hayatı buralarda geçmiş av merakı yüzünden çevreyi karış karış biliyordu. Dini merkez Lagina (Turgut) giden antik yolun izlerinin bulunduğu bu yolun eski adı Dibye yakınından geçtiğini, Dibye’nin Staratoniceia’nın kuzey doğusunda olduğunu belirtti.
  Eşinin anneannesinin kenti kuran Kralın oğlunun üvey annesine aşık olduğunu bu yüzden sararıp solduğunu anlatırdı dedi.
  Civarda av yaparken derin bir vadide gençken büyük bir kilisenin yapı kalıntılarına rastladığını, ben yerini sorduğumda Eski Aydın yolunun NALDÖKEN mevkiinde olduğunu ifade etti. Halen yerinin Müze tarafından korunduğunu söyledi.
  Ama ben bu konuda bir bilgiye ulaşmadığımı belirttim. Umarım öyle olsun dedim.
  Son olarak Lagina’da (Leyne-Turgut) Turgut’taki Camiin suyunun Sivri dağından antik bir kanalla geldiğini, araştırılmasının yararlı olduğunu ifade etti.
  Ben de Turgut’a birkaç defa gittiğimi belirtiyorum. Buranın Belediye binasına konulan seramik duvar panelinde “LAGINA ANTİK KENTİ” diye yazdığını, Lagina’nın bir kent olmadığını, Akdeniz uygarlığında tek burada bulunan tanrıça HECATE adına yapılmış harika bir tapınak yeri olduğunu, bu hatanın Muğla Üniversitesi ve Müze yetkilileri tarafından niçin fark edilmediğini hayretler içinde gördüğümü belirtiyorum.
  Sevgili dostum Hulusi Kutlu’ya teşekkür ederim, anlattıklarının yararlı olduğunu düşünüyorum.
  (Devrim Gazetesi 19.12.2016 yayınlandı)

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 17-12-2016

  EGE VE AKDENİZ ÜLKELERİNDE EREĞLİ İSİMLİ KENTLER
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İbrahim Gündüz’e Selam
  Muğla yakınlarında Bafa Gölü doğu kıyısında Beşparmak (Latmos) dağı eteklerinde bulunan KAPIKIRI mahallesinde, antik yerleşim yeri bulunmaktadır. Bu yerin, antik çağdaki ismi Heraklea Latmos’tur. Kazı çalışmaları başlamadığı için tarihi hakkında çok şey bilinmez, M.Ö. 8. yüzyılda Helenler (Grek) tarafından kurulduğu sanılmaktadır.
  Tarihi hakkındaki bildiklerimiz azdır ama aşağıdaki mitolojik olay (efsane) çok iyi bilinir. Ay Tanrıçası SELENE, burada çobanlık yapan EDİMİYON’a aşık olur, akşam karanlık basınca onun kaldığı mağaraya girer sabaha kadar onunla birlikte olur…..
  Kentin ismi Heraklea tanrı Herakles’in isminden gelmedir. Bu bakımdan pek çok bu isimde başka yerlerde de kentler vardır. Aynı ismi taşıyan diğer kardeş kentler hangileridir.
  -1.. Ege’de Bafa Gölü kıyısında konu edindiğim Heracleia Latmos, antik çağdan gelen pek çok kalıntı olmasına karşı, kazı yapılmamış, sadece 1913 yılında Krischen daha sonrada Peschiour yüzey araştırmaları yapmıştır. Bu antik kent önce denize açıkken, Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlarla dolmuş körfez Bafa Gölü haline gelmiş, kentin denizden bağlantısı kesilmiştir. M.Ö 1 yüzyılda denizden ilişkisinin kesilmesi yüzünden önemini kaybetmiştir.
  Bizans döneminde biraz canlanma olmuştur. Çevrede pek çok manastır ve kilisenin kalıntıları bulunmaktadır. Deniz ile bağlantılı iken mevcut olan liman ve rıhtımın izleri görülebilmektedir.
  Kentin ilk ismi Latmos ile M.Ö 5 yüzyılda kurulan DELOS DENİZ BİRLİĞİ’ne katılmış, daha sonra buraya hâkim olan Karya Satrabı Mousolos (M.Ö 377-353) tarafından isimi Herakleia Latmos olarak değiştirilmiştir. Kent daha sonra Selefkos (Seleucos) ve Pergama krallıkları tarafından yönetilmiş ve sonra Roma eline geçmiştir.
  Kent 6,5 km uzunluğunda bir surla çevrilmiştir. Bu surun M.Ö. 287 yılında Lysimakos tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Başkaca Athena tapınağı ve Agora kapısı yer almaktaydı.
  Ben şahsen bu doğa harikası olan kenti 28.08.2009 tarihinde Akyaka Kültür ve Sanat Derneği’nin düzenlediği bir gezide görme fırsatı bulmuş bulunuyorum. Orada birkaç saat kalabildik, tabii ki bu kısa zamanda tüm kenti gezmek olası değil. Nitekim bazı tarihe ve doğaya meraklı yabancı turistler pansiyonda kalıp Heraklea Latmos’a birkaç gün ayırıyorlardı.
  Ben ise bu bilgileri kesip sakladığım maalesef yazarını bilemediğim bir yazıdan özetledim. Gerçekten gezip görülecek bir tarih ve doğa harikası
  Bu arada Anadola ve dışında Herakleia kentleri nerededir?
  -2.. Konya ili Ereğli ilçesi, Herakleia Kbistra olarak bilinir. 6. Yüzyılda Bizans İmparatoru Heraclius sınır kenti bu yere çok önem verdiğinden onun ismini almış, bugün Ereğli olarak önemli bir ilçedir.
  -3.. Karadeniz Ereğlisi, M.Ö 560 yıllarında kurulduğu sanılan Herakleia Pontika
  -4.. Marmara Ereğlisi, Marmara Denizinin batısında bulunan kent M.Ö. 6 yüzyıla Sisam adası (Samos) tarafından koloni olarak kurulmuş kent 322 yılına kadar Perinthos olarak bilinirken ismi değişmiş. HERAKLEIA PERİNTOS
  Anadolu dışında ise
  -5.. Siciya’nın güney kıyısında yaklaşık M.Ö 500 civarlarında Isparta kenti tarafından kurulmuş Herakleia Minoa. Kent M.Ö 406 yılında Kartacalıların eline geçmiştir.
  -6..Heracleia Trakhinia, Yunanistan’da Thermoplai geçidinde stratejik bir noktada M.Ö 426 yılında Iapartalılar tarafından kurulan kent
  Herakleia (Ereğli) peşinden gidince ilginç bir gezi ortaya çıkıyor.
  (Muğla Devrim 26.11.2016 yayınlandı)

Toplam 523 yorum bulundu. 471-480 arası listeniyor.