Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 30-01-2017

  TOPAÇ ÇEVİRMEK, TOPAÇ’IN TARİHİ DE OLUR MU?
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Ben çocukken çelik çomak oynar, topaç çevirirdik. Babam, dedem çocukken topaç çevirmiş olmalılar ki onlardan öğrenip biz de topaç çevirdik.
  Peki benim torunum Mehmet Demir de topaç çevirdiler mi? Hayır onlar televizyon çocuğu kaliteli çocuk programları ile büyüdüler, şimdi bilgisayar tabletleri var, ellerinde devamlı elektronik oyuncakları var, ne yapsınlar topacı.
  Akyaka’da misafirim olan ayaklı kütüphane Martin isminde bir yakın arkadaşım var. Bir gün bir topaç resmi gönderdi, Roma kalıntıları arasında bulunmuş, meğer Romalı çocuklarda da topaç çevirirmiş….
  Sefarat Yahudileri 1492 tarihinde Hristiyan olmaları aksi takdirde İspanya’yı terk etmeleri isteniyor. Osmanlı Padişahı II. Beyazıt onları kabul ediyor. İspanya’dan gelen bu insanların bu padişaha büyük saygısı var sinagoglarında ona dua ederler. Bunlar 1992 yılında Türkiye’ye gelmelerinin 500 Yılında “500. Yüzyıl Vakfı ve Yahudi Müzesini kurdular. Karaköy’de bir Sinagog bunun için tahsis edildi. Çok boyutlu kültürel ve Musiki etkinlikleri olan kuruma ben de üyeyim.
  Bu bağlamda 2016 Hanuka Bayramına davet edildim. Davetiyede Barış için Mum yakalım deniyordu. Karaköy Neve Şalom Sinagoguna gittim.
  Verilen kısa açıklama da şöyle deniyordu.
  M.Ö 169-166 yılları arasında Museviler Makabiler önderliğinde ROMA İMPARATORLUĞU UZANTISI SELEFKİLERE karşı savaşmışlar kutsal mabetlerini ele geçirdiklerinde şamdanı yakmak için sadece bir günlük yağ bulurlar ama bu yağ mucizevi şekilde 8 gün boyu yanar. Bu yüzden buna HANUKA- IŞIKLAR BAYRAMI deniyor.
  Çok kısa olan bu açıklamada Selefkiler, büyük İskender’in uzantısı Romalılar daha sonradır. Bunu okur okumaz bu hatayı yetkililere bildirdim.
  BU HATAYI DERHAL GÖRMEMDEN DE ÇOK MUTLU OLDUM. Demek ki böyle tarihi hataları sadece biz yapmıyor muşuz?
  Törende asıl geleceğim nokta toplantıda bizlere bir de topaç verdiler. Buradaki açıklama şöyle;
  “Romalılar İsrail topraklarında iken Yahudilere Tevrat öğrenmeyi yasaklamıştı. Ama Tevrat’ı öğrenmek gerekiyordu. Çocuklar büyüklerle oturup Tevrat öğrenmeye devam ediyorlardı. Romalı askerler geldiklerinde büyük küçük hepsi ceplerindeki topaçları çevirmeye başlıyordu, böylece askerler onların topaç çevirdiklerini sanıyordu…
  Meğer bu basit oyun da Kültürün geliştiği bu topraklardan gelmiş, kıssadan hisse
  Yazıya bu tarihi topacın bir resmi eklenmiştir.

  (Muğla Devrim 18.01.2017 tarihinde yayınlandı)

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 30-01-2017

  Sevgili Sınıf Arkadaşlarım
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Son günlerde sitemizde Cahit Kayra hakkında sözleri eserleri sık sık gündeme geliyor. Ben de internetten bilgilerimi tazeledim. Eski bakan değerli bir yazar.
  Bir arkadaş da onun için Ergin Tansuğ’un dayısı olduğunu yazdı. Araştıran bir kişi olarak bende Ergin’e telefon açtım, eşi Gönül Hanım çıktı. Ergin evde yoktu. Cahit Kayra kim diye soracaktım dedim.
  Bunun üzerine onun Ergin ile akrabalığı yok, benim amcam idi dedi ve kendisinin kızlık soyadının da KAYRA olduğunu ve halen yaşadığını, 100 yaşında olduğunu, Moda’da oturduğunu, Kafkas kökenli olduğundan uzun yaşadığını, anlattı.
  Ben de kendisine teşekkür ettim, size ne mutlu büyük bir adamın yeğeniymişsiniz, bir ziyaretinizde benim yerime de ellerinden öper misiniz? Dedim
  Doğum yeri de İstanbul 1917
  Sizlerle de paylaşmak istedim.
  Saygılarımla 12.01.2017

  (Bu yazı itu62insaat@yahoogrops.com sitesinde yayınlandı)

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 30-01-2017

  SEVGİLİ ÖZMEN VE SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bugüne kadar pek çok sınıf arkadaşlarımı İstanbul’da toprağa verdik. Cenaze törenlerinde bulundum. Bunlarda sadece sınıf arkadaşlarım vardı sayıları 20 kişiyi aşmıyordu.
  Son yolcu ettiğimiz Rana’nın cenaze töreninde boyut değiştirerek tek boyuttan üç boyuta geçerek bu sayı Ankara ve İzmir’den 42 ye ulaştı. Bu defa ölen arkadaşlarımızın eşleri ve oğullarda vardı. Bu beni çok heyecanlandırdı.
  Bu törende ilk aramızdan ayrılan Fırat Özen’in eşi varmış, ben görüşemedim. Taner Mut’un eşi Christin Mut ve oğlu vardı, onlarla görüştüm başka oğullarda vardı.
  Sevgili Özmen aramızdan ayrılan arkadaşlarımızın eşlerini sitemize katalım, sanırım burada Demet Erdem’e büyük iş düşmektedir.
  Benim arşivimde bulunan eş ve çocukları aşağı yazıyorum.
  Seher Sezer Sümer Sezer eşi 0 216 331 0115
  Sezim Sezer Sümer Sezer kızı sezimsezer@gmail.com
  (kendisi aynı zamanda değerli bi mimar ve yazardır)
  Banu Berker Doğan Berker kızı 0 542 325 0353
  Tülin Altuğ Fikret Altuğ eşi 0 532 214 0168
  Muhteşem Tir Abdurrahman Tir oğlu 0 532 317 8822
  Şükran Kantarcı Orhan Kantarcı eşi 0 216 361 5561
  Mefharet Kılıç Ali Vefa Kılıç eşi 0 312 438 5474
  ….. Altan Aker eşi 0 542 587 7027
  Zeynep Buharalı Bulut Buharalı eşi 0 542 342 7304
  Ayten Gül Ömer Gül eşi 0 537 650 5656
  Kaan Kayserilioğlu Kemal Kayserilioğlu oğlu 0 507 588 9547
  Güner Güner İbrahim Güner eşi 0 224 234 7852
  Dilek Ülgüray Metin Ülgüray eşi 0 532 346 4074

  Değerli Arkadaşım Önder Dağıstan’ın bir sözünü buraya koyacağım; yeni, yapılar, barajlar.. yaptık ama bunlardan çok daha önemli kendilerimizden çok daha iyi yetişmiş donanımlı en az 400 genç yetiştirdik. Bunlara da ulaşsak demişti.
  Bu itü62 sitesinde toplanırsak ne iyi olur diyorum.
  Bu arada 2. nesilden kayıplarda olmuştur. Sevgili kızım Özlem Bildirici’yi (1973-2011) de kaybettim. Onunla ilgili Muğla Devrim Gazetesinde çıkan bir yazımı ve resmi buraya ekleyeceğim.
  Yılın son toplantısında (27.12.2016) Anadolu Kulübünde görüşmek dileğiyle
  Maalesef Yoğun Kar yağışı sebebiyle katılamadım


  KIZIM ÖZLEM BİLDİRİCİ’Yİ 5 YIL ÖNCE KAYBETTİM
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Kızım Özlem Bildirici’yi 5 yıl önce 21.10.2011 tarihinde İstanbul’da kaybettim. Özlem 2008 yılında yakalandığı kanser illetine karşı yaptığı savaşta yenik düştü.
  Bir babanın çocuğunu kaybetmesi en acı veren bir olaydır. Ben bu acıyı tattım. Bu acıyı dostlarımın tatmamasını diliyorum.
  Her babanın kızı elbette kıymetlidir. Ama benim kızım farklı idi, onun kaybı ailemiz olduğu kadar, Türkiye’nin bir kaybı olmuştur. Sınıflarını hep takdir belgeleri ile taçlandırmıştır. Asla istemediğim halde bunları saklamak bana düşmüştür.
  Özlem 1973 yılında Konya’da doğmuştur. Konya Mümtaz Koru ilkokulunu birincilikle bitirmiş, Konya Anadolu Orta Okulunu başarı ile tamamlamıştır.
  Lise öğrenimine İZMİR Fen Lisesi’ne derece ile (ilk yüz) girerek öğrenimine burada devam etmiştir.
  Yükseköğrenimini Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Bölümünde tamamlamış 1996 yılında mezun olmuştur.
  İş hayatına İstanbul’da başlamış ALCATEL ve VODAFON şirketlerinde devam etmiştir. Aramızdan ayrıldığında Vodafon Bütçe Müdürü idi.
  2001 yılında Paris’te kalmış, burada Fransızca öğrenmiştir. Zaten çok iyi derecede İngilizce biliyordu. İşini çok seven ona dört elle sarılan biri idi.
  Vodafon’da çalışırken şirketin Müdürü de bir Bayan SERPİL TİMURAY idi, onunla çok iyi uyum içindeydi. Bunu cenaze töreninde başta Serpil Hanım ve bütün Vodafon ekibinin katılması gösteriyordu.
  Bugün basından Serpil Timuray’ın başarılı bir hanım yönetici olarak kendisini izlemekteyim. Hem ondan Özlem’in idolü, müdürü olarak gurur duyuyor, hem de felek aman vermediği için Özlem’in onu takip edemeyişi yüreğimi yakıyor.
  Ben aynı zamanda soyağacı çalışmaları yapan baba ve anne tarafımı gidebildiğim yerlere kadar araştıran bir kişiyim.
  Bu çalışmalarımı 2005 yılında sonlandırdım. Eşim, annesi Düzay Bildirici ile resmimizin altına şöyle yazmıştım.
  “Bu tarihe kadar soy ağacı çalışmalarımı tamamladım, bundan sonrası benden sonra gelenlerin işi demiştim”.
  Ulu söylemişim!!!!!, bu tarihten 6 yıl sonra kızım Özlemi çocuksuz olarak kaybettim. Onun hayatını, başarılarını, takdir belgelerini toplamak bunları WEB siteme koymam bana düşüyordu..
  Bunlar Web sitemde bulunmaktadır www.mehmetbildirici.com
  Web 2014 Türkçe II 5.8 Özlem
  Web 2015 Türkçe 5.9 Özlem
  38 yıllık hayatında bize mutluk verdi, ölümünün 5. yılında rahmet ile anıyorum. Işıklar içinde uyusun diyorum.
  (Bu yazı Muğla Devrim Gazetesinde 02.11.2016 tarihinde yayınlandı.

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 30-01-2017

  2007 YILINA TERÖR VE YOĞUN KAR İÇİNDE GİRDİK
  MEHMET BİLDİRİCİ
  2016 yılında Mayıs ayından Kasım sonuna kadar çok çok sevdiğim Akyakam’da kaldım ve Aralık başında İstanbul’da ki evime döndüm.
  2017 yılına yoğun kar yağışı ve terör olayları içinde girdim. Yılbaşı gecesi 2017 barış yılı olsun dileğim sadece bir saat sürdü ve dünyanın ilk terör saldırısı İstanbul’da bir lüks yabancıların kaldığı otele oldu. Terörist kapıda görevlileri öldürüp Arapça selevat getirip başlıyor insanları taramaya….. uzun uzun düşünülecek bir olay, İslam bu mu?
  Danimarkalı Akyaka Tutkunu Helga isimli yakın arkadaşım hakkında 02.09.2016 tarihinde Devrim gazetesinde bir yazım çıkmıştı.. Bu defa yılbaşı için gönderdiği tebrik kartında aynen şöyle yazıyordu. İngilizce’den çevirerek
  “Haberlere göre Türkiye’de yaşam tarzı pek çok konularda değişmiş. Orta Doğu tam bir kaos ortamında her gün daha fazla sürükleniyor. Yüzbinlerce göçmen ve mültecinin durumuna çok çok üzülüyorum. Avrupa’ya sığınmış pek çok mültecinin duruda hiç iyi değil. Kendimi suçlu hissediyorum, Irak’a savaşı biz başlattık, Danimarka halkın büyük çoğunluğun karşı olmasına rağmen Amerika yanında bu savaşa katıldı.”
  Umarım eski günlere döneriz….
  Ben şimdi özüme dönüyorum. Konya’da 1971 yılında ilk yayınlanan yazımdan bu yana 45 yıl geçmiş, Muğla’da ilk yazım 1996 yılında Devrim Gazetesinde çıkmış, üstünden 20 yıl geçmiş,
  Tarihi Su Yapıları üzerinde çalışmaya başlamamdan bu yana 25 yıl olmuş. Teröristlerin aksine ben Yılbaşını yeni bir yıla girmeyi severim. Bir muhasebe günü neler yaptım, neler yapamadım. Bence çok çok önemlidir.
  Ayrıca müziği dansı da seven bir kişiyim, ama bu yaşta evde olmayı tercih ediyorum. Bir eğlence yerinde gidildiğinde bütün gece sadece bir grupla eğleniyorsunuz. Halbuki evde televizyon ile dünyayı geziyorum. Mesela geç saatlerde Paris’te ki yılbaşı programların mükemmel olduğunu burada belirtmeliyim.
  Son olarak yazılarıma yer veren Muğla’nın yüz akı Devrim’in sahibi ve başyazarı Ünal Türkeş’e, Yazı İşleri Müdürü Nazife Hanım’a ve Devrim çalışanlarına iyi yıllar dilerim.
  Bu yıla kadar Konya, Muğla ve İstanbul Gazete ve dergilerinde 1971 den bu yana tam 432 adet yazım çıkmış. Bu 433.. yazım ile 2017’e Merhaba diyor yeni yılın gene de barış geçmesini diliyorum

  (Muğla Devrim 17.01.2017 yayınlandı)

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 11-01-2017

  MEHMET BİLDİRİCİ 2914
  SEVGİLİ DOSTLARIM
  Web siteme girip Haber panomdan bilgi alıyorsunuz. Ama ben sizi göremiyorum. Hepinizin 2017 yılını kutlar savaş yerine barış dolu kültür dolu olmasını dilerim.
  Web sitem tahminimin üstünde ziyaret ediliyor. 2016 sonu itibariyle ziyaretçi sayısı 144.000. Bu bir kent nüfusu oluyor.
  Bildiğiniz gibi Web sitem 2009 yılında faaliyete geçti. O zaman ki mail adresim yahoo’dan idi. Ama mail adresim kilitlendi ve aşağıdaki yeni mail adresini alma durumunda kaldım. Geçen bir okuyanım size mail attım cevap alamadım dedi, çok üzüldüm, çünkü bana mail gönderenlerin tümüne yanıt veriyorum.
  Bu durumun olmaması için mail adresimi ve telefon numaramı tekrar yazıyorum.
  mehmetbildirici34@gmail.com
  Telefon 0 542 241 0302
  Beni arayın, web sitemi ziyaret edin,
  Teşekkürler sevgi ve saygılar

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 18-12-2016

  SİNA SİNANGİL BENİ ARADI
  Uzun zamandır görüşemediğim akrabam Azerbaycan’da yaşayan SİNA SİNANGİL, Konya’ya gelmiş, telefondan beni aradı. Uzun konuştuk. Azerbaycan’da demir çekme fabrikası varmış.
  Mutlu oldum paylaşmak istedim

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 18-12-2016

  İRANLI ŞAİR MOLLA CAMİ (1414-1495)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İranlı Şair ve Sufi Molla Cami’nin büyük dedem Haşim Efendi’nin (1842-1915) Konya’da Molla Efendi Medresesinde onun kitabını okuttuğu öğrendim. Molla Cami bir İranlı şair bu nereden geliyor diye araştırdım. Bu İranlı şairin bir de Kuran Tefsiri varmış. Dedem onu okuturmuş.
  Bunun için elimde bir kitap var. “Molla Cami Hayatı –Şahsiyeti-Eserlerinden Parçalar”, yazarı Asaf Halet Çelebi, Kanat Kütüphanesi, “Türk -İslam Filozofları IV” olarak yayınlanmış, 80 sayfa.
  Ben öğrenim ve daha sonraki kültürel gelişmemde, hep batılı yazar ve düşünürler etkili oldu. Doğu düşünür ve şairlerini pek tanıdığımı söyleyemem. Ama dedemin onun kitabını Medrese’de (dini okul) okutması çok ilgimi çekti. Şunun da üzerinde de çok durdum. Konya Medreselerinde ki Müderrisler neden günün ihtiyaçlarına göre yeniden kitap yazmazlar da 450 yıl önce yazılmış kitapları okuturlar???.
  Molla Cami’nin kitabının orijinaline Rodos gezimde oradaki Fethi Paşa Kütüphanesinde rastladım.
  Molla Cami Mevlana gibi bir Sufi şair, pek çok eseri var. Onları inceledim. Buradan bazı örnekler sunacağım. Tabii en orijinali eseri divanıdır.
  -SALAMAN VE ABSAL
  Bu hikâyenin kahramanları Tevrat’tan alınmadır. Hazreti Süleyman (Salomon) burada Salaman olmuştur ve bambaşka bir şahsiyet, yüksek zekâyı temsil etmektedir. Eski Yunan’da kadınlardan uzak yaşayan bir kraldır, bu kral kendine bir varis bırakmak için bir kadına ihtiyacı vardır ve Absal karşısına çıkar o ise nefis ve şehveti temsil etmektedir. Hikâye bu kişilerle devam eder…
  BÜYÜK İSKENDER’İN AKIL KİTABI
  Burada sözü edilen Makedonya Kralı İskender’den (Alexandros) (M.Ö 356-323) farklı bir kişi,. İslam inancına göre bir seyyahtır, ulusları inceler …, onlardan hikmetler çıkarmaya çalışır
  YUSUF İLE ZÜLEYHA
  Tevrat’taki Yusuf ile İslam inancına göre Züleyha olarak bilinen PUTIPHAR’ın arasında geçen aşktır…
  Bu bilgiler Mısır İskenderiye Kütüphanesinde bulunan Yunanca asıllarından Arapça ve Farsça’ya çevrilen kitaplardan gelmektedir.
  İyi düşünürsek buradan doğu ile batı arasında çok önemli sonuçlar çıkarabiliriz. İran çok köklü bir uygarlığa sahiptir. Örnek olarak Büyük İskender ile tanışmıştır. Çünkü Büyük İskender tüm İran’ı fethetmiştir. Grekçe’de ALEKSANDROS ismi Farsça’da İSKENDER olarak benimsenmiştir. Tevrat’taki olaylardan haberdardır. Ama alınan kahramanlar kendi gelenek ve tarihine çevrilmiş ve farklı kişilere dönüştürülmüştür.
  Doğu ile Batı arasında çok önemli farklardan biri belki başlıcası……
  Onun bir örnek; Âdetim her gün bahçeye inmek ve güller arasında sükunet aramaktır. Nerede sevdiğimin rengini ve kokusunu andıran bir çiçek görsem onu koparır, koklarım.

 8. HELGA OKKELS 18-12-2016

  Dear Mehmet
  Thank you for greetings.
  I am enjoying holiday in Santorini, I visited a new volcanic island. The villages are on the top of the mountains.
  I wish you well.
  Kind regards
  Helga Okkels-Copenhagen
  (Mektup 6 ay Posta Kutusunda beklemiş)

 9. DEMİR BİLDİRİCİ 18-12-2016

  DEMİR & ÖZTUĞ AKYAKA’YA GELDİLER
  26 Kasım sabahı üç günlüğüne beni Akyaka’da ziyarete geldiler. Çok mutlu oldum. İlk günü dinlendiler. Öztuğ bahçedeki asmayı budadı. Böylece tüm ağaçlar budanmış oldu.
  İkinci gün ben taksi kiraladım. Süleyman Metin, Öztuğ, Demir, ben 4 kişi Ula köylerinde geziye çıktık. Önce doğruca Karabörtlen’e gittik, burayı ve buradaki tavuk çitliğini gördükten sonra, doğruca GEYİKLİ Kanyonunu gezdik. Demir burayı çok beğendi. Buradan Kızılyaka’da Muhtar Selma Hanım’ı ziyaret ettik. Hep bir birlikte Kızılyakayı, Alevi dedesi Tek Hasan’ı ve Çörüş köyünü gezdik. Oradan Akyaka’ya döndük. Bu gezdiğimiz yerler hakkında ayrıca yazılar yazacağımdan burada detaya girmeyeceğim.
  Son Pazartesi günü portakal, limon topladılar, bisikletle baba, oğul Akyaka’da gezdiler

 10. NİJAT GÜRSOY 18-12-2016

  Sevgili kardeşim;
  Çok teşekkür ederim, gerçekten herkesin yapamadığı güzel organizasyonlar yapıyorsun. Katılmayı çok isterim, bazı sağlık sorunlarım var, iki yıl önce önemli bir omurga ameliyatı geçirdim ama başarılı olmadı, gelecek hafta yeniden ameliyat olacağım. Eğer gelebilecek durumda olursam gelirim ama henüz bir şey söylemem mümkün değil.
  İlgi ve davetine teşekkür ederim.
  Selam ve Sevgilerimle
  H.Nijat Gürsoy

Toplam 541 yorum bulundu. 481-490 arası listeniyor.