Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 19-06-2018

  KONYALI HAYIRSEVER, İTÜ İLK ELEKTRİK MÜHENDİSLERİNDEN KEMAL SELÇUKER’İ (1925-2017) KAYBETMİŞİZ II
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Kemal Selçuker Konya’nın ileri gelen hayırsever iş adamı ve İstanbul adliyelerinde 1952 den beri Elektrik Mühendisi olarak bilirkişidir. Kendisi ile tanışırız, pek çok dosyada bilirkişilik yaptık. Kemal Selçuker fakir bir ailenin oğludur. Babası kunduracıdır. Onun inanılmaz öyküsünü 09.02.2009 tarihinde Yeni Meram Gazetesinde yayınlamıştım. Bu yazıma Web sitem Türkçe II Gazete Yazı 2007-2013 den ulaşılabilir.
  Daha sonraları eşi Avukat Enise Selçuker’in cenazesinde Karacaahmet’te görüştük. Aşağıda Ailesi tarafından internete konulmuş bir yazıya yer vereceğim.

  ONURSAL BAŞKANIMIZ KEMAL SELÇUKER
  10.03.1925 tarihinde Konya’da doğdu.1931 yılında Konya İsmet Paşa ilkokuluna başladı.1935 yılında okulu bitirince babasının kunduracı dükkânında çalışmaya başladı. Ancak babasına, ilkokul hocasının devamlı ısrar ve ilgisiyle aynı yıl Konya Lisesi’nde yapılan orta tahsil için devlet parasız yatılı sınavlarını başarıyla kazandı.1938 yılında Bilecik Ortaokulu’nu bitirdi. Eğitimine İstanbul ‘da Kabataş Erkek Lisesi’nde devam etti. Olgunluk diplomasını 1948 yılında Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Aynı yıl içinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin imtihanlarını kazanarak yatılı olarak 1948 yılında Elektrik Fakültesi’nden Elektrik Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

  İş hayatına PTT Genel Müdürlüğü İstanbul Baş Müdürlüğü Tahtakale Telefon Santralı Tesislerinde Fen Müfettişi görevi ile başladı.15.05.1950 seçimlerinde Askerliği müteakip mecburi hizmet ödeneğini ödeyip serbest hayata atıldı. Sırasıyla Belediyelere, Etibank’a İller Bankası’na, vs kuruluşlara, Alçak gerilim Şehir Şebekesi O.G ve Y.G Enerji Nakil Hattı Projelerini yaptı. Projelerin büyük kısmı idarelerde Tip Proje olarak kullanıldı. Edirne, Konya, ,İzmit, Bilecik, Erzincan, Diyarbakır, Bingöl, Bolu, Giresun, Manisa, Büyükşehir projelerini, Afyon Çay Bolvadin; İzmir Çeşme, ,İzmir Seferihisar, Samandağ-Altınözü; Kırıkkale Keskin, Bursa Yenişehir, İnegöl, Filyos Kokaksu Çaycuma Grup ENH ve AG şehir projelerini DoğuBeyazıt, Adilcevaz, Mut, Kemaliye, Gevaş, Mutki, Arapgir, Elmalı, Hidro-Elektrik projelerini; Enez, Meriç, Keşan, Biga, Tirebolu, Akhisar, Akşehir, Emirdağ, Sivrihisar, Çiçekdağı, Kangal, Niksar Çumra ,Seydişehir, Erzin, Hassa, Ayvalık, Alibey, Altınova, Gördes, Perşembe, Bartın, Gölköy , Mesudiye, Gazipaşa, Kumluca, Eğridir, Bucak ,Babadağ, Dinar, Keçiborlu, Şuhut, Şaphane, Kayseri Hacılar Erkilet ,Gerede, Seben, Mengen, Daday, Ermenek ,Gölmarmara projelerini Kırşehir Dinekbağ , İzmit Derince, Bursa Yenişehir ,Finike Demircilik ,Kırklareli Vize belediyeleri Alçak ve Orta Gerilim Elektrik Şebeke Tesislerini yaptı.
  Yalvaç, Senirkent, Acıpayam, Yeşilyuva, Urla-Urla İskelesi, Çeşme Ilıca, Ödemiş Bademiye ,Aliağa, Zeytindağ İçme suyu Tesisleri ve MSB’nin İzmir Menteş Kampı Su İsalesi ve Anadolu Kavağı Lojmanları inşaatı ve Nato’ ile ilgili Bandırma Alarm pilotları inşaat ve tesisat taahhütleri söyleşme sürelerinde ikmal, intaç ile teslim etti.
  1972 yılında Bağkur’dan emekli oldu. Ancak 1952’li yıllardan beri İstanbul Mahkemelerinde ki mesleki Bilirkişilik faaliyeti, Menkul ve gayrimenkulleriyle ilgili zaruri uğraşı devam etmektedir.
  Kemal Selçuker’in yukarıda yaptığı hizmetler görülmektedir. Bir ömre zor sığacak cinstendir. Kemal Selçuker, Sırrı Sandıkçı ile Konya’dan ilk Elektrik Yüksek Mühendisi olan kişilerdir.
  Bilirkişi olarak, özellikle enerji telleri geçen yerlerdeki irtifak kamulaştırması konusunda çok şeyler öğrendim. Onun da benim bilgi görüşüme saygısı vardı. Eşi Avukattı, Konya’da kat karşılığı olarak verdiği arsada Müteahhit kaçmış, proje yüzünden bazı sorunlar oluşmuştu. Benden özel bir inceleme ve rapor istemişti.
  Son yıllarda telefonla arar, bayramlarını kutlardım. Dinine çok bağlı biri idi. Konya’da ismi ile anılan bir cami yaptırmıştı. Başka hayırları da vardı.
  Maalesef ölümünü 6 ay sonra internetten öğrendim. Kendisine tanrıdan rahmet diliyorum.

  VEFAT
  Konya Eşrafından Merhum Kunduracı Mehmet Selçuker
  ve Merhuma Hatice Selçuker'in oğulları,
  Rahmeti Av. Enise Selçukerin eşi,
  Ahmet-Mübeşşer Selçuker ve
  Memet-Roberts Selçuker'in değeri babaları.
  Merhuma Saime, Merhum Ömer Faruk Mesci,
  Hasibe ve Hüseyn Özsoy'un ağabeyleri.
  Mehmet ve Hatice Özesoy'un dayıları
  Alize, Ayşe Lara ve Selin'in dedeleri.
  Kabataş Erkek Lisesi (1943)
  İTÜ (1948)
  Yüksek Elektrik Mühendisi
  KEMAL SELÇUKER
  Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 3 Aralık 2017 Pazar günü
  Selçuk Camii'nde (Kemal Selçuker Camii kılınacak öğe namazını takiben
  Yediler Aile Kabristanı'na defnedilecektir.
  AİLESİ

 2. İKRET KAYA 17-06-2018

  FİKRET KAYA 3146
  Mahfuz.kaya@hotmail.com
  Merhaba! Mehmet Bey kusura bakmayın sizi rahatsız ediyorum mail ile ama sevdiğim bir yakınım Ata Karatay hayranı kendisi ve çöle akan nehir adlı şiir kitabına ulaşmak istedi. Bulamadık maalesef anıları olduğunu düşünüyorum ve zor bir dönemden geçiyor kendisi bu şiir kitabının onu bir nebze olsun mutlu edeceğini düşünüyorum yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyorum şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler dilerim.


  Sayın Fikret Kaya
  Merhum Ata Karatay, yakın tanıştığım bir kişiydi. Ben şuan Muğla Ula
  Akyaka'dayım. Kitaplarım İstanbul'da. Ama maalesef o şiir kitabı bende
  yok.
  Teşekkürler, selamlar, kimsiniz bana yazabilirsiniz
  MEHMET BİLDİRİCİ

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 17-06-2018

  Mayıs ayında gördüğüm film ve okuduğum kitaplar
  GERTRUDE BELL (1868-1926) ÇÖL KRALİÇESİ
  Orhan Arda tarafından gönderilen 2 saatlik Çöl Kraliçesi filmini Konya’da izledim.
  Gerçi 1907 yılında Konya’da Arkeolojik araştırmalarda bulunmuş ama filmde bu bölüm yok. Önce Tahran’a amcasının yanında Tahran’da bulunuyor. Farsça öğreniyor.
  Daha sonra Çölleri tek başına kadın olarak dolaşıyor, Bedevi Arapları Osmanlı aleyhine bilinçlendiriyor.

  MEYHANE EMİLE ZOLA’NIN ROMANI
  Ünlü Fransız yazarı EMİLE ZOLA
  İçki yüzünden insanların açlık ve sefalet çekmeleri

  ALTIN GÖL FİLM
  Göl kenarında yaşayan iki yaşlının torunları onlarla bir ay kalır.
  Katherina Hepburn Henry Ford ve kızları Jane Fonda süper artistler.

  BOZKIR DERGİSİ
  Necati Yılmaz hediye etti. Okudum ilgi çekici

 4. MEHMET BİLDİRİCİ &ALİ YETİ 17-06-2018

  Sevgili Ali Yetiş
  14.05.2018
  Konya Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İlk dönem mezunlarının 44. Yıl buluşması için hocaları olarak davet edildim. Konya iseniz görüşmek istedim. Şu an döndüm.
  Konya Lisesi ile çalışmalarınızı hayranlıkla takip ediyorum, Ben de yakım takip ettiğim 1960 yılına kadar haber aldığım bilgileri göndereceğim. Gerisi size havale…
  Konya Lisesi ile ilgili çalışmalar buna değerdir.
  Bu vesile sana ve tüm arkadaşlarına selamlar
  Son olarak kaybettiğim değer 1952 mezunu Prof. Dr. Namık Çevik…

 5. RAUF AKBABA 17-06-2018

  Sayın Bildirici
  Rahmetli Annem Sıdıka Akbaba’yı internette ararken sizin Konya Lisesi Dokümanlarında ismine rastladım. Aramızdan ayrılış tarihi 1983
  Rauf Akbaba
  14.05.2018

  Sayın Rauf Akbaba
  Rahmetli anneniz bizim Kimya öğretmeniydi benim şahsen çok sevdiğim öğretmenlerin başında geliyordu, ben de onun en iyi öğrencilerinden biriydim.
  O dokümanları hazırlarken çok araştırdım, sadece onlara ulaşabildim. Bana daha detaylı ve hatta bazı resimlerin gönderirseniz çok sevinirim. Ben onları zaman içinde diğer arkadaşlarıma ulaştırır ve Web siteme eklerim. Böylece bu değerli öğretmenimizi daha yakından tanırız. Hatta biraz da kendinizden söz ederseniz çok iyi olur.
  Selam ve saygılarımla
  Mehmet Bildirici
  14.05.2018

 6. CAROLINE MESROBIAN 17-06-2018

  Dear Mehmet Bildirici,
  I recently learned that the Hrant Dink 2015 conference papers Yok Edilen Medeniyet are published and available. The volume I have is the Turkish translation. I am sure you can find it at Hrant Dink Foundation.
  Best wishes for a happy and healthy 2018.
  My very best,
  Caroline Hickman Washinton -USA

  05.02.2018
  Dear Caroline Hickman
  I visited Hrant Dink Foundation and have got the book and your paper. I have read very carefully it and others. Economy of Afyon before 1915 was examined very carefully and given details. But I want to learn more about the people like your grandfather and others. And I want to learn when and where they came to Afyon. May be come from Armenian kingdom after ending or from Eastern Anatolia….
  Afyon is near to Konya my birth place, I visited several times Afyon when I was young, I climbed Karahisar but never heard Ermeni Mahallesi.
  In 2010 there was a conference on “Flood Control” and I visited Museum and I saw tomb stone written in Armenian.
  You are the first one from Afyon’s Armenian, I was very happy when I learned MESROBİAN, great architect from Afyon.
  Hope to hear you
  With my best wishes
  Mehmet Bildirici

 7. EDDY OWENS 17-06-2018

  Dear Eddy and Linda Owens
  For a long time, I have not get news about you. How are you, I hope you are fine.
  I live at Gökova Akyaka in summer. Have you duty in Turkey may be at Aydın.
  Hope to hear both of you.
  With my best wishes
  Mehmet bildirici

  OWENS E.J.
  Dear Mehmet
  It is great to hear from you and I apologise for not keeping in touch. I have not been to Aydin recently. and I must get in touch with Rafet Dinc again. I have retired from the university now and so have time to pursue a range of interests.
  I hope the you are keeping well.
  Best wishes
  Eddy Owens –U.K

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 17-06-2018

  ÖZGEN KÜÇÜKKONER (1935- 03.01.2018) 3125
  AVUKAT
  Konya Belediye Başkanlarından Muhlis Koner’in torunu
  , iyi görüşürdük. Konya’ya gittiğimde Bürosunda ziyaret eder, uzun sohbetlerimiz olurdu. Konya Lisesi Mezunu
  Hayatını anlatan ve tarafıma hediye edilen “BİR ÖMÜR BÖYLE GEÇTİ” isimli bir kitabı var. Tanışıklığımız çok eskilere dayanır. 1965 yılında sanıyorum CHP Gençlik Kolu ile ilk defa Glisıra gezisi yapmış, elle açılmış mağaraları görmüştük. 2018 yılının başında Konya’da aramızdan ayrıldı ve Konya’da toprağa verildi.

  1935 yılında Konya’da doğdu. Annesi Çelebi sülalesinden M. Muhlis Koner’in kızı Saniha Küçükkoner, babası öğretmen ve çiftçi Hacı Mustafa Muzaffereddin Küçükkoner’dir. İlk, orta, lise tahsilini Konya’da tamamladıktan sonra 1960 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.
  Avukatlık stajını ve askerlik görevini ifa ettikten sonra 1963 yılında Konya’da serbest avukatlığa başladı. Halen bu görevini sürdürmektedir.
  Lise çağlarından beri sosyal faaliyetlere ve siyasete ilgi duyan M. Özgen Küçükkoner, yıllarca Konya Barosunda Yönetim Kurulu üyeliği, Başkan vekilliği ve on yılda Türkiye Barolar Birliğinde Konya temsilcisi olarak görev yaptı.
  Bir ara siyasete atıldı. Bir siyasî partinin 1969-1972 yılları arasında da 3,5 yıl kadar il başkanlığında bulundu. Aynı partiden bir dönem için belediye başkanı ve milletvekili adayı oldu.
  01.03.1978-01.03.1979 tarihlerinde de Konya Hukukçular Derneği başkanlığında bulundu. 2002-2004 yılları arasında da Konya Lisesi Mezunları Derneği Başkanlığı yaptı.
  Bu arada Konya’da yayınlanan Yeni Konya, Anadolu’da Hamle, Kervan, Türkiye’de Yarın, Yeni Gazete, Konya Postası gibi çeşitli yerel gazetelerde makaleler ve köşe yazıları yazdı.
  Ayrıca bazı meslekî dergi ve bültenlerde de hukukî görüş ve düşünceleri yayınlandı.
  Yazar, yukarıda bahis edilen Yeni Konya, Konya Postası gazetelerinde yayınlanan yazılarını bir araya getirdiği ve “Köşe Yazılarım” adını verdiği kitabını 2003 yılında yayınladı. 2005 yılında da “Hayatın İçinden” ismini verdiği çeşitli sosyal, ekonomik ve kültürel olaylardaki anılarını, duygu ve düşüncelerini okuyucusuyla paylaşmış, topluma tuttuğu aynadaki gördüklerini anlatmıştır. 2007 yılında da hayatını ve eserlerini içeren “Konuşa Konuşa” isimli üçüncü kitabı yayınlanmıştır.
  M. Özgen Küçükkoner, evli ve iki çocuk babasıdır.

 9. ÖNDER DAĞISTAN 17-06-2018

  Değerli Mehmet Bildirici kardeşim
  Bir Yüksek. Mühendis ve sınıf arkadaşım olarak yaptığın araştırmalar ile teknik ve kültürel çalışmalar nedeniyle seninle gurur duyduğumu belirtmek isterim.
  Bundan sonra da bu değerli çalışmaların devam edeceğine inancım tam olup sana ve ailene çok güzel bir yeni yıl diliyorum. Sevgilerimle

  Önder Dağıstan-İZMİR

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 16-06-2018

  TÜRKİYA’NİN EN ÖNDE GELEN ARKEOLOG TARİHÇİSİ SEMAVİ EYİCE (1924-2018) KAYBI
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Türk Sanat ve Kültür Tarihçisi, araştırmalarını özellikle Bizans sanatı konusunda yoğunlaştırmıştı.
  3 Ocak 1924'te İstanbul'da doğdu. İlköğrenimini Kadıköy Saint-Louis ve Saint-Joseph Fransız okullarında tamamladıktan sonra 1943'te Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Aynı yıl arkeoloji ve sanat tarihi okumak üzere Almanya'ya gitti. 1944'te Viyana Üniversitesinde, 1944-1945'te Berlin Üniversitesi'nde öğrenim gördü. 1945'te yurda dönerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde yükseköğrenimini sürdürdü ve 1948'de mezun oldu. Aynı yıl Sanat Tarihi Kürsüsünde asistanlığa atandı
  Asistanlığı süresince, Profesör E. Diez, Profesör P.Schweinfurth ve Profesör K.Erdmann'm Almanca, Profesör Albert Gabriel'in Fransızca verdiği ders ve konferansları Türkçeye çevirdi. 1950-1953 arasında Profesör A.M.Mansel başkanlığında Side'de yapılan arkeolojik kazılara katıldı. 1952'de Side'deki Bizans yapıları üzerine hazırladığı tezle doktor, 1955'te İstanbul'daki son dönem Bizans yapılarım konu edinen teziyle de doçent oldu. 1958-1959'da Humboldt bursu ile Münih Üniversitesi'nde çalıştı. 1964'te Profesörlüğe yükseltildi.
  Semavi Eyice’nin Konya çevresinde çok değerli araştırmaları vardır.
  Sille-Konya arasında bugün askeri bölge içinde kalan ve Mevlana tarafından da ziyaret edilen Aya Hariton-Eflatun Manastırı konusunda çok kapsamlı incelemeleri vardır. Buna Web sitemden ulaşılması mümkündür.
  Konya Alaaddin tepesinde Eflatun Mescidi olarak bilinen muhtemelen 4 yüzyıldan kalma kilise konusunda en araştırmalar ona aittir.
  Konya-Karaman arasında bulunan Karadağ’da Binbir kilise olarak bilinen yerde ilk arkeolojik araştırmalar İngiliz William Ramsay ve Bayan Gertrude Bell (1868-1926) tarafından yapılmıştı. 1960'lı yıllarda bu araştırmaların izinde yeni çalışmalar Eyice tarafından yapılmış ve yayınlanmıştı. Bu çalışmalar son olarak Karaman Belediyesi tarafından yeniden bastırılmıştır.
  Ben bir iki defa İstanbul’da konuşmasını dinleme fırsatını yakalayabilmiştim. İstanbul Bizans dönemi konusunda en kapsamlı araştırma ve yayınlar onun tarafından yapılmıştır. Bu konuda en büyük otoriteydi.
  Gerçekten dünya çapında her şeyi en ince detayına kadar inceleyen çok değerli bir bilim adamını kaybetmiş bulunuyoruz. Tanrıdan rahmet diler, ışıklar içinde uyusun derim.

Toplam 383 yorum bulundu. 51-60 arası listeniyor.